Wrastanie w teren

Prowadzone są również prace nad projektem porozumienia WGiGG z rozmaitymi branżami, w celu wspólnego sfinansowania opracowania zasobu bazy danych sieci uzbrojenia terenu. Oczywiście środki przeznaczone przez zainteresowaną firmę na budowę bazy danych będą uwzględniane przy podpisywaniu umowy licencyjnej.

Od września 1994 r. działa w Grodzisku Wlkp. pierwsza instalacja sieci lokalnej, łącząca za pośrednictwem światłowodu ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej z tutejszym urzędem Rejonowym oraz urzędem Miasta i Gminy. Obecnie prowadzone są tam prace nad projektem integracji baz danych zasobu geodezyjnego opartego na Geo-Info z ewidencjami, z których korzysta gmina.

Warto dodać, że dla pozyskania danych zrezygnowano z prób budowy bazy na podstawie skanowania istniejących materiałów graficznych, przeważnie o małej dokładności i dlatego nie wystarczających do obsługi zagadnień prawnych, własnościowych czy podatkowych. To samo dotyczy wielu zastosowań dla większości branż. W związku z tym wszystkie podstawowe dane w bazach pochodzą z danych analitycznych (co oczywiście nie wyklucza ze stosowania w Geo-Info danych pochodzących z digitalizacji zeskanowanych map), a to się łączy z uprzednim założeniem osnów geodezyjnych poziomych. W planach na rok bieżący jest założenie osnów pionowych.

Elementem ogólniejszych przedsięwzięć, które mają na celu integrację zadań administracji rządowej z zadaniami samorządów, jest opracowany w porozumieniu z gdanską firmą Radix sposób połączenia zasobu geodezyjnego z bazą ewidencji ludności PESEL. Komputerowy system wspomagania pracy urzędów miejskich czy gminnych firmy Radix jest powszechnie stosowany w Wielkopolsce.

Standardy

Ze względu na faktyczny brak standardów w zakresie gromadzonej informacji twórcy systemu ustalili pewne wytyczne, obowiązujące na terenie całego województwa poznańskiego (ich szczegółowy opis jest dostępny w WGiGG w Poznaniu). W celu ujednolicenia bazy danych zasobu przyjęto standard Geo-Info - większe jednostki geodezyjne pracują na terenie województwa zgodnie z tym systemem. Do obsługi baz danych wybrano system Btrieve (dołączany bezpłatnie z oprogramowaniem Novell). W połowie br. dostępna będzie na rynku opcjonalna wersja SQL systemu Geo-Info.

Dzięki nowym właściwościom jakie niesie za sobą wersja 2.0 Geo-Info rysunek mapy jest niezależny od bazy danych i może być utworzony w dowolnej skali (system pracuje w skali 1:1, a standardowo przyjęte skale map numerycznych to 1:250, 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000) oraz dla dowolnego obszaru - tylko na podstawie informacji zawartej w bazie tekstowej. Wszystkie korekty czy poprawki rysunku mapy wprowadzane są również do tekstowej bazy danych.

W ramach własnego standardu Geo-Info oferuje całkowitą obsługę w zakresie obligatoryjnej informacji:

* treść geodezyjnej mapy zasadniczej oraz wszystkie mapy pochodne

* mapę ewidencji gruntów w połączeniu z istniejącą zewnętrzną bazą opisową operatu ewidencji gruntów

* geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu z możliwością rozszerzenia o dane branżowe

* plany zagospodarowania przestrzennego

* graficzną obsługę prac Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej we współpracy z bazą ZUD - Sango.

Zdaniem przedstawicieli twórców systemu Geo-Info podstawowe standardy do uzgodnienia na terenie całego kraju, to zawartość baz danych oraz standard wymiany informacji. Nie pozostaje to w żadnym związku z próbami narzucenia na obszarze kraju tzw. standardowego narzędzia dla budowy Systemów Informacji o Terenie. Zachowania takie nie mają nic wspólnego ze standaryzacją, a są po prostu przejawami centralizmu w podejmowaniu decyzji. A takie "jedynie słuszne" zachowania, zdaniem twórców Geo-Info, przerabialiśmy nie tak dawno - jednak nie można im dzisiaj rokować zbyt wielkich sukcesów.

Te dość gorzkie sformułowania padły jeszcze przed powstaniem Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki. O jej powstaniu pisaliśmy w Computerworld nr 6 z 6 lutego br. Przypomnijmy tylko, że działalność jednej z grup roboczych tej Rady, poświęcono koordynacji tematyki związanej z Systemami Informacji Przestrzennej. Obecnie więc już wiadomo, kto jest adresatem wołania o precyzyjne reguły stosowania i korzystania z Systemów Informacji o Terenie na obszarze całego kraju. To też bardzo dużo.


TOP 200