Wizja i produkty Oracle

Rynek dla NC

Podstawowym zarzutem podnoszonym przez Microsoft i Intel - największych zwolenników i propagatorów PC w obecnej postaci - w stosunku do NC jest mała wydajność sieci Internet, dostarczającej do NC system operacyjny i aplikacje oraz duży koszt połączeń. Oracle odpiera te zarzuty przewidując, że głównym rynkiem dla komputerów sieciowych NC będą duże korporacje z rozbudowanymi strukturami działów informatyki, zdolne utrzymywać w centralnej lokalizacji niezbędne serwery sieciowe do obsługi dużej liczby NC. Nie ma też żadnego przeciwwskazania do pokojowej koegzystencji NC i PC. NC może też stać się początkiem masowej informatyzacji szkół, umożliwiając każdemu uczniowi dostęp do komputera. Rozpowszechnienie ich otworzy także szeroki rynek programów edukacyjnych, podręczników on-line i encyklopedii, niedostępnych obecnie właśnie ze względu na wysoki koszt PC i połączeń sieciowych.

Przewiduje się także, że prosta wersja NC znajdzie szerokie zastosowanie w domach w celu zasięgania informacji i korzystania z usług handlowych tysięcy dostawców. Sukcesem zakończył się podobny projekt znacznie prostszego komputera domowego Minitel - obecnie z tego systemu korzysta ponad 6 mln abonentów we Francji.

Pakiet Oracle InterOffice

Zmieniające się warunki rynkowe zmuszają firmy do szybkiego przystosowania sposobów działalności do aktualnych warunków. Szybkie zmiany są możliwe jedynie w elastycznej strukturze obsługiwanej przez zaawansowane systemy informatyczne. Jednakże w dużych firmach większym problemem może okazać się dystrybucja aplikacji do setek lub tysięcy klientów, szkolenia i pomoc techniczna dla nich niż samo opracowanie aplikacji do wspomagania ich działalności. Jedynie dobry scentralizowany system dystrybucji, zarządzania i aktualizacji oprogramowania oraz dostępu do informacji może zapewnić wszystkim użytkownikom aktualne informacje.

Dystrybucja i utrzymywanie aplikacji i danych w dużej rozproszonej organizacji jest zadaniem nie na miarę większości oddziałów informatyki nawet największych firm. Złożoność procesów nabywania, implementacji i konserwacji aplikacji rośnie kolosalnie, przy wzroście liczby użytkowników ponad kilkadziesiąt. Poważnym problemem staje się bezpieczeństwo, integralność i dostępność danych w sieciach oraz dostęp do Internetu.

W celu spełniania wymagań dużych korporacji posiadających złożoną infrastrukturę sieciową Oracle opracował pakiet programowy InterOffice Suite. Służy on do realizacji wizji łatwego w użyciu, efektywnego i dostępnego, geograficznie rozproszonego środowiska przetwarzania. Nadaje się dla firm, w których poziom kwalifikacji informatycznych użytkowników nie jest wysoki. Wszystkie aplikacje i systemy są zarządzane i utrzymywane centralnie z jednej konsoli systemowej za pośrednictwem protokołu SNMP. Pakiet Oracle Enterprise InterOffice jest przeznaczony dla dużych organizacji, podczas gdy pakiet Oracle Workgroup InterOffice - dla mniejszych firm i zespołów.

Operacja ustalania parametrów klienta automatycznie określa jego adres internetowy, konfiguruje sieć i usługi drukowania i przechowywania plików oraz ładuje na jego komputer wszystkie niezbędne mu aplikacje. Pojedyncze logowanie się użytkownika do systemu zapewnia mu dostęp do zasobów zgodnie z uprzednio zdefiniowanym profilem.

Technologia InterOffice

Pakiet programowy InterOffice jest oparty na wykorzystaniu uniwersalnej bazy danych Oracle7, która może zarówno zawierać dane relacyjne, tekstowe, multimedialne, wideo, jak dane wstępnie przetworzone np. zagregowane.

Obsługę pracy grupowej w Oracle InterOffice Suite realizuje samodzielny serwer obsługi komunikatów Oracle InterOffice, służący do zarządzania pocztą elektroniczną, kalendarzem i terminarzem.

Dostęp do Internetu obsługują programy Oracle WebServer i Oracle PowerBrowser. WebServer może służyć do realizacji wewnątrzkorporacyjnej sieci Web, zapewniającej stały dostęp do aktualnej informacji, pobieranej na bieżąco z relacyjnej bazy danych Oracle7. PowerBrowser jest przeglądarką Web, która może korzystać zarówno z aplikacji napisanych w języku Java (PowerBrowser zawiera maszynę wirtualną Java), jak z aplikacji wykorzystujących OCX - specjalne elementy kontrolne OLE.


TOP 200