Wirtualnie, szybciej, pewniej

IT jako usługa

Ograniczenia związane z mało elastyczną konfiguracją LAN i SAN sprawiają, że dział IT interesuje się technologią, która ułatwi budowę całkowicie wirtualizowanego i centralnie zarządzanego data center. Jest to niezbędne, by można było myśleć o nowoczesnym dziale, który oferuje IT jako usługę. Usługa ta będzie dostarczana bardzo szybko, szybciej, niż dało się to zrobić w tradycyjnym modelu. Skrócenie czasu dostarczenia usługi IT sprawia, że biznes może zaoferować produkt lub usługę szybciej od konkurencji.

Krzysztof Waszkiewicz wyjaśnia: „To, co zaoferujemy, jest rewolucyjną zmianą. Sieć SAN będzie dostarczać przestrzeń określaną i modyfikowaną przez usługę, a nie przez zasób. Na jednej platformie zdefiniujemy zabezpieczenia i wydajność, ale nie będziemy wymagali od IT, by znał na pamięć wszystkie ustawienia LUN i cache. Zaoferujemy uproszczenie obsługi IT, by dział usługowy mógł się skoncentrować na usługach, które przyniosą przewagę konkurencyjną firmie. Dział IT jest coraz rzadziej postrzegany jako centrum kosztów, gdzie się wydaje pieniądze, a coraz częściej jako miejsce, w którym pieniądze się generuje”.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Chmura czy lokalny serwer?

Przy planowaniu rozwoju firmowych aplikacji często rozważa się obsługę szczytów obciążenia lub pewnej funkcjonalności przez serwery zlokalizowane u usługodawcy w chmurze publicznej. Chociaż koszty usługi zewnętrznej są dokładnie określone i powszechnie znane, bardzo rzadko rozważa się je jeszcze przed uruchomieniem projektu. Przy projektach, które w dużym stopniu korzystają z usług w chmurze, ustalenie profilu kosztowego ma wielkie znaczenie dla opłacalności i zyskowności przedsięwzięcia. Ten sam model obliczeń kosztów można obecnie wprowadzić także dla modelu on premises. Wyliczenia oparte na standardowych stawkach można zastosować do każdego modelu wdrożenia, dzięki czemu biznes będzie mógł ocenić koszty usługi jeszcze przed jej uruchomieniem, na etapie wczesnych planów.

Krzysztof Waszkiewicz mówi: „Dobrym przykładem jest szacowanie kosztów budowy, np. nowego intranetu. Po przeskanowaniu środowiska będzie można dostarczyć i przedstawić wyniki analizy kosztów. Dzięki temu biznes od razu będzie mógł ocenić nakłady potrzebne na budowę aplikacji w każdym modelu i ocenić korzyści oraz koszty każdego z nich”.


TOP 200