Wirtualna organizacja - marzenie czy rzeczywistość?

Słabe strony - W

1. Konieczność posiadania technologii informacyjnej, która umożliwia realizację transakcji, w tym:

a) globalną sieć

b) duże bazy danych.

2. Konieczność posiadania zaufania do wszystkich organizacji współpracujących w ramach wirtualnej organizacji.

3. Możliwość włączenia się do organizacji niekompetentnych i nie sprawdzonych organizacji.

4. Brak wzorców postępowania.

Szansa - O

1. Szybka reakcja na pojawienie się tzw. niszy.

2. Realizacja transakcji, mimo barier prawnych i organizacyjnych.

3. Wnoszenie do wspólnej wirtualnej organizacji tego, co każdy z partnerów ma najlepszego.

4. Możliwość zastosowania najbardziej nowoczesnych metod i technik zarządzania.

5. Możliwość współpracy takich partnerów, którzy w innych warunkach nie współpracowali ze sobą.

6. W powiązaniach informacyjnych nie występują granice celne ani państwowe.

Zagrożenia - T

1. Niewydolność urządzeń technicznych - obecnie urządzenia transmisji danych nie są w większości przystosowane do transmisji danych multimedialnych.

2. Brak uregulowań prawnych funkcjonowania organizacji wchodzących w skład organizacji wirtualnych i ich odpowiedzialności względem siebie i przed ich klientami.

3. Nieprzygotowanie organizacji jak też klientów do korzystania z organizacji wirtualnych.

4. Brak zwierzchnictwa i związany z tym brak koordynacji realizacji transakcji.

Internet

Dużą szansą na rozwój wirtualnej organizacji jest rozwój sieci komputerowych typu Internet. W ten sposób organizacja funkcjonuje faktycznie na znacznym obszarze kraju czy Europy. Możliwy jest teoretycznie przestrzenny szerszy zakres np. Australia, Nowa Zelandia czy też Afryka. Jednak, jak sygnalizuje prasa fachowa, coraz częściej występują problemy z Internetem. Do najczęstszych zalicza się: długi czas oczekiwania na połączenia, szczególnie w godzinach szczytów, jak też nie rozwiązane do końca sprawy związane z zabezpieczeniem danych. Organizacje telekomunikacyjne twierdzą zgodnie, że tłok na łączach "zatyka" sieć telefoniczną i trzeba ponieść dodatkowe znaczne nakłady, aby poprawić infrastrukturę umożliwiającą funkcjonowanie wirtualnej organizacji. Również włamanie do baz danych jest, niezależnie od sankcji karnych, uważane przez niektórych specjalistów za barierę.

Bez usunięcia tych zagrożeń trudno będzie oczekiwać rozwoju funkcjonowania wirtualnych organizacji, szczególnie w zakresie działań dotyczących przepływu środków finansowych.

Perspektywy rozwoju i zastosowanie

Najbliższa przyszłość pokaże, czy wirtualna organizacja sprawdzi się w praktyce; czy powstaną organizacje tego typu i czy będą opracowane odpowiednie rozwiązania formalnoprawne. Przedstawiona analiza strategiczna, mimo że przeprowadzona na przykładzie hipotetycznej organizacji, wskazuje atrakcyjność tej formy organizacji. Każdy bowiem, kto posiada odpowiednie środki techniczne, a więc: komputer multimedialny i dostęp do sieci komputerowej oraz umie korzystać z zasobów informacyjnych, może przyłączyć się do wirtualnej organizacji.

Jest to jedna z łatwiejszych dróg stworzenia własnej organizacji i zarazem najmniej kosztowna.

Problemem prawnym jest określenie definicji wirtualnej organizacji i przyjęcie takich uregulowań, aby wszyscy uczestnicy działań mieli równe prawa i odpowiednie do swojego udziału efekty współpracy.

Wirtualna organizacja działa w warunkach "przezroczystej organizacji", co oznacza, że wszystkie jej poczynania mogą być znane konkurencji. W ten sposób organizacja zostaje zmuszona do działania w odpowiedzialny sposób. Na jej wizerunek wpływają działania innych powiązanych wirtualnie organizacji. Nie ma w niej wspólnych administracji, budynków i budowli, wspólnego nadzoru i stanowisk koordynujących. Wzajemne oddziaływanie poszczególnych wirtualnych organizacji jest ograniczone, toteż należy dążyć do stworzenia specyficznych warunków zaufania.

Weryfikacji wymagają m.in. procedury, np. negocjacje, które przebiegają błyskawicznie i bez wstępnych faz opisywanych w podręcznikach typu "Odchodząc od Nie", "Dochodząc do Tak".

Wirtualna organizacja stanowi interesującą alternatywę dla organizacji obecnie funkcjonujących. Pasjonuje możliwość uzyskania przez nią stabilizacji operacyjnej - pozbawionej formalnej struktury i nadzoru wysokiego stopnia. Stabilizacja ta stanowi szansę osiągnięcia przewagi na rynku.

Niezależnie od przyszłych rozwiązań, już można określić te sfery działalności, w których zastosowanie wirtualnej organizacji powinno przynieść największe efekty:

* Handel, np. wymieniony już przykład handlu nieruchomościami, jak też handel hurtowy artykułami spożywczymi czy konfekcją.

* Turystyka - indywidualne kupowanie wczasów, targi turystyczne.

* Różne usługi, np. bankowe.

W praktyce trudno jest wskazać konkretne funkcjonujące wirtualne organizacje. Jednak wiele agencji turystycznych czy też agencji doradztwa personalnego lub firm konsultingowych wykazuje cechy takich organizacji.


TOP 200