Wirtualizacja a zasilanie i chłodzenie

Infrastruktura fizyczna a wirtualizacja

Wirtualizacja redukuje liczbę użytkowanych serwerów w centrum danych lub serwerowni, jednocześnie jednak zwiększając poziom złożoności zarządzania nimi i pozostałą infrastrukturą. Aby zwiększyć korzyści płynące z wirtualizacji, należy zapewnić komunikację i współpracę systemów infrastruktury fizycznej z elementami infrastruktury IT. Wymagane i dostępne zasoby muszą być monitorowane, koordynowane i zarządzane przez system centralny, poczynając już od poziomu pojedynczej szafy.

Konsolidacja fizyczna, będąca następstwem wirtualizacji, zmniejsza zużycie energii poprzez redukcję liczby serwerów oraz ograniczenie energii pobieranej przez systemy zasilania i chłodzenia

Jako element wykonawczy do zarządzania mocą, stosuje się najczęściej statyczne bądź elektromechaniczne przełączniki zasilania, pozwalające na zdalne wyłączanie lub załączanie pojedynczych urządzeń teleinformatycznych. Dzięki nim można zwiększyć sprawność energetyczną systemu teleinformatycznego, np. poprzez wyłączanie niewykorzystywanych w danym momencie urządzeń. Zastosowanie przełączników zasilania pozwala również na zwiększenie dostępności systemu IT, np. poprzez zminimalizowanie obszaru potencjalnej awarii do pojedynczych szaf. Przełączniki zapewniające taką funkcjonalność mogą współpracować z dowolnymi zasilaczami UPS, zwykle bez konieczności modernizacji instalacji elektrycznej.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Zmienne obciążanie serwerów może powodować migrowanie obszarów o podwyższonej ilości generowanego ciepła. Aby zapewnić wydajne chłodzenie urządzeń IT, wymagany jest system reagujący na te zmiany i automatycznie dostosowujący poziom chłodzenia do zmieniającej się gęstości mocy. Chłodzenie ukierunkowane na urządzenia, w przeciwieństwie do typowych rozwiązań chłodzenia całego pomieszczenia - zapewnia możliwość szybkiego reagowania na występujące zmiany. Dynamiczne zmiany rozkładu mocy w zwirtualizowanych środowiskach IT są główną przyczyną odchodzenia od systemów chłodzących pomieszczenia, na rzecz systemów chłodzenia rzędowego i szaf CRAC (Computer Room Air Conditioner).

Sprawność energetyczna a proces wirtualizacji

Zmniejszenie obciążenia wskutek ograniczenia liczby instalowanych urządzeń IT (konsolidacja uzyskana dzięki wirtualizacji), nie wyczerpuje wszystkich możliwości zmniejszania zużycia energii w centrum przetwarzania danych lub serwerowni. W dużym stopniu na całkowitą konsumpcję energii przez centrum przetwarzania danych wpływają również straty energii elektrycznej generowane przez infrastrukturę zasilania i chłodzenia. Mimo że każdy wat zaoszczędzony na poziomie urządzeń IT ma kaskadowy wpływ na poprzedzające go procesy, to obniżenie obciążenia może powodować pogorszenie się sprawności systemów zasilania i chłodzenia. Wartość strat systemów infrastruktury fizycznej nie zmniejsza się proporcjonalnie do redukcji obciążenia, co skutkuje tym, że całkowita sprawność centrum danych jest zmienna w zależności od poziomu obciążenia systemów zasilania i chłodzenia. Dzieje się tak, ponieważ straty stałe infrastruktury związane z potrzebami własnymi urządzeń zasilania i chłodzenia są niezależne od poziomu obciążenia i zawsze obecne, co oznacza, iż sprawność jest wyższa przy obciążeniach bliskich znamionowych i zmniejsza się wraz ze jego spadkiem.

Wirtualizacja a zasilanie i chłodzenie

TOP 200