Windows dla superkomputerów?

Microsoft zamierza przedstawić nową wersję serwera Windows dedykowaną dla dużych platform obliczeniowych. Pierwsza beta systemu Windows Server 2003 HPC (High Performance Computing) będzie dostępna prawdopodobnie pod koniec 2004 r.

Microsoft chce powalczyć o rynek na którym królują Unix i Linux. Nowy serwer ma zostać wzbogacony o narzędzia ułatwiające zestawianie wydajnych systemów klastrowych i uruchamianie na nich aplikacji budowanych z użyciem bibliotek MPI (Message Passing Interface). Jako, że Windows Server 2003 HPC Edition nie jest nową, a w zasadzie jedynie odpowiednio prekonfigurowaną platformą, jej rozwojem zajmie się niewielki 20-osobowy zespół. Premiera rynkowa nowego serwera Windows przewidziana jest na drugą połowę 2005 r.

Według IDC wartość rynku rozwiązań HPC (sprzęt + oprogramowanie) do 2008 r. wzrośnie do 5,1 mld USD z obecnych 2,4 mld USD. Stąd też zainteresowaniem takich graczy jak Microsoft. Pewnymi sukcesami na tym polu może pochwalić się np. firma Apple, również nie kojarzona automatycznie z tym segmentem rynku. Apple na potrzeby amerykańskiego wojska Apple zbuduje superkomputer złożony z 1566 jednostek obliczeniowych. Wydajność tego systemu ma być niższa jedynie od pracującego w Japonii, niepokonanego Earth-Simulator, którego dostawcą był NEC. Pracujący na bazie 5120 procesorów system kolejny raz zajął pierwsze miejsce na liście najpotężniejszych superkomputerów świata. Kolejne miejsce zajęły Thunder (zainstalowany w Lawrence Livermore National Laboratory w USA, 4096 układów Itanium 2, dostawca California Digital Corporation), trzeci w ranking jest ASCI Q (zainstalowany w Los Alamos National Laboratory w USA, 8192 procesorów Alpha, dostawca HP). Miejsce czwarte BlueGene (zainstalowany w centrali IBM, 8192 procesory PowerPC, dostawca IBM). Pierwszą piątkę zamyka system o nazwie Tungsten (zainstalowany w National Center for Supercomputing Applications, 2500 procesorów Xeon, dostawca Dell). Apple wypadło natomiast z obecnego rankingu Supercomputer TOP500, gdyż nie dostarczono na czas aktualnych benchmarków systemu zainstalowanego w Virginia Polytechnic Institute and State University (trzecie miejsce w poprzednim rankingu).

Zobacz również:

  • Najnowsza aktualizacja Windows wpływa na działanie VPN
  • KE zamierza oskarżyć kolejny raz Microsoft o złamanie ustawy antymonopolowej
  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu

W najnowszym rankingu na 381 miejscu znalazł się superkomputer wykorzystywany przez TP S.A. (SuperDome 875, klaster z 384 procesorami, dostawca HP). Pozycja 487 rankingu to system o nazwie Holk pracujący w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (256 procesorów Itanium 2, dostawca Optimus).

Pełny ranking:

http://www.top500.org/list/2004/06/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200