Windows RT czy Windows 8 - o czym warto pamiętać?

Wygląd i obsługa jest taka sama, jednak urządzenia z dwiema wersjami nowego systemu operacyjnego Microsoftu różnią się wydajnością, czasem działania na baterii, wsparciem dla aplikacji.

Windows RT jest pierwszym systemem Microsoftu dla procesorów ARM, które najpierw trafiły do applowskiego iPada, a obecnie są wykorzystywane w większości tabletów z Androidem. Wersja RT kierowana jest do konsumentów i ma przyciągnąć użytkowników, który coraz mniej chcą używać tradycyjnych komputerów.

Windows RT powstało z myślą o dotykowym interfejsie, łączności z internetem i długim czasie pracy na baterii. Jest postrzegany jako tabletowy system operacyjny na podobieństwo Apple iOS. Tablety z Windows 8 Pro mogą być atrakcyjne dla użytkowników, którym zależy na wstecznej kompatybilności.

O czym warto pamiętać wybierając wersję Windows 8

Kompatybilność aplikacji

Z kilkoma wyjątkami obecne aplikacje pod Windows nie są kompatybilne z Windows RT. Jeden z powodów to fakt, że układy ARM nie wspierały poprzednich wersji Windows. W przypadku Windows 8 Pro większość będzie działać, gdyż tworzone były z myślą o układach Intel i AMD.

Peryferia i akcesoria - kompatybilność z Windows RT

Brak sterowników sprawi, że część starszych urządzeń nie będzie współpracować z Windows RT, podobnie jak część oprogramowania napisanego pod wcześniejsze wersje Windows. Konieczne jest sprawdzenie u producenta, czy jego urządzenia są zgodne z tą wersją. Microsoft przekonuje, że w Windows RT są sterowniki dla 420 mln urządzeń.

Ograniczenia pamięci

Windows RT występuje tylko w wersji 32-bitowej, co ogranicza pamięć RAM do 4 GB. Wersje z procesorem Intel Atom Clover Trail również będą dostępne tylko w wersji 32-bitowej. Jednak Windows 8 z układami Intel Core pracują w trybie 64-bitowym, zwiększając tym samym obsługiwaną pamięć operacyjną i wielkość dysków. Pierwsze układy ARM na bazie 64-bitowej architektury mają się pojawić w 2014 r. Microsoft nie ujawniał na razie planów dotyczących 64-bitowej wersji Windows RT.

Wybór procesorów ARM

Tablety z Windows RT pracują na układach firm Nvidia i Qualcomm, które licencjonują procesory ARM. Urządzenia Microsoft Surface, Asus Vivo Tab RT, Lenovo IdeaPad Yoga 11 będą wykorzystywać czterordzeniowy procesor Nvidia Tegra3, skierowany do graczy i zwolenników dużej wydajności. Samsung Ativ Tab i Dell XPS 10 wykorzystują dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4, opracowany z myślą o balansie pomiędzy wydajnością, wytrzymałością baterii i opcjami łączności.

Ograniczenia sprzętowe

Tablety Windows RT mają tylko porty USB 2.0, wolniejsze od obecnych USB 3.0. Urządzenia obsługujące ten standard będzie można podłączyć - dzięki wstecznemu wsparciu dla USB 2.0, muszą być jednak kompatybilne z Windows RT. Porty USB 3.0 pojawią się w tabletach z procesorami Intela i systemem Windows 8 Pro w 2013 r.

Wsparcie dla firmowego IT

Producenci, m.in. Dell i Samsung, przygotowali kilka funkcji w tabletach z Windows RT, które mogą ułatwić życie administratorom. W modelu Dell XPS 10 możliwe jest zdalne zablokowanie urządzenia, jeżeli zostanie zgubione lub skradzione. Aktualizacje lub obrazy oprogramowania mogą być zdalnie instalowane. Model ten ma też sprzętowe szyfrowanie TPM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200