Windows 95 - przed premierą

Do obsługi funkcji multimedialnych twórcy Windows 95 wbudowali do systemu pakiet Video for Windows pozwalający na prezentację ruchomych wideo-klipów na ekranie komputera oraz opracowali możliwości współpracy z nowym, lansowanym przez Sony i Philips standardem dla odtwarzaczy CD i czytników CD-ROM o nazwie CD+.

Dla komputerów, które prowadzą życie towarzyskie i chcą wymieniać między sobą informację za pośrednictwem różnego typu sieci Microsoft oferuje wbudowany w Windows 95 bogaty zestaw narzędzi i aplikacji. Począwszy od możliwości korzystania z modemów i sieci telekomunikacyjnych, przez emulację terminali co pozwala na "sięganie" do BBS-ów (w tym także "udawanie" francuskiego Minitela), współpracę z różnymi systemami łączności bezprzewodowej, aż do korzystania z poczty E-Mail (praktycznie jako klient wszystkich obecnych na rynku systemów E-Mail).

Obsługa poczty Microsoft Mail jest dołączona do systemu w wersji dla pracy grupowej. Windows 95 może być klientem dla systemu pracy grupowej Lotus Notes - dodatkowo zawiera również zestaw sterowników, które pozwalają na przesyłanie i odbiór poczty za pośrednictwem Internetu. Łączy się to z implementacją protokołu TCP/IP w systemie. Dzięki Windows 95 można korzystać z bezpiecznego (kodowanie RSA) przesyłania faksów wyłącznie do odczytu przez adresata.

Warto jeszcze dodać. że Microsoft wbudował w Windows 95 funkcje sieciowe współpracujące z systemami firmy Novell. I tak MS Client for NetWare Networks zapewnia współpracę z serwerami NetWare 3.x i 4.x. Pracując pod kontrolą Windows 95 możemy przeglądać zawartość serwerów NetWare i korzystać z ich pełnych usług. Jako klient Windows 95 może współpracować z Windows for Workgroup, Windows NT Server, LAN Manager, LAN Server, DEC Pathworks, AT & T Starlan, LAN Manager for Unix i innymi systemami sieciowymi.

Można tylko podziwiać, jak wiele i jak bardzo praktycznych właściwości zmieścił Microsoft w objętości kodu Windows 95. Możliwości jakie oferuje Windows 95 zaspokoją z zapasem - jak się wydaje - wymagania najbardziej wybrednych użytkowników komputerów osobistych.

Czas działa na korzyść firmy Microsoft

Jak na razie Windows NT jest systemem na tyle kompletnym, że nawet producenci sytemów Unix poczuli w nim grożnego konkurenta - mimo to, ze względu na spore wymagania sprzętowe nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Co innego Windows 95. Ten system ma duże szanse zająć znaczącą część rynku oprogramowania dla komputerów osobistych - a trzeba zdać sobie sprawę, że rynek ten jest szacowany na ponad sto milionów potencjalnych użytkowników.

Wydaje się, że Microsoft poprzez decyzję budowy systemu 32 i 16 bitowego wytyczyła kierunek rozwoju systemów, opartych o komputery osobiste - przeciętny użytkownik Windows/Windows for Workgroup będzie mógł się małym kosztem przesiąść na Windows 95 a tam doceniwszy pracę 32-bitowych aplikacji, ich szybkość, niezawodność - i co najważniejsze możliwości pracy prawdziwie wielozadaniowej - będzie mógł sięgnąć po system Windows NT.

Sprzyja temu oferta innych producentów, którzy już opracowali 32-bitowe aplikacje dla Windows 95 i czekają na dzień uroczystej premiery. Są wśród nich Autodesk, Symantec, Corel, Delrina i wielu innych. Sprzyja temu także lawinowy proces przemiany komputerów osobistych w de facto robocze stacje osobiste, które będą w stanie sprzętowo realizować zamysły Microsoft.

Już dzisiaj niektórzy z analityków rynkowych twierdzą, że Windows 95 jest najlepszą z możliwych formą marketingu Windows NT.

Cena pakietu Windows 95 ma wynosić 110 USD dla dotychczasowych użytkowników Windows, Windows for Workgroup, Windows NT lub OS/2 oraz 210 USD dla pozostałych.


TOP 200