Windows 8 i Server 2012 - tandem do wirtualnych zadań

Lista nowości w nowym hiperwizorze jest bardzo długa. Do zmian wartych uwagi zaliczyć można obsługę migracji maszyn wirtualnych bez konieczności ich wyłączania. W Hyper-V 3.0 mechanizm Live Migration obsługuje również środowiska nieklastrowe, a także migrację z i do środowiska klastrowego. Przenoszenie plików maszyn wirtualnych pomiędzy zasobami pamięci dyskowych może odbywać się bez przestojów.

Funkcjonalność samego systemu serwerowego także zasługuje na uwagę, dlatego warto wspomnieć o mechanizmie DAC - Dynamic Access Control. Umożliwia on konfigurację dynamicznych praw dostępu do plików, np. zależnie od ich treści czy parametrów użytkownika w AD, pozwala także na ograniczanie możliwości ich kopiowania i drukowania.

Windows 8 i Server 2012 - tandem do wirtualnych zadań

Choć nowy interfejs Windows Server 2012 nie jest - zdaniem wielu użytkowników - najlepszym rozwiązaniem, to w miarę poznawania nowej organizacji systemu jeden z głównych celów, czyli skupienie uwagi na samym administrowaniu, może zostać łatwo osiągnięty.

Windows Server 2012 to także nowy system plików. ReFS (Resilient File System) jest odpowiedzią Microsoftu na sugestie i potrzeby użytkowników. Nowy system plików stara się "przewidzieć", jakie błędy mogą się pojawić, np. gdy plik ulegnie uszkodzeniu z powodu zaniku napięcia. ReFS jest polecany głównie do obsługi serwerów plików, natomiast nie jest wskazany do obsługi partycji systemowych. W takich przypadkach pozostaje wykorzystanie NTFS.

Jedną z niewielu rzeczy, która nie zmieniła się od czasu Windows Server 2008 R2 jest konieczność wykorzystania aplikacji typu Viewfinity Privilege Management i Beyond Trust Privilege Manager do uruchomiania elementów systemu (np. aplikacji) na poziomie administracyjnym w przypadku, gdy polityki GPO nie są w stanie tego odpowiednio obsłużyć.

Windows Server 2012 z pewnością niesie ze sobą wiele nowych rozwiązań. Microsoft przede wszystkim postawił sobie za cel ułatwienie życia administratorom oraz integrację z usługami pracującymi w modelu Cloud. Dlatego system serwerowy oferuje nowe, ulepszone narzędzia do zarządzania infrastrukturą, pracujące w taki sposób, aby móc zarządzać wszystkim z jednego miejsca. Choć nowy interfejs Modern UI nie jest - według wielu użytkowników - najlepszym rozwiązaniem, to w miarę poznawania nowej organizacji systemu jeden z głównych celów, czyli skupienie uwagi na samym administrowaniu, może zostać łatwo osiągnięty.

Podsumowanie

Microsoft wprowadzając na rynek nowy system kliencki i serwerowy dokonał największych zmian od dłuższego czasu. Widać w nich ukierunkowanie na integrację z usługami w chmurze, co z pewnością jest zgodne z obecnie obowiązującymi trendami. Sam Windows 8 został stworzony w taki sposób, aby można go było wykorzystać na różnego typu urządzeniach, dzięki czemu firma z Redmond rozpoczęła skuteczną ekspansję na rynek smartfonów oraz tabletów.

Windows 2012 Server natomiast jest systemem, który daje pełnię możliwości administracyjnej, przy czym pozwala wykonywać te czynności łatwiej, a co za tym idzie dużo szybciej. Wprowadzone nowe funkcje oraz ulepszenie już istniejących poprawiają nie tylko bezpieczeństwo, ale również wydajność samego systemu, co jest jedną z kluczowych rzeczy branych pod uwagę przy projektowaniu wysokodostępnych systemów IT.

Podsumowując, wprowadzenie obydwu systemów jako wysoko wydajnego i przyjaznego użytkownikowi tandemu jest bez wątpienia dużym krokiem naprzód.


TOP 200