Windows 7 - programy, które warto zainstalować od razu po starcie systemu

Komunikatory

Tu wybór jest prosty - Skype i nowe Gadu-Gadu. Skype to komunikator internetowy pozwalający na prowadzenie rozmów głosowych z innymi użytkownikami programu, współpracuje z praktycznie każdą zaporą ogniową i routerem bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. Głównymi zaletami programu są: łatwa instalacja, prosty i intuicyjny interfejs, bardzo dobra jakość dźwięku oraz wysoki poziom bezpieczeństwa (dane z głosem są przesyłane w zaszyfrowanych pakietach). Skype oferuje także opcje telefonowania na numery stacjonarne, jednak jest ona płatna i opłacalna w zasadzie jedynie przy połączeniach międzynarodowych.

Kolejnym komunikatorem, który powinieneś zainstalować jest Gadu-Gadu, przynajmniej, jeśli większość twoich znajomych to Polacy. Oprócz podstawowych funkcji komunikatora, GG pozwala również na rozmowy głosowe i wideo, a w najnowsze wersji oferuje również szereg usług dodatkowych, takich jak gry online, wirtualna galeria zdjęć związana z serwisem www.gadufoto.pl czy platforma radiowa Open.FM dostępna bezpośrednio z komunikatora. Gdy zależy ci wyłącznie na kontakcie ze znajomymi, możesz skorzystać z któregoś z darmowych programów, obsługujących protokół Gad-Gadu (np. Miranda), jednak pamiętaj, że korzystając z nich w ten sposób możesz złamać licencję Gadu-Gadu.

Zobacz również:

  • Takim aplikacjom dodawanym do Google Play będzie towarzyszyć dodatkowe oznaczenie

Kompresja danych i zarządzanie plikami.

Windows 7 domyślnie obsługuje kilka formatów kompresji oraz dysponuje podstawowym menedżerem plików, jednak dla wielu użytkowników te rozwiązania mogą być niewystarczające. Jako alternatywę polecamy zainstalowanie dodatkowych aplikacji. Wśród dostępnych kompresorów dobrym wyborem będzie nowy WinRAR, którego producent oferuje 40-dniową wersję próbną. Program obsługuje praktycznie wszystkie formaty kompresji, w tym archiwa Linuksowe i pliki ISO. Darmowym zastępstwem może być też PeaZip oferujący mniej funkcji, jednak świetnie radzący sobie z wszelkimi metodami kompresji.

Jako menedżera plików i klienta FTP możesz użyć doskonałego Total Commandera, wydanego na licencji shareware.

Windows 7 - programy, które warto zainstalować  od razu po starcie systemu

FreeCommander to polska odpowiedź na Total Commandera

TC to aplikacja o ogromnych możliwościach, z prostym i wygodnym interfejsem przypominającym starego dobrego Norton Commandera (jeszcze z czasów DOS-a 5.0). Total Commander pozwala na skorzystanie z wszystkich funkcji związanych z zarządzeniem plikami w systemie Windows. Użytkownik może więc kopiować pliki, przenosić je między katalogami, zmieniać ich nazwy, atrybuty itp. Wbudowany klient FTP pozwala połączyć się z serwerami plików i wymieniać z nimi dane. Obsługa kilkunastu formatów kompresji pozwala na przeglądanie archiwów bez konieczności instalacji dodatkowych modułów. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą dostosować program do własnych potrzeb, miedzy innymi przez wiele dostępnych wtyczek i rozszerzeń. Pozwalają one między innymi przeglądać partycje obsługiwane przez systemy z rodziny Linux oraz zwiększać możliwości edycji plików.

Doskonałym zamiennikiem może być też doskonały polski program FreeCommander. To łatwy w obsłudze menedżer plików, który może z powodzeniem być używany zamiast Eksploratora. Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne funkcje do codziennego zarządzania zasobami plików i katalogów. Z FreeCommanderem można pracować wszędzie, nawet na obcym komputerze. Po prostu wystarczy skopiować folder instalacyjny programu na pamięć USB czy płytę.

Nagrywanie i obsługa obrazów płyt i DVD

Windows 7 radzi sobie z nagrywaniem płyt znacznie lepiej i szybciej, niż jego poprzednik. Nadal jednak możesz potrzebować narzędzia o tworzenia obrazów płyt i kopii bezpieczeństwa. Niezastąpiony jest tu ImgBurn. Program możesz wykorzystać do stworzenia obrazu ISO, a także do zapisu go na płycie. Obsługuje większość dostępnych na rynku nagrywarek i potrafi zapisywać płyty CD, DVD, HD DVD i Blu-Ray. Jest przy tym wygodny, szybki i nie zajmie wiele miejsca na dysku komputera.

Pakiet Biurowy

Windows 7 - programy, które warto zainstalować  od razu po starcie systemu

Microsoft Office 2010

Jeśli potrzebujesz darmowego pakietu biurowego, masz tak naprawdę dwa wyjścia. Możesz skorzystać z darmowego projektu open-source - Open Office - który z powodzeniem zastąpi Microsoft Office w większości zastosować. W jego skład wchodzi edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, aplikacja do tworzenia publikacji internetowych, proste narzędzie graficzne i program do pracy z bazami danych.

Alternatywą (poza kupieniem całego pakietu) może być beta wersja najnowszego pakietu biurowego Microsoftu. Testowa wersja Office 2010 Professional Plus dostępna jest obecnie dla wszystkich i korzystać z niej można do października 2010 roku. Jedyną w tej chwili zauważalną wadą jest brak polskiej wersji językowej oraz modułu sprawdzania pisowni.


TOP 200