Wielkie tłoczenie danych

Środowisko testowe

Ze względu na istotną różnicę w szybkości i sposobie pracy komputerów wyposażonych w różne procesory w testach posłużono się dwiema stacjami roboczymi, z których jedna była wyposażona w procesor Pentium III 733 MHz, druga - Pentium 4 1,5 GHz. Komputery dołączono za pośrednictwem okablowania miedzianego piątej kategorii do przełączników sieciowych, do których podłączony był również serwer testowy, wyposażony w dwa procesory Pentium III 733 MHz (z bazą danych SQL i serwerem Exchange). Dodatkowy serwer, zawierający dwa procesory Pentium III 500 MHz, pracował jako kontroler domeny Windows 2000 z usługami Active Directory.

W przypadku testów sieci gigabitowej rolę przełącznika szkieletowego pełnił Intel NetStructure 480T, a sieć 10/100 Mb/s obsługiwał przełącznik NetGear FS108.

Gigabit w liczbach

Pierwszą istotną obserwacją w przypadku przeprowadzania w sieci Gigabit Ethernet transakcji bazodanowych jest rosnąca wydajność tej sieci, w porównaniu z Fast Ethernetem, wraz ze wzrostem liczby rekordów w ramach pojedynczej transakcji (patrz wykres). Różnica w wydajności sieci 1 Gb/s i 100 Mb/s osiągnęła średnią wartość 41% - przy czym najlepsze rezultaty uzyskano w scenariuszach testowych, realizujących największe obciążenie transakcjami.

Wyniki testu pracy w środowisku komunikacyjnym nie były już tak zadowalające. Sieć Gigabit Ethernet, oferująca teoretycznie dziesięciokrotnie większą wydajność niż Fast Ethernet, w rzeczywistości dała średni przyrost wydajności o 22%, a najlepszy współczynnik przyrostu osiągnięto przy małym obciążeniu serwera zadaniami. To oznaczałoby jednak, że tendencje rysujące się na obu wykresach (bazodanowym i komunikacyjnym) nie są ze sobą zgodne - a więc sieć gigabitowa pracuje inaczej w różnych typach zastosowań. Jak wykazała jednak dokładniejsza analiza, to nie sieć Gigabit Ethernet była wąskim gardłem w tym środowisku, ale serwer komunikacyjny Microsoft Exchange i sposób, w jaki korzysta on z dysków. Chociaż serwer szybko obsługuje pojedyncze żądania, to przy dużej ich liczbie i złożoności zapis i odczyt danych z dysków powodują spowolnienie obsługi żądań.

Prawdziwie satysfakcjonujące rezultaty osiągnięto w trzecim teście - klasycznej pracy biurowej w dobrze zarządzanej sieci wykorzystującej technologię IntelliMirror do dystrybucji aplikacji do stacji klienckich. Sporządzony przez CSA skrypt testowy OfficeBench 3.0, symulujący pracę użytkownika z aplikacjami biurowymi na komputerze z procesorem Pentium III, kończył swoje zadania nawet o 67% szybciej po przełączeniu z sieci Fast Ethernet do Gigabit Ethernet.

Wnioski

Z przeprowadzonych testów wynika, że wdrożenie technologii Gigabit Ethernet na stacjach roboczych, wyposażonych w procesory Pentium III i 4, przynosi wymierne korzyści w zakresie szybkości pracy w typowych zastosowaniach korporacyjnych. Warto zauważyć, że największy przyrost wydajności po migracji z sieci 10/100 Mb/s do sieci 1 Gb/s jest obserwowany w przypadku znaczącego obciążenia środowiska produkcyjnego. Jednocześnie istnieje bezpośrednia zależność między wydajnością komputerów i serwerów a efektywnością wykorzystania przez nie pasma oferowanego przez Gigabit Ethernet. Ze względu na spadające ceny komponentów należy jednak zastanowić się, czy przy wymianie komputerów PC nie warto od razu zakupić ich z kartami 10/100/1000 Mb/s.


TOP 200