Wielki test UTM dla przedsiębiorstw cz. 2

Wielki test UTM dla przedsiębiorstw cz. 2

Wysoka dostępność UTM W testach obchodzenia uszkodzeń najlepiej wypadły rozwiązania Junipera, Check Pointa i Nokii, w praktyce zapewniając natychmiastową migrację danych do urządzenia rezerwowego po zatrzymaniu urządzenia głównego.

Kiedy próbowano skonfigurować skanowanie SMTP, odkryto dlaczego Secure Computing dołączył do swojej oferty Ironmail - bramę ochronną poczty zawierającą mechanizmy antyspamowe i antywirusowe. Chociaż Sidewinder jest sprzedawane jako urządzenie zapory ogniowej, to zawiera wiele ślepych uliczek, w których kończy się zapora i nagle okazuje się, że zarządza się systemem Unix. Poczta elektroniczna jest jedną z nich. Jeżeli chce się skanować pocztę pod kątem wirusów, to konieczne jest skonfigurowanie Sendmail na Sidewinder. Są tu też ograniczenia, w którym kierunku można skanować pocztę. Ponadto wydajność w wypadku SMTP była marna - skaner antywirusowy potrzebował 64 s na przetworzenie 20 wiadomości poczty elektronicznej.

Wielki test UTM dla przedsiębiorstw cz. 2

ISG-1000

Ustawianie skanowania antywirusowego jest lepsze w wykonaniu Fortinet. Każda reguła dotycząca ruchu przechodzącego przez zaporę FortiGate 3600A może odwołać się do profilu ochrony ze skanowaniem antywirusowym. Ponadto urządzenie obsługuje szeroki wachlarz protokołów, m.in. NNTP, jako uzupełnienie SMTP, POP, IMAP, FTP i HTTP. Wydajność też jest wyjątkowa - przepustowość z włączonym skanowaniem antywirusowym wynosiła 500 Mb/s.

Niestety, początkowo FortiGate 3600A przechwycił jedynie 60% wysłanych wirusów. Urządzenie ma dość denerwującą konfigurację - przepuszcza zarażoną przesyłkę po usunięciu z niej wirusa. Ponieważ większość wirusów jest dołączana do nielegalnych wiadomości, wysłanie niechcianej poczty bez wirusów nie jest najlepszą praktyką w zarządzaniu pocztą elektroniczną w przedsiębiorstwie. Nie można też było znaleźć metody powiadomienia systemu o konieczności skanowania całego ruchu na wszystkich portach. FortiGate to jeden z nielicznych produktów, który może być użyty do skanowania antywirusowego w przedsiębiorstwie - pamiętając oczywiście, że nie może on skanować całego ruchu na wszystkich portach.

ISG-1000

Producent: Juniper Networks (www.juniper.net)

Zalety: Wysoki współczynnik przechwyceń i dobra wydajność IPS; dobre mechanizmy HA i routingu; poszerzalna kaseta.

Wady: Centralne zarządzanie nieodpowiednie dla zapór ogniowych z dużą liczbą portów.

Cena: 60 tys. USD za sprzęt, oprogramowanie i zarządzanie.

* Cena obejmuje dwie instancje sprzętowe, wymagane do testowania funkcji HA

Ponadto okazało się, że tajemnica sukcesu FortiGate jest ukryta w jego interfejsie wierszy komend. Chociaż użytkownicy z sektora MSP będą zapewne używać przeglądarkowego interfejsu graficznego, w dużych przedsiębiorstwach administratorzy uzyskają znacznie lepsze efekty posługując się CLI. Po włączeniu mechanizmu heurystycznego skanowania antywirusowego, zwiększono do 100% współczynnik przechwyceń wirusów w poczcie elektronicznej i FTP.

Szybkie zapory ogniowe Juniper ISG-1000 i 2000 nie zawierają funkcji antywirusa. Testowano urządzenie SSG-520 M, które te funkcje ma. Przy dość standardowym skonfigurowaniu polityk obejmujących FTP, HTTP i protokoły pocztowe SMTP, POP i IMAP, urządzenie SSG-520 M przeoczyło dwa wirusy, które powinno przechwycić i - jak większość zapór UTM - nie przechwyciło żadnego na niestandardowym porcie. Przy włączonym skanowaniu antywirusowym wydajność urządzenia spadła do poziomu ok. 160 Mb/s.

Różnorodne implementacje Check Point Software zachowywały się różnie przy skanowaniu antywirusowym. Serwer IBM System x3650 zawiera nową technologię Check Point CoreXL, która pozwala oprogramowaniu tej firmy na korzystanie z zalet systemów wieloprocesorowych lub procesorów wielordzeniowych, ale nie zawiera skanowania antywirusowego ani też filtrowania URL.

Wielki test UTM dla przedsiębiorstw cz. 2

Obsługa routingu w zaporach UTM

Dla platform, które obsługują skanowanie antywirusowe (Check Point UTM-1 2050, Crossbeam Systems C25 i Nokia P290), poziom szczegółowości i kontroli systemu zarządzania Check Point jest zbyt mały. Ustawiona polityka antywirusowa dotyczy zawsze wszystkich bram zarządzanych w ramach tego samego SmartCenter. Może to być korzystne w sytuacji zarządzania setkami bram w oddziałach zamiejscowych, ponieważ zazwyczaj stosuje się tam takie same reguły polityki. Skanowanie antywirusowe obniża o 87% wydajność w testowanych bramach Check Point. Wobec takiego poziomu spadku wydajności, aż się prosi o większą precyzję konfigurowania niż tylko "jedna polityka dla wszystkich".

Platformy Check Point ze skanowaniem antywirusowym obsługują protokoły SMTP, POP3, FTP i HTTP. Jednak porty niestandardowe nie mogą być skanowane automatycznie. Na zaporach Check Point UTM- 2250 i Crossbeam C25 przepuszczone zostały trzy wirusy na portach standardowych i wszystkie na niestandardowych. Połączenie tego z bardzo dużym spowolnieniem (C25 do ok. 60 Mb/s) i wspomnianymi problemami z definiowaniem polityk prowadzi do wniosku, iż funkcje antywirusowe w zaporach Check Point powinny być raczej wyłączone.

Inny problem napotkano w Nokia IP290, które także wykorzystuje oprogramowanie Check Point VPN-1. Używając tych samych polityk, zablokowało ono trzy przepuszczone przez C25 i UTM-1 wirusy. Jednak zapora Nokii nie może przeprowadzać skanowania antywirusowego na portach wirtualnych LAN, co jest dość dziwnym ograniczeniem konfiguracyjnym.

SonicWall skanuje długą listę protokołów, obejmującą: HTTP, FTP, SMTP, POP, IMAP, CIFS. Jednak z dostarczonym do testów oprogramowaniem było coś nie tak. Pro 5060 przechwyciło jedynie 42% wirusów. Firma dostarczyła specjalne poprawki, które rozwiązały problem i SonicWall uzyskał najlepszy wynik testów - 85% przechwyceń. Wydajność skanowania antywirusowego osiągnęła poziom 210 Mb/s (prawie 600 Mb/s bez włączonego antywirusa).


TOP 200