Wiele strumieni danych w jednym łączu

Wszędzie QoS

Nawet gdy między centrami przetwarzania danych nie wykorzystuje się protokołu Fibre Channel, a jedynie gigabitowy Ethernet, sprawna optymalizacja takiego ruchu może wykraczać poza funkcjonalność udostępnianą przez typowe akceleratory WAN. Urządzenia sprawują się dostatecznie dobrze w przypadku niektórych protokołów (usługi SAN z protokołem CIFS, usługi terminalowe), ale nie zawsze radzą sobie przy jednoczesnym przesyłaniu danych storage z wykorzystaniem protokołu iSCSI. Nie potrafią przy tym łączyć ruchu Fibre Channel, gdyż nie zostały do tego stworzone.

Dla niezawodnego transferu niezbędna jest obsługa klas usług QoS na całej trasie łącza, ponadto pozostałe pasmo powinno być odpowiednio dystrybuowane pomiędzy różne aplikacje, zależnie od ich potrzeb. W ten sposób można zaplanować obsługę wszystkich aplikacji biznesowych, uwzględniając wymagania najważniejszych z nich. Wtedy masowy ruch o niskim priorytecie nie będzie wpływał na przesyłanie danych wrażliwych na opóźnienia (np. Fibre Channel czy transmisja wideo). Jeśli do połączenia obu lokalizacji wykorzystuje się łącze Carrier Ethernet, można skorzystać z faktu obsługi QoS przez tę usługę. Przeprowadzenie integracji QoS na całej długości łącza zapewni nie tylko niezawodne przesyłanie danych dla różnych klas ruchu, ale uprości zarządzanie pasmem. Podobna integracja QoS jest możliwa także przy łączach MPLS.

Własna i niezawodna autostrada dla danych

Dla ruchu określonych aplikacji warto wykreować wirtualne połączenia, które umożliwiają przesyłanie danych w trybie punkt-punkt oraz w konfiguracji wielopunktowej. Po przypisaniu takiej ścieżki do portu gigabitowego Ethernetu WAN, transfer danych odbywa się niezależnie, z niskimi opóźnieniami. Taka ścieżka danych zapewnia także wyższy poziom bezpieczeństwa, ograniczając transfer informacji do ściśle określonego celu. Jest to szczególnie istotne przy konfiguracji wielopunktowej.

O to, aby dane były przesyłane z niskimi opóźnieniami, przy dobrej wydajności oraz bezstratnie, może dbać standardowy protokół SCTP. Jest to protokół internetowy, zdefiniowany przez grupę roboczą SIGTRAN IETF (RFC 2960), zapewniający wytrzymały i uporządkowany transport informacji z kontrolą zatłoczenia. Ten protokół jest już oficjalnym standardem. Ma kilka cech, dzięki którym jest korzystną alternatywą dla TCP i UDP, a wśród nich: obsługę wielu adresów IP na jednym lub obu końcach połączenia; dostarczanie pakietów w niezależnych strumieniach; wybór ścieżki i jej kontrola; poprawiony mechanizm sum kontrolnych (szczególnie przydatny przy ramkach z dużą ilością danych, tzw. Jumbo Ethernet frames); a także ochronę przed atakami SYN flood za pomocą walidacji i potwierdzeń.


TOP 200