WLAN kontra systemy 3G?

Niedawno europejscy operatorzy telefonii bezprzewodowej wydali miliardy na koncesje umożliwiające stworzenie struktury telefonii bezprzewodowej nowej generacji, a już pojawił się następny problem: publiczny dostęp do bezprzewodowych sieci lokalnych, nazywanych w skrócie WLAN.

Niedawno europejscy operatorzy telefonii bezprzewodowej wydali miliardy na koncesje umożliwiające stworzenie struktury telefonii bezprzewodowej nowej generacji, a już pojawił się następny problem: publiczny dostęp do bezprzewodowych sieci lokalnych, nazywanych w skrócie WLAN.

Dynamiczny, chociaż czasem chaotyczny, rozwój Internetu pomaga sieciom WLAN. Zadłużeni po uszy operatorzy powinni bacznie przyglądać się temu rozwojowi nie bez niepokoju. Specjaliści przestrzegają przed uszczupleniem przychodów operatorów telefonii bezprzewodowej 3G, jeśli tylko znajdzie się sposób na rozwiązanie problemów z roamingiem, co wydaje się bliskie.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Sieci WLAN rozwijają się zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Swoją popularność zawdzięczają zakończonemu procesowi standaryzacji oraz temu, że wykorzystywanie pasma 2,4 GHz jest w wielu krajach bezpłatne. Plusem jest także relatywna łatwość instalowania urządzeń. Dostawcy usług interesują się dużymi korporacjami, które chciałyby wprowadzić szybkie usługi bezprzewodowe, konieczne do obsługi aplikacji poczty elektronicznej i dostępu internetowego w hotelach, na lotniskach, stacjach kolejowych oraz w centrach konferencyjnych.

WLAN może w idealnych warunkach zapewnić przepływność 11 Mb/s. Telefony GSM oferują 9,6 kb/s, GPRS (Global Packet Radio Service) od 192 kb/s do 384 kb/s, a telefony 3G od 384 kb/s do 2 Mb/s.

Popularność WLAN skłania wielu niezależnych operatorów do inwestowania w tym segmencie rynku. Brytyjski operator o2 planuje utworzyć w tym roku ok. 400 punktów, a w trzech następnych latach już 4000. Operator ten zamierza osiągnąć w 2004 r. przychody w wysokości 24 mln USD. Podobne plany snują także niektóre firmy niemieckie.

W zasadzie wspomniani operatorzy podążają śladem fińskiej Sonery i szwedzkiej Telii, które już wcześniej rozpoczęły budowę własnych punktów WLAN. Obie skandynawskie firmy, zamierzające się połączyć, należą do liderów badań nad problemami roamingu.

Problem roamingu w sieciach WLAN pojawia się podczas przejścia z jednej domeny do innej. W przypadku zmiany domeny, zmienia się także adres IP, a co za tym idzie zostaną zerwane wszystkie sesje WLAN. Pewnym środkiem zaradczym jest tzw. tunelowanie, ale zwiększa ono tablice trasowania do tego stopnia, że w przypadku większych sieci mogą wystąpić problemy ze skalowalnością.

Niektórzy analitycy są zdania, że operatorzy telefonii bezprzewodowej mogą utracić część przychodów na rzecz usługodawców WLAN. Inni oceniają sytuację bardziej optymistycznie: przypominają, że dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie problemy z bezpieczeństwem i roamingiem, dopóty sieci WLAN nie będą stanowiły zagrożenia dla tradycyjnych technologii telekomunikacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200