WAN do optymalizacji

Koszty i aplikacje

Optymalizacja nie zwiększa realnej przepustowości sieci, ale jeśli zapewni eliminację pojawiających się efektów jej przeciążenia, to na pewno jest warta rozważenia. W wypadku łączy o przepustowości 3-5 Mb/s jej zastosowanie wymaga względnie małej inwestycji - kilku tysięcy dolarów. Ale w przypadku większych systemów sieciowych, o wydajności 100 Mb/s lub więcej, sprzęt i oprogramowanie może kosztować znacznie więcej niż 10 000 USD.

Urządzenia i oprogramowanie do optymalizacji łączy WAN to skomplikowane rozwiązania wykorzystujące wiele różnych zaawansowanych technik buforowania, kompresji i deduplikacji danych, mechanizmy zarządzania jakością usług QoS, równoważenia obciążeń, a także algorytmy do analizy i optymalizacji ruchu przystosowane do obsługi określonych aplikacji.

Optymalizacja WAN jest metodą umożliwiającą rozwiązanie problemów ze zbyt małą przepustowością łączy, a także zbyt dużymi opóźnieniami transmisji, co jest ważne dla aplikacji wykorzystujących strumieniowe przesyłanie danych multimedialnych, takich jak wideo i głos, a więc np. w wypadku wdrażania systemów wideokonferencyjnych.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Sztuczna inteligencja pomaga rozwiązywać problemy z sieciami

Zastosowanie mechanizmów optymalizacyjnych w wielu przypadkach umożliwia zmniejszenie średniej liczby przesyłanych danych o więcej niż 90%. Dotyczy to np. systemów do backupu lub synchronizacji danych między odległymi centrami danych. Optymalizacja łączy WAN może tutaj przynieść łatwe do oceny oszczędności.

W przypadku innych aplikacji, wymagana jest wcześniejsza analiza struktury przesyłanych informacji i opracowanie odpowiednich wzorców. Jeśli zdefiniowane parametry ulegną zmianie i pojawią się nowe struktury danych, to poziom redukcji ruchu z reguły spada. Trzeba też pamiętać, że przy przesyłaniu plików wstępnie skompresowanych lub zaszyfrowanych podstawowe mechanizmy wykorzystywane w systemach optymalizacyjnych mogą w ogóle nie dać pozytywnych efektów.

Usługi optymalizacyjne i bezpieczeństwo danych

Optymalizacja łączy WAN wymaga podjęcia jeszcze jednej podstawowej decyzji - czy inwestować we własne rozwiązanie, czy też skorzystać z usług oferowanych przez zewnętrzne firmy. Z technicznego punktu widzenia nie sprawia to dużej różnicy - usługodawcy z reguły korzystają z takiego samego sprzętu i rozwiązań, jakie można niezależnie kupić na rynku. Oprócz jednak kalkulacji ekonomicznej, dodatkową zaletą skorzystania z ofert usługowych jest zmniejszenie kosztów i problemów związanych z konfiguracją i zarządzaniem systemem.

Natomiast wadą jest przywiązanie do usługodawcy. Jeśli użytkownik wdroży własne rozwiązania optymalizacyjne, to może później łatwiej zmienić dostawcę usług telekomunikacyjnych na firmę oferującą lepsze warunki, nawet jeśli operator ten nie ma w ofercie usług optymalizacji transmisji.

W niektórych segmentach rynku jest jeszcze jeden ważny element przemawiający za wdrożeniem własnych rozwiązań optymalizacyjnych - bezpieczeństwo danych. Firmy z sektora finansowego, ubezpieczeniowego, ochrony zdrowia lub instytucje rządowe, przetwarzające dane wymagające szczególnej ochrony, w razie potrzeby optymalizacji WAN z reguły potrzebują urządzeń, które są wyposażone w funkcje szyfrowania/deszyfrowania danych. Przy korzystaniu z usług zewnętrznych pojawia się problem czy umożliwić deszyfrowanie danych w zewnętrznych urządzeniach, czyli wprowadzić dodatkowe zagrożenie bezpieczeństwa, czy też zgodzić się na istotne zmniejszenie efektywności optymalizacji.


TOP 200