W stronę przetwarzania transakcyjnego

Monitory transakcji mogą także zapewnić równomierny podział obciążenia między wieloma serwerami przy wzroście liczby użytkowników, czego nie zapewniają inne narzędzia.

Jaki klient?

Omówione rozwiązania dostępu do baz danych i przetwarzania oparte są na wykorzystania minimum właściwości typowej przeglądarki (tzw. chudego klienta) do przeglądania danych, wprowadzania i uaktualniania. Jednakże wykorzystanie języka Java daje znacznie większe możliwości przetwarzania.

Wykorzystanie możliwości ładowania appletów Javy na komputer - stację klienta (niezależnie od tego czy jest to komputer typu NC, czy PC z przeglądarką Web) lub wykonywania ich na serwerze bazy danych albo oddzielnym serwerze aplikacji daje większe możliwości w zakresie przetwarzania transakcyjnego przez Internet i intranet.

W języku Java istnieją implementacje brokerów obiektowych (ORB), tj. aplikacji zarządzających komunikacją obiektową w środowisku przetwarzania rozproszonego. Ich połączenie z serwerami aplikacji i serwerami bazy danych z wbudowaną maszyną wirtualną Java tworzy zupełnie nowe rozwiązania architektoniczne w zakresie przetwarzania transakcyjnego w Internecie. Na razie brak jest jednak zestawów narzędzi pozwalających na realizację tej wizji. Wielcy producenci narzędzi zapowiadają je od czasu ustanowienia specyfikacji CORBA 2.0, ale skomplikowana architektura CORBA i konieczność połączenia jej z dominującą na biurku architekturą komunikacji obiektowej OLE Microsoftu spowodowało opóźnienia w akceptacji i realizacji wizji powszechnej komunikacji obiektowej, w tym także przez Internet.

Narzędzia

Wszystkie nowe wersje dawnych narzędzi - dostarczane w coraz szybszym tempie - nadają się do obsługi dostępu do danych w celu tworzenia raportów, przeglądania bazy czy dynamicznego tworzenia multimedialnych stron HTML.

Narzędzia do tworzenia aplikacji bazodanowych w Web to zmodyfikowane pakiety programistyczne z rozbudowaną obsługą repozytorium (miejscem składowania informacji o elementach aplikacji, tabelach bazy danych, obiektach, modułach programistycznych itp.), obsługą pracy zespołu programistów, kontrolą wersji kodu źródłowego itd.

Na razie brak jest pojedynczego narzędzia pozwalającego na tworzenie wielkich, skalowalnych aplikacji przetwarzania transakcyjnego w Internecie. Zbyt wiele problemów technicznych i legislacyjnych związanych z bezpieczeństwem nie zostało jeszcze rozwiązanych. Każda nowa wersja popularnych narzędzi dostarcza kolejnych elementów, ułatwiając tworzenie aplikacji bazodanowych w Internecie. Trzeba więc pilnie śledzić ich rozwój i dobierać narzędzia do potrzeb.


TOP 200