W stronę procesów i społeczności

Istotnym zmianom podlegać będzie także sposób pracy z systemem. Wykorzystanie interaktywnych formularzy stworzonych we współpracy z Adobe pozwoli wprowadzać dane czy wykonywać zadania w pliku pdf, a następnie odesłać go, by system sam wykorzystał dane w dalszym przebiegu procesu. Docelowo oprogramowanie SAP ma wspierać realizację trzech najważniejszych celów biznesowych: przetrwania i stałego usprawniania działalności; rozwijania oferty produktowej oraz pozyskiwania nowych klientów.

Technologicznie do przodu

Wiedeńskiej konferencji TechEd towarzyszyła również rynkowa premiera usprawnionej wersji oprogramowania SAP BusinessObjects Explorer. Nowe funkcjonalności oprogramowania, łączącego cechy rozwiązań analitycznych BusinessObjects z możliwościami platformy SAP NetWeaver Business Warehouse Accelerator, dotyczą m.in. analiz związanych z działaniami marketingowo-sprzedażowymi oraz kontrolą stanów magazynowych i obszarów księgowo-finansowych. Zapowiedziano również nowe narzędzia dla klientów zaangażowanych w społecznościach SAP. Zaliczyć do nich można m.in. środowisko wymiany najlepszych praktyk i rozwiązań programistycznych - SAP Code Exchange.

Niemiecka układanka

We wrześniu 2008 r. rozpoczęła się globalna reorganizacja w strukturach IDS Scheer. Jej częścią była m.in. zmiana na stanowisku prezesa i dyrektora generalnego. Z firmy odszedł Thomas Volk, a jego miejsce zajął Peter Gérard. Oficjalnie restrukturyzacja miała na celu poprawę rentowności firmy. Do końca czerwca br. zwolnienia objęły niemal 10% załogi. Mówiło się jednak, że zmiany mają drugie dno…

Tymczasem połowa 2009 r. przyniosła informację, że kierownictwo Software AG złożyło propozycję zakupu całościowego pakietu akcji IDS Scheer. W tym również nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie skala transakcji oraz fakt, że obie firmy pozostają w bliskich relacjach biznesowych z SAP. Kierownictwo Software AG zamierza wykorzystać IDS Scheer do wzmocnienia pozycji na rynku oprogramowania integracyjnego oraz modelowania i zarządzania procesami biznesowymi. Nowością w ofercie pierwszej z tych firm będzie też działalność związana z wdrożeniami systemów niemieckiego producenta. Obecnie spółka dysponuje już 90% akcji IDS Scheer. Wiele jednak wskazuje, że na tym zależności biznesowych największego co do wielkości producenta oprogramowania w Niemczech (SAP) z połączonymi siłami drugiego (Software AG) i trzeciego (IDS Scheer) dostawcy aplikacji biznesowych nie koniec.

Zdaniem wielu osób kompetencje w zakresie rozwiązań SOA oraz oprogramowanie pośredniczące Software AG doskonale pasowałyby do planów rozwoju warstwy technologicznej oprogramowania SAP. Powstającą układankę, związaną z planami koncentracji na rozwiązaniach klasy BPM i usługami doradczymi doskonale uzupełniałby IDS Scheer ze swoimi narzędziami rodziny ARIS. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie niemieckim rynkiem IT wstrząśnie kolejna fuzja…


TOP 200