W stronę nowoczesności i konkurencyjności

Nauka

W ramach osi priorytetowej "Badania i rozwój nowoczesnych technologii" wspierane będą tylko te projekty naukowo-badawcze, których tematyka będzie mieściła się w wybranych obszarach priorytetowych: Info, Techno i Bio. Do pierwszej grupy tematycznej należą: technologie informacyjne i telekomunikacyjne, sieci inteligentne, telekomunikacyjne i teleinformatyczne nowej generacji, optoelektronika oraz nauki obliczeniowe. W drugiej grupie są m.in.: nowe materiały i technologie, nanotechnologie, mechatronika, projektowanie systemów specjalizowanych. Trzecia grupa to: biotechnologia i bioinżynieria oraz nowe wyroby i techniki medyczne. Ograniczenia tematyczne nie będą jednak dotyczyły projektów realizowanych przez studentów i doktorantów oraz projektów, których liderami będą wybitni uczeni z zagranicy. W tym ostatnim przypadku jest nawiązanie do zasad obowiązujących w rozpoczętym w tym roku 7. Programie Badawczo - Rozwojowym.

Zwiększenie konkurencyjności polskiej nauki ma być osiągnięte m.in. poprzez poprawę poziomu wyposażenia placówek naukowych w wysokiej jakości aparaturę badawczą oraz rozwój infrastruktury informatycznej nauki. Wspierane ma być też wykorzystanie przez jednostki naukowe innowacyjnych rozwiązań i aplikacji informatycznych oraz usług teleinformatycznych.

Środki na finansowanie infrastruktury badawczo-rozwojowej mają być skoncentrowane na inwestycjach infrastrukturalnych w kilku, najwyżej kilkunastu dużych ośrodkach prowadzonych przez konsorcja naukowo-przemysłowe. W szczególny sposób dofinansowane mają być inwestycje związane z utrzymaniem i rozwojem infrastruktury informatycznej nauki polskiej. Przewiduje się także wspieranie zasobów naukowych w postaci cyfrowej, w szczególności baz danych zawierających informacje o wynikach projektów badawczych i warunkach ich wykorzystania przez przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać wsparcie na wdrażanie własnych lub zakupionych nowych technologii, ulepszenie wyrobów produkowanych na podstawie tych technologii lub uruchomienie produkcji nowych wyrobów. Dofinansowane będą też działania związane z zastosowaniami nowych w skali kraju, mocno innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych w produkcji i usługach. Kompleksowe wsparcie będzie udzielane regionalnym ośrodkom innowacyjności (parki naukowo-technologiczne, inkubatory technologiczne, centra transferu technologii itp.) zlokalizowanym na terenach o największym potencjale rozwojowym.

W programie podkreślona jest także konieczność wzmocnienia powiązań gospodarczych Polski z innymi krajami europejskimi, m.in. poprzez zwiększenie wymiany handlowej, ruchu turystycznego oraz stworzenie warunków sprzyjających zwiększaniu inwestycji zagranicznych. Duży nacisk ma być położony na wykorzystanie narzędzi informatycznych do osiągnięcia tych celów. Planuje się na przykład stworzenie nowoczesnego systemu informacji o polskiej gospodarce, innowacyjnych produktach i usługach oraz możliwościach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Powstać ma internetowy system obsługi przedsiębiorców poszukujących partnerów handlowych oraz możliwości inwestowania w naszym kraju.

Miejsca pracy

Realizacja programu "Innowacyjna gospodarka" ma się przyczynić do wykreowania popytu na miejsca pracy wymagające specjalistycznych umiejętności i wiedzy, powodując tym samym zmianę struktury zatrudnienia w kierunku zwiększania miejsc pracy w nowoczesnych sektorach gospodarki, w tym w sektorze usług. Wspierane będą działania zmierzające przede wszystkim do tworzenia miejsc pracy w sektorach stanowiących nośniki gospodarki opartej na wiedzy, czyli w nauce i sektorze badawczo-rozwojowym, w przemysłach tzw. wysokiej techniki, w usługach biznesowych oraz w sektorze usług społeczeństwa informacyjnego.

Program "Innowacyjna gospodarka" zarządzany jest przez ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego. Instytucjami pośredniczącymi w zarządzaniu poszczególnymi osiami priorytetowymi są: minister właściwy ds. nauki, minister właściwy ds. gospodarki i minister właściwy ds. informatyzacji.

Cele Programu Operacyjnego "Innowacyjna gospodarka"

Cel główny:

  • rozwój polskiej gospodarki w oparciu o innowacyjne przedsiębiorstwa

Cele szczegółowe:

  • zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw
  • wzrost konkurencyjności polskiej nauki
  • zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym
  • zwiększenie udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym
  • tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy
  • wzrost wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce

TOP 200