W połowie gotowi na EDM

Pomożemy tym, którzy nie zdążą

Rozmowa z dyrektorem Marcinem Kędzierskim, Dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ)

W połowie gotowi na EDM

Marcin Kędzierski, DyrektoreCentrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Jak obecnie wygląda stan projektu P1?

Projekt P1 wrócił na właściwy tor realizacji. 11 lutego tego roku zawarliśmy umowę na kontynuację prac integracyjnych w ramach Projektu P1 – „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”. Nowym integratorem w ramach Projektu zostało konsorcjum firm CompuGroup Medical Polska Sp. z o.o. oraz Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o. Obecnie trwa weryfikacja nowego harmonogramu, który zakłada rozłożenie w czasie oddawania do użytku poszczególnych elementów składowych Projektu P1.

Czy platforma przyjmuje już dane od placówek medycznych?

Dane z placówek medycznych będą przekazywane do Systemu P1 z chwilą jego udostępnienia w drugiej połowie 2015 i przeprowadzenia w systemach informatycznych placówek medycznych niezbędnych zmian umożliwiających podłączenie do P1, jednak zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia placówki medyczne mają czas do 2017 r. na dostosowanie się do zmian.

Zobacz również:

  • Microsoft otwiera się na agencje rządowe - wszystko przez atak

Jakie funkcjonalności P1 zostaną udostępnione w 2015?

W pierwszej kolejności udostępnimy możliwość wprowadzania informacji o zdarzeniach medycznych. Następnie uruchomione zostaną pozostałe produkty, min.: e-Recepta, e-Skierowanie, e-Zlecenie. Łącznie ze zdarzeniami zostanie również do użytku oddany edukacyjno-informacyjny Portal e-Zdrowie.

Czy przedłużony do 2017 roku termin wdrożenia dokumentacji elektronicznej jest wystarczający?

Z uwagi na skalę przedsięwzięcia oraz zróżnicowany stopień informatyzacji podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych zmiany legislacyjne były niezbędne. Projekt P1 zostaje uruchomiony w tym roku, co daje placówkom medycznym 2-letni okres przejściowy na dostosowanie się do wymogów ustawy. W tym czasie dokumentacja medyczna będzie tworzona równolegle zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

Założony okres przejściowy pozwoli na lepsze przygotowanie się do procesu wdrożenia oraz umożliwi również pozyskanie środków na wprowadzenie modernizacji.

Jak wynika z przeprowadzonego przez CSIOZ badana ankietowego będzie jednak pewien procent placówek, które nie zdażą z wdrożeniem EDM w tym terminie? Co je czeka?

Dla tych mniejszych świadczeniodawców, którzy z różnych względów, szczególnie ekonomicznych, nie będą zainteresowani kupnem oprogramowania, to my dostarczymy darmowe narzędzie www, które będzie się nazywało Aplikacją Usługodawców i Aptek i które pozwoli na wypełnienie wszystkich obowiązków związanych z prowadzeniem Elektronicznej Dokumentacji Medycznej takich jak wystawienie elektronicznej recepty czy elektronicznego skierowania.

Czy podmiot leczniczy posiada rozwiązania informatyczne umożliwiające prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej? Procent wskazań

AŚZ - 24

Szpitale- 25

ZOL- 23

Rodzaj przepustowości łącza w %

asymetryczne

AŚZ - 76

Szpitale - 46

ZOL-e - 73

symetryczne

AŚZ - 24

Szpitale - 54

ZOL-e - 27

Kwota wydatkowana dotychczas przez podmiot na cele wynikające z obowiązku dostosowania do wymagań określonych w ustawie o informatyzacji służby zdrowia w %

mniej niż 3 mln zł

AŚZ - 71

Szpitale - 55

ZOL - 40

3-10 mln zł

AŚZ - 22

Szpitale - 41

ZOL - 60

powyżej 10 mln zł

AŚZ - 7

Szpitale - 4

ZOL - 0

źródło: CSIOZ "Badanie stopnia przygotowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą do obowiązków wymijających z ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia", 2014


TOP 200