W pogoni za ideałem

Więcej jasności

Ze względu na wykorzystanie bazy danych w nowej wersji Płatnika pojawiły się dwie wersje programu: minimalna - sam program Płatnik i pełna - program Płatnik wraz z motorem bazy danych i komponentami wymaganymi do połączenia z bazą danych. Przedstawiciele Prokomu sugerują, że mniej biegli użytkownicy powinni skorzystać z pełnej wersji programu, która automatycznie wykryje konfigurację systemową na komputerze płatnika ZUS i zainstaluje niezbędne komponenty. Nie ma problemu, jeśli użytkownik korzysta z płyty CD-ROM dystrybuowanej w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS. Niemniej, jeśli chce pobrać program ze stron internetowych, musi samodzielnie dokonać wyboru wersji.

Użytkownicy programu skarżyli się, że sposób podania informacji na stronach internetowych ZUS jest niezrozumiały dla kogoś bez rozległej wiedzy informatycznej. "Minimalna ma 21 MB, pełna - 87 MB. Z opisu na stronie ZUS nie można zorientować się, którą należy wybrać. Nie jestem specjalistą od baz danych i chciałbym po prostu pobrać właściwy program" - mówi jeden z użytkowników. Dodaje, że poprzednia wersja miała tylko 9,5 MB.

Prokom deklaruje, że postara się uprościć informacje na stronach internetowych. Przyznaje także, że byłoby możliwe zastosowanie programu o niewielkich rozmiarach, który po pobraniu ze stron internetowych automatycznie wgrywałby niezbędne komponenty. Na razie nie ma jednak planów stworzenia takiego mechanizmu. Prokom przekonuje, że nie zawsze byłby on skuteczny, gdyż komputer wykorzystywany do pobierania programu jest komputerem docelowym dla jego instalacji.

Ważną zmianą w wersji 5.01.001 jest integracja Płatnika z systemem Płatnik - Przekaz Elektroniczny. Krok ten miał na celu uproszczenie sposobu przekazywania dokumentów do ZUS. Przy okazji integracji wprowadzono także pełną kontrolę wysyłanych dokumentów, w trakcie których jest weryfikowana spójność danych podawanych na różnych formularzach. Możliwe stało się też wysyłanie dokumentów wielu płatnikom jednocześnie. "Integracja obu programów to dobry pomysł. Wreszcie wysłanie dokumentów do ZUS ograniczy się do dwóch kliknięć myszką. To duże ułatwienie" - użytkownicy chwalą tę decyzję. Dodają, że obsługa obu programów przez księgowe, które nie znają się na komputerach, sprawiała im wiele trudności.

Zgłoszenie = poprawka

Przedstawiciele Prokomu zachęcają użytkowników, którzy mają problemy z programem, do zgłaszania ich np. za pośrednictwem infolinii. Deklarują, że żadne poważne zażalenie nie pozostaje bez reakcji. Na dowód wyliczają poprawki zasugerowane przez użytkowników, które zostaną uwzględnione w następnej wersji programu.

"W kolejnej wersji będzie możliwe np. wczytanie plików KEDU zawierających dokumenty dla różnych płatników. Po zaimportowaniu dokumenty zostaną związane z właściwym kontekstem płatnika wg danych identyfikacyjnych. Nie będzie konieczna - jak teraz - zmiana kontekstu płatnika i wczytywanie dokumentów ubezpieczeniowych dla każdego z nich oddzielnie. To poprawka zgłoszona przez biura rachunkowe" - twierdzi Przemysław Skałecki.

Użytkownicy narzekali na brak w programie opcji ustawienia czasu ważności hasła. Płatnik wymuszał zmianę hasła co 30 dni. "Płatnika uruchamiam raz na miesiąc. Praktycznie za każdym razem, kiedy do niego wchodzę, muszę zmieniać hasło" - skarżył się jeden z użytkowników. W odpowiedzi na zgłoszenia Prokom w kolejnej aktualizacji programu umożliwi ustawienie parametru określającego czas ważności hasła.

Z tych samych powodów Prokom umożliwi tworzenie przelewów na podstawie dokumentów o statusie Wprowadzony. Zostanie zniesione ograniczenie polegające na blokowaniu możliwości wystawienia dokumentu wpłaty lub przelewu na podstawie nowo utworzonej deklaracji ZUS DRA. Począwszy od wersji 6.01.001 (prawdopodobnie od stycznia 2004 r.), dokumenty płatnicze będzie można tworzyć na podstawie każdej deklaracji, niezależnie od tego, czy została ona wysłana do ZUS.

Szlachetny rozbójnik

Ważnym i niestety nadal nierozwiązanym problemem dotyczącym Płatnika jest brak zgody Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na opublikowanie specyfikacji technicznej protokołu przekazu elektronicznego KSI MAIL, wykorzystywanego w programie.

Batalia pomiędzy ZUS a grupą informatyków skupionych wokół Projektu Janosik trwa od marca 2002 r. Grupa związana ze środowiskiem open source postanowiła stworzyć aplikację dla Linuxa i innych systemów, która umożliwiłaby przesyłanie drogą elektroniczną deklaracji do ZUS, stanowiącą alternatywę dla oficjalnego Płatnika. Chodziło o to, aby firmy nie były skazane na użytkowanie systemu Windows, gdyż tylko w tym środowisku działa udostępniany przez ZUS program. Największym problemem okazało się pozyskanie specyfikacji protokołów komunikacyjnych, których ujawnienia odmówiły zarówno ZUS, jak i Prokom Software.

Ostatnie starcie mające miejsce przed Naczelnym Sądem Administracyjnym zachowuje status quo. Sędziowie NSA orzekli bowiem, że nie mogą zajmować się tą sprawą, sugerując, iż powinna ona zostać skierowana do sądu niższej instancji.


TOP 200