W grupie taniej

Każdemu według potrzeb

Mała firma z rozbudowanymi potrzebami odnośnie do możliwości systemu pracy grupowej zechce zapewne skorzystać z PHPGroupware. Rozwiązanie to spełni praktycznie dowolne wymagania funkcjonalne, a przy tym będzie działać wydajnie nawet na przeciętnym serwerze z systemem Linux, nie narażając firmy na większe wydatki na sprzęt. Interfejsem będzie przeglądarka WWW . PHPGroupware to dobry wybór także wtedy, gdy oprócz typowej pracy grupowej firma chce zbudować środowisko intranetowe - w pakiecie standardowo dostępne są wygodne interfejsy API dla programistów. Do tego samego celu nadaje się zresztą świetnie także pakiet MoreGroupware.

Do koordynacji wielu grup roboczych idealnie nadaje się PHProjekt. Oprócz typowych funkcji pracy grupowej można w nim znaleźć narzędzia do budowy harmonogramów i zarządzania zasobami itp. Z PHProjekt można korzystać za pośrednictwem komputerów kieszonkowych z systemem Windows - po instalacji wtyczki do programu Outlook na komputerze oraz synchronizacji danych z przenośnymi urządzeniami poprzez Outlooka (ActiveSync albo Nokia Data Suite).

Dla większych grup roboczych polecam OpenGroupware. To szczególnie rozbudowany system, wykorzystujący bazę PostgreSQL. W roli serwera WWW stosuje się Apache, zaś serwerem wiadomości natychmiastowych jest Jabber. Instalacja jest nieco skomplikowana, niemniej to jeden z najwydajniejszych serwerów tego typu. Gdyby porównywać funkcjonalność z produktami firmy Microsoft, OpenGroupware jest skrzyżowaniem serwerów Exchange i SharePoint.

W grupie taniej

Suse Openexchange Server to rozbudowany pakiet do pracy grupowej współpracujący m.in. z Klientem Evolution.

Jeśli zaś firma potrzebuje bardzo prostego i szybkiego systemu, którego zadaniem będzie możliwie klarowna i szybka komunikacja w każdych warunkach - warto użyć systemu TWIG. Moim zdaniem ta aplikacja jest najłatwiejsza do przyswojenia dla osób mniej zaznajomionych z technologiami informatycznymi, gdyż ma szczególnie prosty wygląd.

Użytkownicy Linuxa na stacjach roboczych mogą korzystać z serwera Kolab, który wraz z dedykowanym klientem stanowi eleganckie rozwiązanie. Istnieje dla niego (co prawda płatny) interfejs do klienta pocztowego Novell Evolution, który notabene pozwala korzystać także z innych serwerów pracy grupowej. W każdym przypadku mogą korzystać z interfejsu WWW .

Praca grupowa z kodem

Dzięki temu, że powyższe programy (z wyjątkiem SLOX) są dostępne w formie kodu źródłowego na licencjach open source, możliwe są zarówno audyt kodu, jak i jego modyfikacja. Większość otwartych systemów pracy grupowej jest dostępna na licencji GPL v.2, która zezwala w szczególności na użycie programu za darmo do dowolnych celów, w tym także komercyjnych. Koszt utrzymania takiej aplikacji jest bardzo niski - dużo niższy niż specjalizowanego i skomplikowanego serwera, jakim jest Exchange, Domino, GroupWise, a przy tym w wielu przypadkach istnieje możliwość zastosowania Outlooka jako klient.

Poczta w intranecie

Jeżeli w firmie nie ma przymusu stosowania Outlooka, warto poważnie zastanowić się nad klientem w postaci przeglądarki internetowej. Wiele systemów do pracy grupowej standardowo wykorzystuje serwer WWW z modułem PHP oraz bazę MySQL jako składnicę danych. Zbudowanie takiej instalacji to naprawdę niewielki problem - większość dystrybucji Linuxa (również systemy z serii BSD) zawiera serwer Apache wraz z modułem PHP. Dla podwyższenia bezpieczeństwa zamiast IE na stacjach roboczych można korzystać z przeglądarek alternatywnych, np. Mozilla Firebird (jest wersja polskojęzyczna).

Taka konfiguracja wcale nie musi być przeznaczona tylko dla małych grup roboczych. Kluczem do wydajności całego systemu jest wydajność bazy danych. Przeciętny pecet z bazą MySQL jest w stanie sprawnie obsłużyć ok. 50 użytkowników - oczywiście, gdy objętość bazy pocztowej nie będzie przesadnie duża. W praktyce rozwiązanie takie skaluje się nawet do kilkudziesięciu gigabajtów.

Niektóre systemy pracy grupowej, np. MoreGroupware, obsługują jednak nie tylko bazę MySQL, ale także PostgreSQL, której możliwości są znacznie większe. Przy dobrym dostrojeniu (zwłaszcza pamięci dzielonej) PostgreSQL doskonale daje sobie radę nawet z dość dużymi bazami - rzędu 300 GB i więcej. Informacje deweloperów wskazują, że PostgreSQL dobrze współpracuje z bazami o rozmiarach rzędu terabajta, zaś silnik bazy nie ma ograniczenia na jej wielkość, jedynymi limitami są możliwości sprzętu (przestrzeń dyskowa i wielkość pamięci serwera). W planach twórców MoreGroupware jest możliwość współpracy z serwerami baz danych Oracle.


TOP 200