VMware vSphere 4.0 - krok ku cloud computing

VMware udostępniło również interfejsy API umożliwiające integrację z dystrybuowanymi przełącznikami oferowanymi przez różnych producentów, takich jak Cisco czy Montego Networks. Pojawił się też interfejs VMSafe, dając tym samym firmom zewnętrznym możliwość tworzenia narzędzi dedykowanych do ochrony środowisk wirtualnych w postaci tzw. virtual appliances. Ponadto, VMware utworzył portal internetowy o nazwie Virtual Appliance Marketplace, na którym udostępnia wiele przetestowanych narzędzi ochrony, powstałych w wyniku współpracy z czołowymi dostawcami rozwiązań do ochrony systemów, takimi jak Check Point czy Reflex Security. Z poprawą bezpieczeństwa wiąże się również dodanie funkcjonalności vShield Zones, która pełni rolę zapory ogniowej i analizatora ruchu w wirtualnym środowisku sieciowym.

W vSphere 4.0 pojawił się także mechanizm umożliwiający grupowanie aplikacji maszyn wirtualnych - vApps. Przykładowo, jeśli w naszym środowisku działa aplikacja, która ma kilka serwerów w części front-end oraz serwer bazodanowy działający w strefie back-end, to możliwe staje się utworzenie grupy vApp z tych serwerów i zarządzanie nimi jak wspólną jednostką. vApp umożliwia określenie m.in. kolejności uruchamiania serwerów. Daje to podstawę do wydzielania ze środowiska typu cloud mniejszych, dedykowanych konkretnym potrzebom "chmurek obliczeniowych".

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
VMware vSphere 4.0 - krok ku cloud computing

Interfejs vMsafe API

W zakresie zarządzania pamięcią masową również zaszły pewne zmiany, mianowicie pojawił się vStorage Thin Provisioning. Funkcjonalność ta od pewnego czasu była dostępna w produktach VMware przeznaczonych dla desktopów, teraz włączono ją w infrastrukturę serwerową.

Dotąd nie było możliwe utworzenie maszyny wirtualnej bez alokacji dla niej wymaganej przestrzeni dyskowej. Dlatego też maszyna z wirtualnym dyskiem o pojemności 200 GB zajmowała 200 GB rzeczywistej przestrzeni udostępnionej na pamięci masowej. Stosując thin provisioning dysk 200 GB maszyny wirtualnej, który wykorzystywany jest w 50%, zajmie tylko 100 GB rzeczywistej przestrzeni na pamięci masowej. Za sprawą Thin Provisioning wirtualne maszyny wykorzystują w systemach pamięci masowych tylko tyle miejsca, ile faktycznie znajduje się na ich wirtualnych dyskach. To pozwala skonfigurować na wirtualnych maszynach dyski o łącznej pojemności większej niż faktycznie dostępna pojemność pamięci masowych. Należy jednak pamiętać o konieczności czujnego monitorowania tak skonfigurowanego środowiska pod kątem zajmowanej przestrzeni dyskowej.

Podsumowanie

VMware vSphere łączy zasoby infrastruktury, takie jak serwery, pamięci masowe

i urządzenia sieciowe - w jedno, umożliwiając całościowe zarządzanie nimi, jako spójnym, elastycznym i dynamicznym środowiskiem produkcyjnym.

VMware vSphere 4 wydaje się pierwszym krokiem ku wprowadzaniu rzeczywistego cloud computing do centrów przetwarzania danych. Czas pokaże, jak nowe funkcjonalności oferowane przez tę technologię wirtualizowania sprawdzą się w warunkach bojowych, w środowisku produkcyjnym. Oferowane przez vSphere 4.0 właściwości i dokonane w stosunku do poprzedniej wersji poprawki przenoszą użytkowników na inny poziom, jednocześnie ukazując jak daleko w tyle pozostaje konkurencja.

VMware vSphere 4.0 - krok ku cloud computing

TOP 200