Upał w krzemowej dolinie

Sprytny Isaiah

VIA Technologies zapowiada wprowadzenie w 2006 r. 64-bitowych wersji multimedialnych procesorów Isaiah przeznaczonych dla elektroniki użytkowej lub tanich komputerów PC. Już obecnie około połowy procesorów sprzedawanych przez VIA trafia do producentów sprzętu elektronicznego innego niż komputery PC.

Isaiah mają wykorzystywać ten sam, rozszerzony zestaw instrukcji co układy AMD i Intela, ale, jak podkreślają przedstawiciele VIA, są one projektowane od podstaw.

Jeśli chodzi o architekturę dwurdzeniową, VIA zachowuje ostrożność i na razie nie ujawnia terminów wprowadzenia tego typu rozwiązań. Wynika to z tego, że firma kieruje swoją ofertę do segmentu rynku, w którym liczy się przede wszystkim niski koszt i mały pobór mocy, a nie ich wysoka wydajność.

Mimo to jednym z najważniejszych ulepszeń wprowadzanych do Isaiah ma być nawet kilkunastokrotnie wyższa wydajność przetwarzania zmiennoprzecinkowego w porównaniu z obecnie dostępnymi procesorami tej firmy. Ma to zwiększyć atrakcyjność układów w takich zastosowaniach, jak systemy do wyświetlania wideo, skomplikowanej grafiki lub obsługi aplikacji multimedialnych.

Dwugłowy Opteron

AMD ujawniła ostatnio nieco więcej szczegółów na temat dwurdzeniowych wersji procesorów Opteron, które mają się pojawić na rynku w 2005 r. Według prezentowanych przez AMD testów wydajności, nowe procesory Opteron mają być o 30-55% szybsze od obecnych układów, przy zbliżonych do nich wymiarach (będą miały tylko o 5% większą powierzchnię) i podobnym zużyciu energii, a jednocześnie o 600-1000 MHz niższej częstotliwości! Oznacza to, że procesory będą mogły być instalowane w istniejących już modelach serwerów bez potrzeby zmiany konstrukcji.

Dostępne obecnie układy Opteron są wytwarzane przy wykorzystaniu technologii 130-nanometrowej i zawierają 106 mln tranzystorów, natomiast nowa generacja procesorów będzie wytwarzana w procesie 90-nanometrowym, co umożliwi zmieszczenie na podobnej powierzchni aż 205 mln tranzystorów. Każda z dwu jednostek CPU ma być wyposażona w 1 MB własnej pamięci podręcznej.

Przedstawiciele AMD sądzą, że firma będzie pierwszą na rynku, która wprowadzi dwurdzeniowe układy o architekturze x86, choć wiadomo że Intel też opracowuje takie konstrukcje i zamierza wprowadzić je na rynek również w 2005 r.

36 bln - tyle operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę wykonuje komputer IBM Blue Gene


TOP 200