Uciążliwość i szkodliwość

Optymalne rozmieszczenie polega na ustawieniu monitorów parami, tylnymi ścianami do siebie (między tylne ściany monitorów można wstawić przegrodę). Odległość między sąsiednimi monitorami w rzędzie powinna wynosić ok. 1,5 m, a odległość między sąsiednimi rzędami monitorów (od strony ekranów, gdzie są stanowiska pracy operatorów) - co najmniej 2 m.

Jeśli na to pozwalają warunki, monitory można ustawić również wokół ścian.

- Większość monitorów ma natężenie pola elektrostatycznego przekraczające 60 kV/m, czyli wartość natężenia pola uznaną za szkodliwą dla zdrowia, w zasięgu której w ogóle nie powinno się przebywać.

Jednak zasięg pola o natężeniu 60 kV/m i większym nie przekracza 30 cm. Dlatego należy dbać o to, aby ani głowa ani tułów nie znajdowały się w tym obszarze. Stąd też odległość monitora ekranu od oczu powinna wynosić od 40-70 cm.

- Na ekran monitora powinien być nałożony atestowany filtr chroniący przed oddziaływaniem pola elektrostatycznego o co najmniej 200-krotnym tłumieniu i ograniczający odbicie światła od ekranu. Chyba że monitor jest tak skonstruowany, iż ma warstwy spełniające rolę filtru ochronnego. Należy zwrócić uwagę, że tłumienie pola elektrostatycznego jest największe tuż przy filtrze i maleje wraz z odległością, gdyż pole przedostaje się przez otwartą przestrzeń wokół filtru.

- Powierzchnie stanowiska pracy powinny być ekwipotencjalne, tzn. potencjał ręki, klawiatury, ekranu, fotele i podłoża powinny być sobie równe.

W pracowniach nie wolno stosować wykładzin z tworzyw sztucznych, można jedynie stosować wykładziny antyelektrostatyczne. Przy sztucznych wykładzinach organizm gromadzi dodatkowo napięcie do 30 kV.

- Odzież ochronna, robocza powinna być wykonana z tkanin odpornych na elektryzację (tkaniny bawełniane i lniane).

- Ze względu na jonizację powietrza w pracowniach komputerowych pożądana jest klimatyzacja, temperatura 21- 23oC, wilgotność względna 60-80%, ruch powietrza niewyczuwalny. Pomieszczenie pracowni jeśli nie ma klimatyzacji, należy często wietrzyć. Ponadto dla zachowania równowagi jonowej organizmu ludzkiego można stosować jonizatory powietrza i nawilżacze. Zaleca się również częste przemywanie rąk i twarzy. W przypadku braku filtrów wskazane jest przecieranie ekranu antystatycznym płynem lub po prostu wilgotną (ale nie mokrą) szmatką.

Wymienione wyżej zalecenia i wytyczne są spisane w formie minimalnych wymogów jakie powinno spełniać stanowisko pracy przy monitorze i dostępne w formie dokumentu w Państwowych Inspektoratach Pracy czy też Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych. Dlatego też wskazane byłoby, z uwzględnieniem specyfiki szkół, opracowanie minimalnych wymagań jakie winna spełniać pracownia komputerowa. Opracowane obecnie wytyczne nie są bowiem normami obowiązującymi.


TOP 200