Trudny rozwój

Problemem nie są tylko pieniądze

Za główny problem, jeśli chodzi o rozwój systemów IT w placówkach służby zdrowia, są uznawane finanse. Ze względu na to, że podstawową działalnością placówek medycznych jest leczenie pacjentów i prace badawcze, pieniądze są w pierwszej kolejności przeznaczane na ratowanie zdrowia i życia oraz wspomaganie techniczne tych procesów, a dopiero potem na informatyzację, czyli zakup sprzętu, rozwiązań informatycznych, szkolenia oraz prace dostosowawczo-organizacyjne. "Wymagania płatnika oraz sprawozdawcze wymuszają na nas dbanie o sektor IT, ale ograniczenia finansowe nie pozwalają nam na zakupy z najwyższej półki. Chociaż liczymy się z tym, że zmiany w zakresie systemów IT oraz sprzętu są nieuniknione" - przyznaje Jolanta Kupis z Centrum Zdrowia Dziecka.

Niektóre placówki szukają niezbędnych funduszy w programach pomocowych. "Dofinansowanie z programów rozwojowych UE z pewnością ułatwia proces informatyzacji. Jest to również szansa na zastosowanie najnowocześniejszych, innowacyjnych technologii informatycznych w zakładach opieki zdrowotnej" - uważa Michał Zorzycki z Kamsoft.

Brak środków finansowych nie jest jednak jedynym problemem. Przedstawiciele służby zdrowia mówią też o słabej orientacji decydentów w zakresie korzyści, jakie dają współczesne systemy informatyczne. "Duża część publicznych jednostek służby zdrowia traktuje aktualnie swoje potrzeby IT dosyć wąsko. Prosty system do rejestracji pacjentów i świadczeń to wszystko, czego oczekują lub na co je stać" - zauważa Ryszard Mężyk ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jego zdaniem, stopień zainteresowania systemami informacyjnymi i korzyściami, które z nich płyną oraz ich zastosowaniem nie jest związany jedynie ze statutem własnościowym jednostki i dostępnymi środkami finansowymi, ale głównie z doborem właściwej kadry zarządzającej, postawieniem celów oraz skuteczną kontrolą organu założycielskiego. "Informatyka, jako narzędzie właściwie zastosowane i odpowiednio wykorzystane, może menedżerowi i zarządowi pomóc w skutecznym zarządzaniu operacyjnym i strategicznym, aby uzyskać oczekiwane wyniki i skuteczność działania" - twierdzi Ryszard Mężyk. Jego zdaniem, wybranie dobrego narzędzia i skuteczne wdrożenie pozwala szybko odzyskać środki zainwestowane w informatyzację, przynosząc w kolejnych latach olbrzymie oszczędności. W praktyce, jak się okazuje, nie jest to jednak takie proste.

Korzyściom wynikającym z zastosowania systemów teleinformatycznych w placówkach służby zdrowia i problemom związanym z ich wdrażaniem będzie poświęcona konferencja Computerworld "Informatyka w służbie zdrowia" (14 października br.). Zapraszamy osoby zarządzające placówkami medycznymi i szefów działów IT. Więcej informacji na stronie:http://konferencje.computerworld.pl/konferencje/zdrowie2009/zagadnienia.html.


TOP 200