Trudna współpraca...

Zadaniem studentów jest obecnie stworzenie przy współpracy z bankiem systemu informatycznego wspierającego podejmowanie decyzji, opartego na wiedzy. Studenci wykonali już dużo zadań, ich prace dyplomowe są kamieniami milowymi projektu, a z pozyskanych danych, uogólnionych w model wsparcia decyzji, ma później korzystać bank BPH, przed którym stoi wiele decyzji związanych z integracją organizacji IT.

ZZTI współpracuje również z IBM, a od 2006 r. bierze udział w programie tej firmy - Academic Initiative. Dzięki oprogramowaniu i materiałom dydaktycznym od IBM i funduszy z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na sprzęt, na uczelni otwarte zostało Laboratorium Badania Technologii Informatycznych. Zmieniono model praktyk studenckich, wzbogacono ścieżkę dydaktyczną, a studenci w ramach praktyk studenckich mogli wziąć udział w projekcie wdrożenia platformy integrującej prace deweloperskie w PSE Info.

go.computerworld.pl/43d0

Spotkanie na 4 z plusem

Z dr hab. inż. Cezarym Orłowskim z Zakładu Zarządzania Technologiami Informatycznymi, profesorem nadzwyczajnym Politechniki Gdańskiej, rozmawiamy o projekcie spotkań poświęconych współpracy uczelni i biznesu IT.

Co zamierzacie Państwo osiągnąć dzięki projektowi?

Zależy nam na tym, aby powstała rzeczywista współpraca między uczelniami a biznesem. Dotychczasowa kooperacja miała bowiem charakter głównie fasadowy i gdy przychodził czas na rozmowę o szczegółach tej współpracy, okazywało się, że tak naprawdę jej nie ma. Celem jest więc nawiązanie tej współpracy. Od podstaw, w oparciu o bilateralne kontakty i rzeczywistą współpracę.

Jaki jest plan działania na najbliższe lata?

Projekt został podzielony na cztery etapy. Teraz trwa pierwszy. Drugim jest wrześniowa Krajowa Konferencja Inżynierii Oprogramowania (KKIO), która odbędzie się w Gdańsku. Dlaczego ją włączamy do tego projektu? Z tego samego względu, dla którego jest tu dzisiaj Komitet Inżynierii Produkcji PAN, bo siła jest w integracji. Gdybyśmy chcieli to zorganizować sami jako informatycy nie wiem, czy by się nam udało. Trzecie spotkanie jest planowane na wiosnę 2011 r. i na pewno będzie miało podobny charakter jak dzisiejsze, którego zadaniem jest monitorowanie stanu. Ostatnim etapem będzie konferencja KKIO w roku 2011, gdzie chcemy oszacować: ile w ciągu tych dwóch lat udało się osiągnąć i ile uczelni nawiązało kontakt z firmami IT, jakie są efekty tej współpracy, jakie są problemy. Należy bowiem pamiętać, że oprócz zwolenników takiej współpracy jest też grono jej przeciwników, którzy uważają, że nie jest ona możliwa i mają swoje argumenty.

Na dzisiejszym spotkaniu prezentują się HP, IBM i Microsoft. Na jakich partnerów jeszcze liczycie?

Przede wszystkim na Oracle, ze względu na to, że jest to duża firma, która jest dla nas interesującym partnerem. Firma wyraziła już chęć włączenia się do projektu, ale dołączy być może już w trakcie jego trwania. Liczymy też na małe firmy informatyczne, dlatego że współpraca uczelni z dużymi firmami jest bardzo trudna. Współpracujemy już z klastrem ICT na terenie Pomorza. Małe firmy widzą bowiem szansę we współpracy z dużą firmą, a jeszcze bardziej w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Same nie są w stanie takich środków pozyskać, natomiast przy współpracy z nami - i dużym biznesem - są w stanie to zrobić.

Jakie jest zainteresowanie tym projektem zarówno ze strony biznesu, jak i uczelni?

Duże, dzięki temu, że przyjęliśmy koncepcję integracyjną i zaprosiliśmy do współpracy różne uczelnie i kilka firm. Zakładaliśmy, że na konferencję przyjedzie 100 osób. Zgłosiło się 99, przyjechać powinno ok. 90. W pięciostopniowej, akademickiej skali ocen, przyznaję więc dzisiejszemu spotkaniu ocenę 4+.

Rozmawiała Monika Tomkiewicz


TOP 200