Transmisja WDM w sieci dostępowej

Ekonomika WDM-PON

W tabeli "Koszt optycznego łącza..." różne rozwiązania systemów PON porównano pod względem przepustowości do i od użytkownika (odpowiednio: downstream i upstream, DS i US), współczynnika podziału, budżetu mocy oraz kosztów całkowitego pojedynczego łącza abonenckiego w stosunku do kosztów takiego łącza w systemie GPON. Podane zestawienie dotyczy jedynie wydatków CAPEX, które w praktyce stanowią bardzo niewielką część tzw. kosztów posiadania TCO (total cost of ownership) - twierdzi Klaus Grobe z ADVA Optical Networking.

Dzięki zastosowaniu transmisji wielofalowej w jednym włóknie światłowodowym, liczba wymaganych włókien drastycznie maleje. CWDM (coarse WDM) wykorzystuje stosunkowo tanie interfejsy optyczne, ale umożliwia transmisję zaledwie 18 kanałów falowych. Sieci DWDM, których interfejsy są znacznie droższe, udostępniają nawet do 162 kanałów falowych. Natomiast integracja WDM z rozwiązaniami TDM (np. GPON) umożliwia znaczny wzrost całościowego współczynnika podziału. Optymalne koszty można uzyskać również przez odpowiedni dobór (zróżnicowanie) przepustowości różnych kanałów falowych.

TCO zastosowanego na szeroką skalę rozwiązania WDM-PON jest przynajmniej 20% niższe niż dla rozwiązań VDSL lub GPON - dodaje Grobe. Dzieje się tak między innymi dzięki redukcji kosztów zużycia energii. Oszczędności te nie wynikają bezpośrednio z mniejszego zużycia energii w poszczególnych podzespołach sieci. Jest wręcz przeciwnie, energia zużyta przez pojedynczą jednostkę ONU w systemie WDM-PON jest średnio o 1 W większa niż w przypadku urządzeń dostępowych w systemie VDSL. Oszczędności w konsumpcji energii osiąga się poprzez ograniczenie liczby wymaganych CO, ponieważ WDM-PON oferuje znacznie większy zasięg niż jakakolwiek inna architektura sieci dostępowej. Oprócz mniejszego zapotrzebowania na energię, mniejsza liczba punktów CO powoduje obniżenie wydatków na sprzęt i jego utrzymanie, co przekłada się na redukcję OPEX.

"Czy światłowód wtargnie również do domu?"

Pod takim hasłem odbędzie się jedna z sesji poświęconych sieciom dostępowym i wewnątrzbudynkowym podczas planowanej na koniec marca br. konferencji OFC w San Diego. Uczestnicy dyskusji postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy światłowód po zdobyciu obszaru sieci dostępowych (np. w technologii WDM-PON) - ma możliwość wyparcia z naszych domów konkurentów, takich jak skrętka miedziana czy łącza bezprzewodowe? Co więcej może zaoferować nam światłowód, i czy nadal będzie to ekonomiczne rozwiązanie?

Autor jest pracownikiem naukowym National Inter-University Consortium for Telecommunications, CNIT we Włoszech

dr Krzysztof Burzyński, wiceprezes zarządu Ericsson Sp. z o.o.
W jakim kierunku będzie rozwijać się technologia PON?

Aktualne prace rozwojowe systemów PON pokazują, że nadal jest wiele rozwiązań, które pretendują do miana systemów PON następnej generacji.

Dzisiaj docelowym kierunkiem rozwoju pasywnych sieci optycznych wydaje się rozwój systemów w pełni kompatybilnych z obecną technologią GPON, np. XG-PON i overlaid GPON, a w dalszej perspektywie wdrożenie systemów WDM-PON.

Rozwój systemów następnej generacji kompatybilnych z GPON powinien umożliwiać stopniowe unowocześnianie sieci GPON na bazie tej samej optycznej sieci dystrybucyjnej ODN (Optical Distribution Network) oraz w miarę możliwości, bez konieczności wymiany zakończeń sieciowych, umożliwiając operatorom skapitalizowanie ich inwestycji na najbliższe dziesięciolecia.

Wprowadzenie natomiast systemów WDM PON będzie wymagało zmian w sieci dystrybucyjnej ODN przez zastosowanie selektywnych filtrów optycznych w miejscach, gdzie systemy GPON używają pasywnych optycznych dzielników mocy. Jednym z celów prac nad systemami WDM PON jest ograniczenie kosztów implementacji nowej technologii w urządzeniu klienckim ONT przez ograniczenie różnorodności typów sprzętu ONT, być może przy zastosowaniu właściwości określanej jako colorless.

W laboratoriach trwają intensywne prace nad kolejnymi wersjami systemów PON: 10G GPON i WDM-PON. Głównym problemem do rozwiązania nie jest wprost technologia, lecz koszty jej implementacji. Dlatego dostępne obecnie systemy GPON są i jeszcze przed długi czas pozostaną bardzo atrakcyjnym systemem do budowy efektywnych kosztowo pasywnych optycznych sieci dostępowych.

Należy również wspomnieć, że kolejne generacje systemów PON nie są celem same w sobie. Najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do wdrażenia tych systemów są nowe, bardziej wymagające usługi, np. spersonalizowana telewizja HD oraz 3D, które będą wymagały dużo większych przepływności niż oferują obecne systemy dostępowe.


TOP 200