Testowanie sieci WLAN

Sieci WLAN pod kontrolą AirMagnet

W odróżnieniu od wielu innych testerów przenośny analizator PDA firmy AirMagnet potrafi badać sprawność połączeń między poszczególnymi urządzeniami, a także ocenić stopień zabezpieczenia sieci i zanalizować ruch w sieci we wszystkich 14 kanałach określonych w specyfikacji 802.11b. Administrator wyposażony w komunikator PDA z analizatorem AirMagnet może swobodnie przemieszczać się po obszarze całej sieci, diagnozując poszczególne jej elementy. Intuicyjny interfejs programu, dostosowany do rozmiarów urządzeń PDA, pozwala prezentować informacje zorganizowane w formie hierarchicznej struktury sieci. Analizator standardowo podaje ogólne informacje o sieci WLAN wraz z możliwością dostępu w razie potrzeby do bardziej szczegółowych danych.

Tester AirMagnet ma zainstalowany ekspercki tryb pracy AirWISE, który w większości kłopotliwych sytuacji podaje (na podstawie zdekodowanych i zinterpretowanych pakietów w warstwach: 1, 2 i 3 modelu OSI) przyczyny występowania problemów oraz proponuje ich rozwiązanie. Analizator korzysta z działającego w tle mechanizmu AirWISE (motor programu) - co pozwala na ciągłe zbieranie informacji dotyczących wydajności sieci oraz identyfikację i śledzenie na bieżąco zalogowanych urządzeń wraz ze sporządzaniem ich charakterystyk (statystyka sieci). Dzięki temu AirMagnet monitoruje i analizuje sprawność sieci, wykrywa problemy WLAN i podpowiada, jak je rozwiązywać.

Istotną funkcją programu jest zbieranie na bieżąco i wyświetlanie informacji, w jaki sposób są chronione poszczególne urządzenia w sieci - biorąc pod uwagę standardy WEP, 802.1x, LEAP, TKIP, MIC. Ponad 60 rodzajów alarmów informuje użytkownika o wykrytych nieprawidłowościach. W ten sposób szybko można się zorientować, które z punktów dostępu pracują z wyłączonym kluczem szyfrującym co do prób ataku denial of service, na którym kanale został przekroczony dopuszczalny poziom szumów, a na którym pracuje zbyt duża liczba punktów dostępowych.

Podczas instalowania sieci pomocne są możliwość monitorowania częstotliwości radiowych, a także przekazywanie informacji dotyczących mocy sygnału z autoryzowanych i nieautoryzowanych punktów dostępu. Dzięki temu analizator potrafi wychwytywać zakłócenia w kanałach, których źródłem mogą być nieznane urządzenia. Operacja ta jest przydatna podczas instalacji sieci WLAN w kompleksach biurowych bądź na obszarach mieszkalnych, gdzie bliskość podobnych sieci może być źródłem zakłóceń transmisji radiowej.

Sniffer Wireless dekoduje pakiety

Firma Sniffer Technologies oferuje dwa typy analizatorów do badania sieci WLAN, z identyfikacją pakietów na komunikatorze PDA lub na notebooku. W obydwu rozwiązaniach mają one silnie rozbudowane, systemowe funkcje diagnostyczne. Mocną stroną analizatora Sniffer Wireless PDA 1.0, zaimplementowanego na komunikatorze, jest możliwość rozwiązywania problemów związanych z dekodowaniem wielu różnych pakietów w sieci. Oprogramowanie oparte na standardowym oprogramowaniu iPAQ zostało wzbogacone w dwa elementy diagnostyczne: przeszukiwanie kanałowe Channel Surf oraz tablicę Dashboard do prezentacji wyników. Inną cechą testera PDA jest jego wysoka czułość w pasmie radiowym 2,4 GHz, co pozwala na pełną identyfikację wszystkich kanałów standardu 802.11b. Kompleksowa analiza spektrum radiowego jest największym atutem testera.

Analizator Sniffer Wireless notebook zapewnia testowanie lokalnych sieci LAN w dwóch technologiach: 802.11b i 802.11a. Umożliwia on analizę sieci bezprzewodowej WLAN w każdym z tych standardów oddzielnie, jednak bez możliwości ich testowania podczas jednoczesnej pracy w obydwu trybach. Dodatkowym ograniczeniem analizatora jest zaimplementowana przez producenta wersja systemu operacyjnego - Windows 2000.

W obydwu rozwiązaniach analizatorów Sniffer Wireless jest dostępnych wiele skutecznych sposobów wychwytywania i dekodowania pakietów wraz z analizą ruchu telekomunikacyjnego oraz udoskonalone sposoby alarmowania o błędach. W analizatorach zastosowano ekspercki system Expert Mode, ułatwiający pracę w gąszczu protokołów systemów bezprzewodowych (z analizą obiektów i aplikacji włącznie). Analiza ekspercka pozwala użytkownikowi na szybką orientację, co naprawdę dzieje się w jego sieci WLAN.

Ekran dotykowy OptiView Wireless

Zrealizowany na linuksowej platformie PDA analizator WaveRunner (Fluke Networks) okazał się w testach standardu 802.11b mniej użytecznym do badania medium radiowego niż inne analizatory PDA - prawdopodobnie z powodu zbyt małej czułości radiowych układów wejściowych. Analizator nie był w stanie stabilnie skanować wszystkich dostępnych 14 kanałów radiowych standardu. Kłopoty sprawiało również manipulowanie przy wyborze funkcji testowych analizatora, mimo oferowanych przez niego takich aplikacji.

Rozbudowana wersja analizatora OptiView Wireless (Fluke) do testowania sieci bezprzewodowych WLAN - sterowana nowoczesnym ekranem dotykowym, opartym na PC - ma kilka adapterów, zezwalających na współpracę z Ethernetem o przepływnościach w zakresie 10/100/1000 Mb/s. Mocną stroną tego rozwiązania jest możliwość dokładnego badania charakterystyki bezprzewodowych punktów dostępowych i przyłączonych do nich terminali (klientów), funkcjonujących w standardzie 802.11b.

Mimo że analizatora OptiView Wireless nie wyposażono w tryb ekspercki do analizy problemów występujących w sieciach bezprzewodowych (w wersjach przewodowych analizatora jest to odrębna aplikacja), możliwe jest jednoczesne testowanie przewodowych i bezprzewodowych sieci lokalnych LAN i WLAN na zadowalającym poziomie. Wyłapywanie i dekodowanie pakietów sieci dokonuje się w formacie Sniffer. Nowością rozwiązania jest kierunkowa analiza medium radiowego za pomocą obrotowego wysięgnika analizatora (3600).

Observer 8.3 dla dwóch standardów

Za pomocą analizatora Observer 8.3 (Network Instruments) można testować sieci WLAN działające w standardzie 802.11b lub 802.11a. Modułowa konstrukcja analizatora opartego na notebooku pozwala na używanie kart przewodowego Ethernetu (do testowania sieci stacjonarnych) lub kart sieci bezprzewodowych. Wybierając odpowiednie oprogramowanie NetGear 802.11a/b, można prowadzić analizę w jednym z tych dwóch standardów, ale nigdy w obu jednocześnie. Mimo że odczuwa się brak automatyzacji procesu testowania i prawie wszystkie operacje testera (tryb pracy, wybór sieci, aplikacje testowe, start i stop procesu) wybiera się ręcznie, analizator ma dobre mechanizmy dekodowania pakietów i zezwala na pogłębioną analizę zachowania się sieci wraz z wizualizacją przebiegu testu.

Podsumowanie

Przemysł dopiero przygotowuje się do seryjnej produkcji analizatorów lokalnych sieci bezprzewodowych, chociaż sieci te są już dostępne od ponad trzech lat. Główną przyczyną opóźnienia jest pojawianie się nowych standardów radiowych i ciągła modernizacja istniejących. To zaklęte koło, bo gdy nie ma standardu - nie ma również testera. Dostępne więc rozwiązania z założenia identyfikują i analizują jedynie część problemów sieci WLAN.

Jak testowano analizatory

Bezprzewodowa infrastruktura sieciowa wykorzystana w testach składała się z: 5 punktów dostępowych 802.11b, 2 punktów 802.11a, 2 hybrydowych punktów dostępowych 802.11a/b oraz 2 punktów standardu 802.11b+. W badaniach użyto trzech logicznych segmentów sieci Ethernet, połączonych przełącznikiem. Aby uzyskać obiektywne wyniki, współpracujące z analizatorami punkty dostępowe pochodziły z różnych firm: Proxim/Orinoco, D-Link (802.11b, 802.11a/b, 802.11b+), NetGear (802.11a/b), Linksys (802.11b, 802.11a, 802.11a/b), Intel (802.11b) oraz Buffalo Technologies (802.11b).

Sprawdzano, czy każdy z testowanych analizatorów potrafi wykryć wszystkie typy węzłów dostępowych i czy wykrywa punkty dostępowe (802.11b, także standardu 802.11a, jeśli było to możliwe) o tych samych adresach MAC (Media Access Control). Celem badań było również uzyskanie odpowiedzi, czy analizator jest w stanie zidentyfikować, połączyć się i zastosować protokół DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) z każdym punktem dostępowym. Ponadto testowano poprawność reagowania na wysyłanie dowolnego adresu z serwera DHCP do sieci WLAN. Podczas badań stwierdzono, że spośród testowanych analizatorów żaden nie potrafił zinterpretować protokołu SMTP (Simple Mail Transfer Protocol).

W programie testowym sprawdzano zasięg i możliwości połączeniowe terminali z punktami dostępu sieci stacjonarnej LAN, przemieszczając fizycznie analizatory wokół węzłów dostępowych. Ze względu na mobilny charakter pomiarów, do kontroli spektrum radiowego bardziej przydatne były analizatory oparte na komunikatorach - jako poręczniejsze.


TOP 200