Test serwera ProLiant DL380

W serwerze można zainstalować pamięć RAM o maksymalnej pojemności 6 GB (konfiguracja standardowa) lub 4 GB (konfiguracja z zapasową pamięcią). Ta druga konfiguracja polega na tym, że specjalny program (agent) śledzi pracę pamięci RAM i odnotowuje błędy. Jeśli stopa błędów przekroczy określony poziom, uszkodzony moduł pamięci RAM jest automatycznie wyłączany z eksploatacji, a jego miejsce zajmuje moduł zapasowy. Program monitorujący pamięć RAM generuje w takim przypadku stosowny alert i za pośrednictwem systemu zarządzającego serwerem wysyła go do administratora.

Serwis na piątkę

Test serwera ProLiant DL380

Ocena serwera ProLiant DL 380 G2

Serwisowanie serwera DL380 jest łatwiejsze niż jakiegokolwiek innego produktu podobnej klasy. Stąd tak duża maksymalna liczba punktów w tej kategorii oceny. Do wnętrza serwera można się dostać od góry. Trzeba tylko zdjąć pokrywę, która jest przymocowana do chassis przy pomocy zatrzasków motylkowych. Po zdjęciu pokrywy użytkownika czeka przyjemna niespodzianka. Nie ujrzy on tu bowiem kłębowiska kabli i przewodów, czego doświadczają posiadacze innych serwerów i pecetów. W tym serwerze wszystkie elementy elektroniczne są połączone ze sobą za pomocą kabli wstęgowych, które są na dodatek tak usytuowane, że trudno jest je nawet zauważyć. Dlatego serwisowanie tego serwera należy do przyjemności.

Compaq zastosował w tym serwerze proste, ale bardzo przydatne rozwiązanie. Są to diody UID (Unit ID), pomagające identyfikować serwer. Wyobraźmy sobie sytuację, że naprawiamy jakiś serwer. Rzecz w tym, że jest on zainstalowany w szafie pełnej serwerów tego samego typu. Po wstępnym zorientowaniu się, co dolega szwankującemu serwerowi, może być konieczne wykonanie różnych czynności z tyłu szafy. I tu banalny problem - chcemy zlokalizować właściwy serwer. Wyjątkowo łatwo przyjdzie to nam z serwerem DL380, w którym przyciski UID i towarzyszące im diody są umieszczone z przodu i z tyłu chassis.

Zarządzanie

Test serwera ProLiant DL380

Przykładowe ceny*

ProLiant DL380 na rynku polskim (www.fontex.com.pl)

W tej kategorii oceny serwer DL380 uzyskał 4 punkty. Producent zawarł w tym urządzeniu standardową platformę zarządzania (Compaq Insight Manager) i mechanizmy umożliwiające podłączenie jej do sieciowych platform zarządzania, takich jak Tivoli, HP OpenView czy CA Unicenter. Administrator ma też do dyspozycji, oparte na technice webowej, firmowe narzędzie Insight Manager XE.

Serwer DL380 zawiera mechanizmy obsługujące funkcję zdalnego rozruchu przez sieć (reboot). Jeśli więc system odmówi w pewnym momencie posłuszeństwa, administrator może go reanimować zdalnie. Administrator może też sprawdzać stan serwera, korzystając z usług zdalnej konsoli zarządzania.

Wnioski

Z tym serwerem nie powinno być problemów, gdy trzeba go naprawić lub rozbudować. Łatwość obsługi technicznej - to jedna z większych zalet tego produktu. Serwer DL380 pracuje bardzo wydajnie i spisuje się doskonale w tych środowiskach, w których przyszło mu pełnić rolę serwera plików lub serwera webowego.

Metodologia testowania

Stanowisko testowania składało się z 13 klientów wyposażonych w procesory Pentium II 400 MHz i pamięć RAM 128 MB. Każdy klient dysponował kartą sieciową Ethernet 100 Mb/s i był podłączony do portów 100 Mb/s przełącznika Cisco 2948G, a testowany serwer był podłączony do portu Gigabit Ethernet.

Serwer testowano uruchamiając serie testów porównawczych, mierzących wydajność systemu w różnych sytuacjach (transfer plików, zarządzanie bazą danych i transakcje sieciowe) i pod różnymi systemami operacyjnymi (Windows NT 4.0, Windows 2000 i Novell NetWare 5.1).

Test przesyłający pliki podzielono na dwie części: transfer krótkich i długich plików. Do transferowania krótkich plików użyto trójwymiarowej matrycy, a pliki czytano i pisano, wykorzystując parametry: rozmiar bloku - 1 kB i 8 kB; typy transakcji - przypadkowe i sekwencyjne. W ten sposób zbudowano osiem testów (transakcje przypadkowe, pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, czytanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, czytanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, pisanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, pisanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, pisanie, blok 8 kB), które używały mieszanki plików o następujących rozmiarach: 80% - pliki o długości 1 kB, 10% - pliki o długości 10 kB i 10% - pliki o długości 50 kB.

Przy transferowaniu długich plików operacje czytania i pisania połączono w jednym teście (czytania 90% i pisania 10%), dlatego po zastosowaniu wspomnianych powyżej parametrów (rozmiar bloku - 1 kB i 8 kB; typy transakcji - przypadkowe i sekwencyjne) zbudowano cztery testy (transakcje przypadkowe, czytanie/pisanie, blok 8 kB; transakcje przypadkowe, czytanie/pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie/pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie/pisanie, blok 8 kB), które używały mieszanki plików o następujących długościach: 80% - pliki o długości 500 kB i 20% - pliki o długości 1 MB.

Każdy test uruchamiano wielokrotnie, zwiększając za każdym razem liczbę wirtualnych użytkowników - wirtualnych, ponieważ na każdym fizycznym kliencie (a komputerów klienckich było 13) konfigurowano zależnie od potrzeb różną liczbę użytkowników. W niektórych testach symulowano pracę nawet 1000 użytkowników.

Test CPU (zarządzanie bazą danych) przeprowadzono przy użyciu aplikacji Microsoft SQL Server 7.0 (systemy operacyjne NT i Win 2000). Liczbę użytkowników wirtualnych zwiększano od dwóch do trzydziestu. Każdy użytkownik generował żądanie SQL, czekał 9 s na wykonanie zadania, a następnie generował kolejne żądanie. W ten sposób obciążano minimalnie sieć, kierując jednocześnie do CPU bardzo wymagające zadania przeszukiwania bazy danych i przetwarzania informacji.

Do testowania sieci użyto innej aplikacji współpracującej z bazą danych, obciążającej w znacznie większym stopniu sieć, a w mniejszym CPU. Tak jak poprzednio i w tym przypadku liczbę użytkowników wirtualnych zwiększano od dwóch do trzydziestu.

Aby sprawdzić wydajność serwera pracującego pod systemem Novella, uruchamiano podobne testy z użyciem NetWare 5.1 i Oracle8i.


TOP 200