Test serwera NEC Express5800/320La

Obsługa serwera

Test serwera NEC Express5800/320La

Serwer NEC Express5800/320La - konfiguracja testowanego systemu

Jeśli chodzi o łatwość obsługi, to serwer Express-5800/320La zasługuje na najwyższe uznanie (5 pkt.). Moduły można łatwo wymieniać, a dostęp do nich nie stwarza najmniejszych kłopotów. Dobrze zaprojektowane wskaźniki LED pokazują, który moduł uległ uszkodzeniu. W serwerze nie ma żadnych zbędnych pokryw i plączących się kabli. Wszystkie elementy można bez problemu wymontowywać i wymieniać na inne nie wyłączając serwera z eksploatacji.

Zarządzanie

W tej kategorii oceny serwer Express5800/320La uzyskał też ocenę maksymalną. Producent dołącza do serwera oprogramowanie MWA (Management Workstation Application), które pozwala zarządzać systemem lokalnie i zdalnie (w trybie przez sieć, czyli przez port Ethernetu lub w trybie poza siecią, czyli przez port szeregowy).

Test serwera NEC Express5800/320La

Wydajność serwera przy przesyłaniu plików

MWA pełni rolę interfejsu komunikującego się z oprogramowaniem ESM Pro, które pozwala konfigurować serwer (warstwę sprzętową) niezależnie od tego, czy jest on włączony czy też nie. MWA może współpracować ze standardowymi platformami zarządzania, takimi jak Tivoli (Tivoli Systems), Unicenter (Computer Associates) i OpenView (Hewlett-Packard).

Oprogramowanie ESM Pro zawiera opcję pozwalającą aktualizować BIOS (firmware) bez konieczności wyłączania serwera i możliwość rejestrowania błędów występujących w obszarze warstwy sprzętowej systemu, dzięki czemu administrator może reagować wcześniej, zanim dojdzie do poważniejszej awarii jakiegoś elementu.

Wnioski

Serwer Express5800/380La to doskonały przykład produktu, w którym zastosowano dopracowane i niezawodne rozwiązania redundancyjne, dzięki którym osiągnięto dostępność wyrażającą się pięcioma dziewiątkami (99,999 proc.). Cena serwera jest wyjątkowo atrakcyjna. Serwer nie jest demonem szybkości, ale coś za coś - albo wysoka wydajność, ale dużo mniejsza dostępność, albo mniejsza wydajność i pewność, że serwer (dzięki obecności elementów zapasowych) nas nie zawiedzie. Jeśli więc niezawodność jest tą cechą serwera, na której zależy Państwu najbardziej, to Express-5800/320La jest właściwym produktem. A o tym, że jest to system dopracowany, świadczy przyznanie NEC Express5800/320La tytułu "Najlepszego serwera" na targach COMDEX 2001 (listopad, Las Vegas).

Metodologia testowania

Stanowisko testowania składało się z 13 klientów wyposażonych w procesory Pentium II 400 MHz i pamięć RAM o pojemności 128 MB. Każdy klient dysponował kartą sieciową Ethernet 100 Mb/s i był podłączony do portów 100 Mb/s przełącznika Cisco 2948G, a testowany serwer był podłączony do portu Gigabit Ethernet.

Wydajność serwera mierzono po uruchomieniu trzech aplikacji (testy porównawcze Benchmark Factory firmy Quest: transfer plików, zarządzanie bazą danych i transakcje sieciowe). Wszystkie testy porównawcze uruchamiano pod systemem operacyjnym Windows 2000 Advanced Server.

Test przesyłania plików podzielono na dwie części: transfer krótkich i długich plików. Do transferu krótkich plików użyto trójwymiarowej matrycy, a pliki czytano i pisano wykorzystując następujące parametry: rozmiar bloku - 1 kB i 8 kB; typy transakcji - przypadkowe i sekwencyjne. W ten sposób zbudowano osiem testów (transakcje przypadkowe, pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, czytanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, czytanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, pisanie, blok 8 kB; transakcje sekwencyjne, pisanie, blok 1 kB; transakcje przypadkowe, pisanie, blok 8 kB), które używały mieszanki plików o następujących rozmiarach: 80% - pliki o długości 1 kB, 10% - pliki o długości 10 KB; i 10% - pliki o długości 50 kB.

Przy transferze długich plików operacje czytania i pisania połączono w jednym teście (operacje czytania - 90% i operacje pisania - 10%), dlatego po zastosowaniu wspomnianych powyżej parametrów (rozmiar bloku - 1 kB i 8 kB; typy transakcji - przypadkowe i sekwencyjne) zbudowano cztery testy (transakcje przypadkowe, czytanie/pisanie, blok 8 kB; transakcje przypadkowe, czytanie/pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie/pisanie, blok 1 kB; transakcje sekwencyjne, czytanie/pisanie, blok 8 kB), które używały mieszanki plików o następujących długościach: 80% - pliki o długości 500 kB i 20% - pliki o długości 1MB.

Każdy test uruchamiano wielokrotnie, zwiększając za każdym razem liczbę użytkowników wirtualnych. Użyto tu słowa wirtualnych, ponieważ na każdym fizycznym komputerze pełniącym rolę klienta (a komputerów takich było 13) konfigurowano od jednego do trzydziestu użytkowników.

Test CPU (zarządzanie bazą danych) prowadzono przy użyciu aplikacji Microsoft SQL Server 7.0. Liczbę użytkowników wirtualnych zwiększano sukcesywnie. Każdy użytkownik generował żądanie SQL, czekał 9 sekund na wykonanie zadania, a następnie generował następne żądanie. W ten sposób obciążano minimalnie sieć, kierując jednocześnie do układów CPU żądania przeszukania bazy danych i następnie przetworzenia odczytanych informacji.

Do testowania wydajności sieciowej serwera użyto innej aplikacji współpracującej z bazą danych, obciążającej w znacznie większym stopniu sieć, a w mniejszym układy CPU. Tak jak poprzednio, tak i w tym przypadku liczbę użytkowników wirtualnych zwiększano sukcesywnie od jednego do trzydziestu.


TOP 200