Test 9 darmowych chmur osobistych

Box: współpraca priorytetem

Box już od dawna jest dostępny jako jedna z usług chmury osobistej, mimo, że firma reklamuje się jako platforma dla firm zorientowana na ułatwienia pracy zespołowej. Niemniej jednak, dostępna jest jej bezpłatna wersja osobista, która pozwala na bezpłatne przechowywanie do 5GB danych. Cena za rozszerzenie pojemności do 25GB wynosi 9,99 USD, a do 50GB 19,99 USD. Istnieje również wersja biznesowa aplikacji Box oraz wersja Enterprise (dla firm). Box jest dostępny dla urządzeń mobilnych, w tym tych z systemami iOS, Android, Windows Phone i BlackBerry Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem każdej przeglądarki. Można pobrać też Box Sync dla komputerów z systemem Windows i Mac.

Sposób działania Box Sync nieco różni się od innych usług. O ile Box synchronizuje się z każdym folderem, trzeba najpierw przeciągnąć ten folder do foldera na pulpicie o nazwie „My Box Files”. Dopiero wtedy rozpoczyna się synchronizacja. Następnie, po dodaniu, usunięciu lub zamianie pliku, zmiana ta jest wprowadzana też w innych folderach. Można też ustawić synchronizację bezpośrednio w folderze „My Box Files”, żeby sychronizował się on z pulpitem.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Prawdziwą zaletą i priorytetem w przypadku aplikacji Box są możliwości współpracy. Box podkreśla te funkcje i umożliwia dostęp do plików wielu użytkownikom. Gdy grupa osób korzysta z aplikacji Box, widzą oni wzajemne aktualizacje, mogą pozostawiać komentarze, wprowadzać i sugerować zmiany, itp. Na dodatek, można kontrolować dostęp innych użytkowników do plików oraz drogę tego dostępu – za pośrednictwem linku, pobrania lub wspólnej przestrzeni pracy. Można też kontrolować działania użytkowników mających dostęp do pliku – możesz to być tylko Ty, określone osoby albo określone domeny.

Ładowanie plików do aplikacji Box jest dość szybkie, ponieważ firma opracowała rozwiązanie, które działa w dużej mierze tak jak sieć dystrybucji treści. Oznacza to zasadniczo, że dostęp do Box uzyskuje się poprzez punkt dostępu znajdujący się w pobliżu użytkownika, a wszystko, co jest za jego pośrednictwem ładowane, jest przesyłane do Boxa. Nie przyspieszy to, co prawda, łącza internetowego, ale rzeczywiście umożliwia uniknięcie opóźnień, które mogą wiązać się z wolnymi połączeniami.

Box nie jest wersją online systemu kopii zapasowych. Został zaprojektowany tak, aby umożliwić dzielenie się plikami z innymi użytkownikami i ich transfer między urządzeniami, czyli współpracę. Poza swoimi ograniczeniami w zakresie możliwości stosowania, Box funkcjonuje dość dobrze. Działa szybko, posiada aplikacje na niemal każdy system operacyjny, a dzielenie się danymi jest łatwe. Box jest szczególnie przyjemny, jeśli korzystamy z niego w pracy. O ile nie jest wszystkim dla wszystkich użytkowników, wcale nie po to został stworzony. Ale to, co robi, robi dobrze.


TOP 200