Taryfikacja ponad wszystko

DW: Czy NASK zgodzi się na wykorzystanie jego urządzeń do odcinania ruchu nie chcianego przeze mnie? Czy mogę na routerze NASK postawić filtr odcinający całą pocztę elektroniczną powyżej jednego megabajta?

AZ: Tak. Jest to jedyny skuteczny sposób, żeby Pana nie obciążać tym, czego Pan nie chce.

DW: A co się dzieje z pakietami typu ICMP, czyli z Pingami? Jak Pan wie polecenie ping -f generuje pakiet co jedną tysięczną sekundy.

AZ: Nie potrafię Panu odpowiedzić, bo na ten poziom techniczny nie wchodziłem do tej chwili.

DW: Ale tego nie ma w umowie. To nie jest zarzut, ale prośba o wyjaśnienie. Jak ja mam Pana zdaniem podpisać umowę, z której nie wynika co się dzieje w przypadku takich kłopotów.

AZ: Pan przerzuca tylko na mnie problem. A jakim cudem ja mam podpisać umowę z NorduNetem i EBonem kiedy problemy są dokładnie takie same? Naturalnie zakładamy, że wiemy z czym mamy do czynienia -jest to co najmniej niedoskonała technologia i w związku z tym przyjmujemy ją jaka jest. Jednym z podstawowych dylematów jaki ma Ministerstwo Łączności, jest to, że Internet jako taki nie istnieje. Ja ich namawiałem, żeby stosowali ogólne zapisy, bo tutaj wszystko jest de facto a nie de iure. Technologia jest genialna przez swą łatwość rozprzestrzeniania, natomiast ma cały szereg określonych wad.

DW: Właśnie - jeśli mogę spytać o kwestie bezpieczeństwa: Routery Cisco jakby zabezpieczone nie były, są otwarte w jakiś sposób na ingerencję z zewnątrz. Jeżeli do Państwa urządzeń nastąpi włamanie, w którym momencie mogę zakwestionować Panu rachunek za cały kwartał?

AZ: Oczywiście nie ma systemów całkowicie odpornych na włamania. Natomiast nasze routery są bardzo dobrze zabezpieczone. Chociażby mamy już czasowe hasła. Jeżeli jest to przypadek sporadyczny, to rozważymy Pana reklamację. Jeżeli będą to jednak wypadki powtarzające się, wtedy będziemy instalowali dodatkowe zabezpieczenia. Czysto ekonomicznie rozważając: jeżeli taki wypadek zdarza się raz na rok, to taniej dla mnie jest uwzględnić Waszą reklamację w całości, niż robić jakieś specjalne rozwiązania.

DW: Zapewne wysyłanie megabajta co minutę nie wywoła żadnego alarmu w NASK-u. Są powszechnie dostępne na świecie anonimowe mailery, z których można wysłać dowolne rzeczy w sposób niewyśledzalny. A co jeśli moja konkurencja będzie chciała mi w ten sposób zaszkodzić?

AZ: Można się stosunkowo łatwo przed czymś takim obronić. Wystarczy założyć filtr na pocztę.

DW: Ale ja nie muszę przyjąć tego listu. Wystarczy, że on się ode mnie odbije, a już licznik u Was mnie podliczy.

AZ: Niech Pan niczego nie przyjmuje z anonymousów. Proszę podać listę nie chcianych adresów, a my to na naszej maszynie wytniemy.

Rada użytkowników WARMANa wydała krótkie oświadczenie, w którym uznała formułę nowego cennika za niewłaściwą sugerując, że powinno się przynajmniej przez jakiś czas taryfikować tylko tych użytkowników, którzy wyrażą na to zgodę. Jak się NASK na to zapatruje?

AZ: Ja rozumiem, że jest taka sugestia aby umowy były ryczałtowe. Ja nie mam nic przeciwko temu - będą ryczałtowe. Natomiast na pewno nie odstąpimy od monitoringu tych użytkowników.

DW: Ale takiej pozycji nie ma w cenniku!

AZ: Umowę ryczałtową możemy zawsze zawrzeć, bo to nie jest kwestia cennika tylko umowy. Będą mieli ryczałt, natomiast to nie wyklucza stałego monitoringu i wyczerpania się ryczałtu. Dotyczy to oczywiście także użytkowników komercyjnych.

DW: Czyli istnieje możliwość podpisania między nami umowy ryczałtowej z pominięciem nowego cennika?

AZ: To nie ma nic wspólnego z cennikiem. Jeśli Pan uzna, że to jest Pana interes, to taka umowa może zostać podpisana. Ryczałt jest kategorią umowną, a nie cennikową. Zawieramy umowę np. na 100 tys. zł do wyczerpania limitu. Po jego wyczerpaniu jesteśmy bez umowy i zaczynamy od nowa.

DW: Co to znaczy do wyczerpania limitu?

AZ: Ryczałt to ryczałt. Obejmuje ileś tam miesięcy pracy w sieci i przesłanie pewnej ilości ruchu. Z tym, że ja nie bardzo widzę jaki jest sens ekonomiczny takiego działania. Rozumiem, że chodzi tu o bezpieczeństwo i informację, gdy zbliżać się będziemy do limitu, że wkrótce się skończy.

TCH: Pan używa słowa ryczałt w niekonwencjonalnym znaczeniu. Zwykle oznacza on, że klient płaci stałą sumę bez względu na ruch jaki generuje a nie do jakiejś granicy. W innym przypadku jest to limit.

DW: Czy NASK zgodzi się na łączenie prywatnych operatorów wg pozycji określanej w cenniku jako wydzielone sieci korporacyjne?

AZ: Oczywiście, że tak. Jak mam się nie zgodzić, jeśli jest to w cenniku?

DW: Rozumiem, że z Państwa punktu widzenia dopuszczalna jest sytuacja, kiedy wszyscy prywatni providerzy czy użytkownicy dogadują się między sobą, kupują łącza wg cennika, wystawiają jedną nitkę w świat i płacą za połączenie. I tylko za to.

AZ: Oczywiście.

DW: Jest to dla mnie bardzo cenna deklaracja bo w tym momencie dla tych kilkudziesięciu obecnie firm łącze NASK-u nadal będzie najtańszym wyjściem w świat.


TOP 200