Taniej drukować i kopiować

Jednym z nowych przykładów, gdzie dodatkowe oprogramowanie i funkcje sprzętu mają przekonać użytkowników do jego zakupu, są kolorowe drukarki stronicowe (laserowe, LED). Ich ceny spadły na tyle, że zbliżyły się do cen sieciowych drukarek monochromatycznych. Jednak poważną barierą popularyzacji jest przeświadczenie potencjalnych klientów, że koszty druku kolorowego będą znacznie wyższe. Niektórzy producenci sprzętu starają się rozwiać te obawy, np. Oki dodaje do sprzętu bezpłatny program Print Control tworzący raporty o kosztach druku oraz liczbie drukowanych stron mono i kolorowych drukowanych przez pojedynczych użytkowników. Aplikacja umożliwia określanie uprawnień do druku w kolorze lub ograniczanie liczby stron, które mogą być drukowane przez pracowników. Podobne funkcje są też wprowadzane przez innych producentów, np. Ricoh (Nashuatec, Gestetner).

Przede wszystkim urządzenia sieciowe

Przed kilkunastu laty możliwość współdzielenia drukarek była jedną z istotnych przyczyn popularyzacji i rozwoju sieci lokalnych. Obecnie sytuacja się odwraca, sieci LAN pozwalają na zarządzanie, kontrolę i lepsze wykorzystanie pracujących w nich drukarek. Jedną z wyraźnych tendencji jest szybki wzrost "usieciowienia" urządzeń peryferyjnych - również drukarek osobistych, kopiarek i faksów. Według Dataquest 2/3 drukarek jest obecnie podłączona do sieci, podczas gdy dwa lata temu - niespełna połowa.

Przed laty drukarki były względnie prostymi urządzeniami peryferyjnymi przeznaczonymi wyłącznie do odbierania danych. Współczesne sieciowe drukarki i urządzenia wielofunkcyjne zaczynają w coraz większym stopniu upodabniać się do komputerów. Wyposażone w dyski, pamięć RAM, oprogramowanie sterujące, wbudowane serwery WWW i maszyny wirtualne Java umożliwiają zdalne programowanie ich funkcji, automatyczne tworzenie komunikatów o stanie urządzenia i żądań serwisowych, prezentację raportów o obciążeniu i użytkownikach sprzętu. W efekcie urządzenia drukujące zaczynają być aktywnymi elementami systemu sieciowego. Zaletą pracy w sieci LAN jest nie tylko możliwość współdzielenia urządzeń przez wielu użytkowników, ale również ich zdalnego monitorowania. W efekcie znacznie łatwiej jest kontrolować i optymalizować taki system. Należy zauważyć, że większość liczących się producentów urządzeń biurowych ma w ofercie oprogramowanie do zdalnego monitorowania sprzętu.

Więcej dodatków

Taniej drukować i kopiować

Ponad połowa dokumentów jest drukowana w firmach SMB

W ubiegłym roku HP wprowadził kilkadziesiąt nowych modeli drukarek, skanerów i urządzeń wielofunkcyjnych. W tym roku pokazów premierowych będzie jeszcze więcej. Podobny jest też wzrost aktywności innych producentów, takich jak Lexmark, Xerox, Canon, Brother lub Oki, którzy również biją rekordy liczby nowych modeli wprowadzanych na rynek. Paradoksalnie, tej ogromnej fali nowych produktów nie towarzyszą praktycznie istotne zmiany technologiczne.

Jak przyznaje Eamon Ryan, wiceprezes Lexmark International, rozwój technologii druku napotkał poważne bariery, przede wszystkim to, że dalsze zwiększanie rozdzielczości i szybkości druku nie ma praktycznego znaczenia. "Dlatego producenci zaczęli się koncentrować na wprowadzaniu do oferty usług" - mówi E. Ryan.

Zadrukowany świat

Do ok. 500 mln komputerów na świecie podłączonych jest ok. 100 mln drukujących urządzeń peryferyjnych, w tym 70 mln drukarek. Według danych firmy Gartner w Polsce pracownik biurowy zużywa średnio 50 kg papieru rocznie (w USA - 120 kg), a koszt utrzymania systemów drukowania wynosi 80 USD/pracownika (w USA - 250 USD). Xerox natomiast ocenia, że w polskich przedsiębiorstwach średni koszt utrzymania systemów drukowania/kopiowania wynosi rocznie ok. 2200 zł/pracownika.


TOP 200