TETRA znowu w grze

Później, czyli nowocześniej

Wiadomo że dostawcy technologii oferują już opcje pozwalające zapewnić szybką transmisję danych, której dotąd TETRA nie miała. Wymaga to nieco szerszego pasma niż dotąd było przeznaczone w Europie, ale akurat Polska jest w tej kwestii dosyć otwarta. Można się spodziewać, że oferenci będą proponować ewolucyjny rozwój technologiczny systemu w trakcie budowy i przyszłego wdrażania. Zaczynając późno, kiedy wypracowano wiele nowych standardów dla TETRA, z pozycji światowego marudera, moglibyśmy się stać liderem. Nie narzucono wreszcie z góry, przynajmniej w tej fazie, modelu biznesowego przedsięwzięcia. Będzie to zapewne również przedmiotem negocjacji w fazie przetargu, do której zostanie dopuszczonych nie więcej niż pięciu oferentów.

Z dużą dozą pewności można zakładać, że będą to globalni potentaci technologii TETRA: EADS i Motorola, ale w tej rozgrywce jest miejsce również dla innych poważnych firm technologicznych, które specjalizują się ostatnio w usługach zarządzania infrastrukturalnymi projektami sieciowymi w telekomunikacji, chociaż same akurat tych urządzeń prawie nie produkują albo robią to w ograniczonym zakresie, jak Alcatel-Lucent, który przyjął taką rolę w 2009 r. w Niemczech, czy też Ericsson. Oni też zapewne skorzystaliby ze współpracy z EADS lub Motorola, ale wzięliby na siebie ryzyko operacyjne projektu lub integrację systemu. Trzeba też pamiętać, że w przeszłości apetyt na zarządzanie projektem rządowej sieci radiowej deklarowały również największe polskie firmy IT, chociaż obecne zapytanie ofertowe daje przewagę kompetencjom merytorycznym, a nie polskiej "relacyjności", jak się to utarło w rządowych projektach IT.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Współdziałanie

W przetargu premiowane będzie również doświadczenie w budowie systemów radiowych dla dużych imprez sportowych. To bezpośrednie nawiązanie do Euro 2012, ale pokazuje też, że tego rodzaju projekty należą do szczególnych przedsięwzięć, które i EADS i Motorola chętnie ukazują w referencjach i analizują, ponieważ wymagane jest współdziałanie wielu rodzajów służb porządkowych i ratowniczych, a systemy mogą się sprawdzić technicznie w warunkach dużych przeciążeń ruchu. Zabezpieczenie wielkich imprez masowych jest też okazją do przetestowania i wdrożenia nowoczesnych aplikacji.

Pomimo silnej konkurencji rynkowej z komercyjnymi systemami komórkowymi, standard TETRA, który skazywano na wymarcie z racji niszowych policyjnych i ratowniczych zastosowań ma się wcale nieźle, rozwija się i unowocześnia. Z jednej strony, specyficzne nadrzędne i bezkompromisowe wymagania bezpieczeństwa i niezawodności oraz niektóre specjalizowane funkcje, to obszar nie tyle nieosiągalny dla dostawców i operatorów sieci GSM, UMTS, co przeważnie niewystarczająco atrakcyjny wobec potrzeb rynku komercyjnego. Z drugiej strony, tradycyjni użytkownicy radiotelefonów w sieciach dyspozytorskich chętnie sięgają po nowocześniejsze, wielofunkcyjne, cyfrowe urządzenia TETRA, coraz więcej jest w związku z tym nowych, "niszowych" zastosowań sieci TETRA dla użytkowników z sektora transportu, dużych obiektów sportowych, konferencyjnych, hotelowych, przemysłowych. W końcu wszystkie systemy mobilne zaczną się spotykać na poziomie urządzeń końcowych, jeżeli pozwoli na to polityka bezpieczeństwa i zostanie zachowana niezbędna bezpieczna odrębność w warstwie sieciowej.


TOP 200