TETRA wraca do akcji (cz. 1)

TETRA wczoraj i dziś

Początkowo TETRA pod nazwą TransEuropean Trunked RAdio była rozwijana w Europie jako ogólnoeuropejski system radiowej łączności trankingowej. Wkrótce potem, jako obiecujący cyfrowy standard do podobnych zastosowań na świecie, została przyjęta przez ETSI jako system o globalnym zasięgu TETRA (TErrestrial Trunked Radio) - pozwalający na cyfrowy transport głosu.

TETRA wraca do akcji (cz. 1)

Parametry systemu TETRA2

W 1994 r. producenci sprzętu utworzyli TETRA Memorandum of Understanding (TMoU), organizację zrzeszającą wszystkich zainteresowanych rozwijaniem tego standardu. Obecnie jest to kilkaset firm i instytucji z ponad 77 krajów, a ich celem jest opracowanie możliwości współpracy systemu TETRA z telefonią trzeciej generacji UMTS. Do wzrostu popularności systemu przyczyniła się również decyzja NATO, która rekomenduje tę sieć jako jedyny system dla służb ratowniczych w pasmie 380-400 MHz.

Światowym liderem w tworzeniu rozwiązań trankingowych dla policji od początku była amerykańska Motorola, która odegrała również istotną rolę w procesie tworzenia standardu, począwszy od opracowania jego założeń pod koniec lat 80. W listopadzie 1996 r. Motorola podpisała pierwszy na świecie komercyjny kontrakt na dostawę systemu łączności radiowej TETRA i od tej pory wygrała wiele przetargów na wdrażanie ogólnokrajowych systemów łączności dla służb bezpieczeństwa publicznego (m.in. Niemcy, Portugalia, Chiny), łącznie z dostawą wielozadaniowych radiotelefonów. W tym roku Motorola dostarczyła na rynek milionowy egzemplarz radiotelefonu TETRA z serii MTH800 oraz MTM800, choć w tym segmencie ma mocną konkurencję ze strony rywali komórkowych, takich jak fińska Nokia czy szwedzki Ericsson.

System TETRA (Release 1, czyli głos + dane) zapewnia specyficzne funkcje potrzebne do zarządzania i obsługi dyspozytorskiej w sytuacjach kryzysowych, jednak względy ekonomiczne powodują, że może on być wykorzystywany również do wspomagania codziennej pracy organizacji komunalnych.

TETRA2 może więcej

TETRA wraca do akcji (cz. 1)

Parametry systemu TETRA2

Cyfrowe systemy TETRA V&D (Release 1) opracowano głównie z myślą o komunikacji głosowej, a transmisja danych jest jedynie dodatkiem. Niedostatek szybkości, która bez utajniania informacji w najlepszym układzie (4 szczeliny dla jednego użytkownika) sięga zaledwie 28 kb/s i spada do 2,4 kb/s przy stosowaniu silnej kryptografii (NATO), powoduje, że przez sieć można przesyłać jedynie komunikaty tekstowe lub najwyżej zdjęcia. Ta sytuacja wymusiła opracowanie kolejnej wersji, głównie na potrzeby militarne, obecnie stanowiącej część systemu TETRA (Release 2). Nowy standard, oznaczany jako TETRA2 (znormalizowany w 2005 r.), oprócz zwiększonego zasięgu (do 83 km) oferuje również większą szybkość transmisji, przyczyniając się do efektywniejszego wykorzystania infrastruktury radiowej. Ponadto uwzględnia następujące aspekty techniczne.


TOP 200