Szyfrowane dyski SSD chronią dane na firmowych laptopach

Wyniki testu

Szyfrowane dyski SSD chronią dane na firmowych laptopach

Other World Computing Pro 6G. OWC Pro 6G - najszybszy w stawce testowanych napędów - był prawie sześć razy szybszy niż fabryczny HDD notebooka. Po przeprowadzeniu testów wydajnościowych napęd został przeniesiony z notebooka z hasłami z ustawionymi w BIOS-ie do identycznego komputera bez haseł. Nie powiodły się próby złamania szyfrowania, w tym wysiłki ujawnienia ukrytych obszarów za pomocą narzędzia Linux hdparm. Po odblokowaniu napędu w BIOS-ie notebooka możliwe było jedynie użycie polecenia Erase Unit. Testowany napęd zapewnia 460 GB pamięci i kosztuje ok. 3200 zł (jest także wersja 240 GB za ok. 1400 zł).

W testach wykorzystywano notebook Lenovo T520 ze standardowym układem Intel i5, działanie napędów z innymi BIOS może się różnić od tego, jakie zaobserwowano w testach. Pamiętając o takim zastrzeżeniu, można podać rezultat testu - według wiedzy testujących wszystkie badane napędy SSD były w całości szyfrowane i za pomocą żadnego użytego narzędzia forensic nie udało się odczytać ani hasła Master, ani hasła User, by potem odszyfrować zawartość dysku. Oczywiście nie można założyć, że np. wyjątkowo sprawne "służby specjalne" nie poradziłyby sobie z zabezpieczeniami tych dysków. Testującym jednak to się nie udało.

Polecamy Zarządzanie logami może być łatwe

Zobacz również:

  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie
  • Usługa WhatsApp uruchamiana na urządzeniach iOS będzie bardziej bezpieczna
  • Cyberobrona? Mamy w planach
Szyfrowane dyski SSD chronią dane na firmowych laptopach

OCZ Deneva 2. Testujący uruchamiali 12 testów wydajnościowych, w tym dwa sekwencyjnego zapisu i odczytu danych oraz 10 losowego zapisu i odczytu, przy użyciu narzędzia CrystalDiskMark na notebooku z Windows 7. Deneva 2 pracował szybko, ale trochę wolniej niż zwycięski napęd OWC drive. Napęd OCZ, oferujący przed sformatowaniem 240 GB, kosztuje ok. 2400 zł

Wszystkie napędy zdały celująco egzamin z szyfrowania. Pod względem wydajności OWC Pro 6G był najszybszy, osiągając czasami 5 razy większą szybkość niż HDD 500GB Hitachi z laptopa Lenovo. Pozostałe testowane napędy SSD także kilka razy były szybsze niż porównawczy twardy dysk. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę stosunek szybkości do ceny (zob. tabela).

Szyfrowane dyski SSD chronią dane na firmowych laptopach

Artykuł pochodzi z numeru 4/2012 magazynu Networld


TOP 200