Szybsze macierze, wydajniejsze światłowody

Tanie urządzenia światłowodowe

Poważną przeszkodą w popularyzacji łączy światłowodowych jest koszt urządzeń, które umożliwiają przesłanie jednym światłowodem sygnałów od wielu abonentów. Zamiast zamiany sygnałów na postać elektryczną przy każdym węźle routingu można zastosować pasywne sieci optyczne PON, które umożliwiają podział kosztów stałej sieci pomiędzy dużą ilość abonentów, eliminując wiele elementów aktywnych, które wymagałyby zasilania. Z kolei eliminacja zasilania powoduje, że koszty utrzymania sieci PON są o wiele niższe, co będzie umożliwiać świadczenie usług na konkurencyjnym poziomie. PON w połączeniu ze sprawnym multipleksowaniem strumieni danych pochodzących z różnych usług umożliwi poszerzenie dostępnego dla abonentów pasma, dzięki czemu możliwe będą wideokonferencje wysokiej jakości między użytkownikami domowymi przy względnie niskiej cenie usługi. PON jest stosunkowo nową technologią i raczej nie zastąpi wszędzie DSL, ale można oczekiwać rozwoju sieci optycznych w centrach miast.

Bezpieczna chmura dla organizacji państwowych i rządowych

Technologia cloud computing ma istotne zalety biznesowe dla firm, które z niej korzystają, ale w standardowej postaci nie gwarantuje bezpieczeństwa składowanej w chmurze informacji. Nie mogą z niej zatem skorzystać organizacje rządowe, zdrowotne czy militarne, które wymagają certyfikowanej ochrony. W odróżnieniu od standardowej usługi cloud computing chmura przeznaczona dla specjalnych odbiorców musi powstać w całkowitej separacji od usług świadczonych pozostałym klientom, powinna zostać wyposażona w wymagane zabezpieczenia, ponadto wszyscy administratorzy muszą mieć odpowiednie certyfikaty i uprawnienia. Technologia wymagana do świadczeń takich usług na szerszą skalę dopiero jest rozwijana.

Z kolei dostarczenie desktopów w formie usługi jest możliwe już teraz, ale z tej możliwości korzystają głównie niektóre działy dużych firm albo te przedsiębiorstwa, które odkryły zalety biznesowe nowej technologii. Dzięki możliwości dostarczenia praktycznie każdej aplikacji desktopowej od dostawcy usług (w formie terminalowej, strumieniowanej lub wirtualnego desktopu) niebawem pojawią się takie usługi kierowane do wielu firm. Dostawcy zaoferują standardowy pulpit firmowy wyposażony w typowe aplikacje biurowe, z możliwością rozbudowy o wymaganą przez przedsiębiorstwo infrastrukturę. Usługi te będą świadczone także użytkownikom domowym, którzy za niewygórowaną cenę będą mogli skorzystać z dostarczania pulpitu dostępnego z każdego urządzenia, zawierającego wszystkie dokumenty i aplikacje, zachowującego się tak samo dobrze, niezależnie od miejsca i sposobu eksploatacji (komputer stacjonarny, terminal, tablet, telefon). Centralne przetwarzanie danych umożliwia wykorzystanie także w zastosowaniach domowych cienkiego klienta, który wykazuje się prostotą obsługi, niskim zużyciem energii i bardzo niską awaryjnością.

Połączyć Internet i papier

W dzisiejszym świecie publikacje papierowe przenikają się z elektronicznymi. O ile portale i elektroniczne wersje czasopism prowadzone równolegle do wydań papierowych są już czymś zupełnie normalnym, o tyle przekazanie szczegółowej informacji na papierze na temat wydania elektronicznego sprawia sporo problemów. Podawanie adresów URL, nawet w postaci skróconej, mija się z celem, gdyż użytkownik musi taki adres przepisać. Wyjściem jest użycie dwuwymiarowych kodów kreskowych. Do przekazania adresów URL stosuje się dwa najpopularniejsze formaty: QR oraz DataMatrix. Aby użytkownik odwiedził daną stronę, wystarczy, by zrobił zdjęcie za pomocą smartfona, a wbudowana aplikacja odczyta kod i przekaże adres do przeglądarki internetowej.


TOP 200