Sztuczna inteligencja - wiadomo co, nie wiadomo jak

Test Turinga

Jak stwierdzić, czy komputer osiągnął poziom inteligencji równy człowieczemu, czy też innymi słowy, zaczął już myśleć? Genialny angielski matematyk, Alan Turing, wymyślił na to prosty i bardzo ciekawy test. Człowiek siada w pokoju i zaczyna poprzez sieć komputerową prowadzić konwersację z dwoma podmiotami: A i B. Jeden z nich to człowiek, a drugi to komputer. Gdy nie uda się stwierdzić (zadając dowolne pytania), który z podmiotów jest komputerem, znaczy to, że tenże już zaczął myśleć jak człowiek. Nie zbudowano jeszcze komputera, z którym można by było dokonać tej sztuki i prędko to nie nastąpi. Dlatego należy bardzo ostrożnie i podejrzliwie traktować opowieści różnych fantastów o "bliskiej erze myślących komputerów. Wydaje się, że monopol na prawdziwą inteligencję ludzie utrzymają jeszcze długo, mimo ciężkiej pracy wybitnych naukowców.

Definicje:

System doradczy (ekspercki)

Jest to program komputerowy, który używając reprezentacji danej specjalistycznej wiedzy oraz mechanizmów wnioskowania rozwiązuje pewne zadanie wykonywane zwykle przez człowieka - specjalistę w danej dziedzinie. W tym kontekście mówi się o rozwiązaniu wyznaczanym przez system ekspercki jako o radzie, która może całkowicie zastępować pracę eksperta lub tylko asystować w procesie podejmowania decyzji. System ekspercki powinien symulować nie tylko samą dziedzinę, ale i rozumowanie człowieka o niej, ponadto potrafić uzasadnić podjęte decyzje. Może dawać odpowiedzi z pewnym stopniem przekonania o ich słuszności, operować na danych niekompletnych, używać metod heurystycznych i przybliżonych. Proces konstrukcji systemu eksperckiego jest nazywany inżynierią wiedzy.

Metody heurystyczne

Sposoby postępowania, które nie gwarantują znalezienia optymalnego rozwiązania, ale w większości przypadków, ich zastosowanie daje dobre efekty. Mówi się tutej o działaniu na wyczucie - "rule of thumb".

Podejścia w ocenie zachowania programu:

1. behawiorystyczne - program rozumie zapytania i polecenia, jeśli potrafi na nie właściwie odpowiedzieć i prawidłowo je wykonać.

2. epistemologiczne - wiedza i zachowanie programu odpowiadają wiedzy i zachowaniu człowieka.

Model konekcjonistyczny

Jest to pewna struktura, przetwarzająca dane, ideologicznie oparta o działanie mózgu ludzkiego, charakteryzująca się następującymi cechami:

  • duża liczba neuronopodobnych elementów przetwarzających

  • ogromna liczba połączeń pomiędzy tymi elementami (z każdym takim połączeniem związana jest waga, czyli czynnik o jaki należy proporcjonalnie zmniejszyć lub zwiększyć poziom sygnału przesyłanego przez to połączenie, to właśnie w wagach zawarta jest "wiedza" sieci neuronowej)

  • działanie, zasadniczo, całkowicie równoległe i rozproszone.
Obserwacja wspaniałych dzieł matki natury niejednokrotnie prowadziła do wielu zaskakujących innowacji. Mózg ludzki jest niewątpliwie niewyobrażalnie skomplikowanym tworem o możliwościach przetwarzania i przechowywania informacji w żaden sposób nieosiągalnych dla najlepszych współczesnych komputerów. Idea by zbudować maszynę "inteligentną" na podobieństwo ludzkiego mózgu zrodziła się już dawno, łudzono się iż pewne analogie między jego fizjologią, a sposobem w jaki przetwarza informację maszyna elektroniczna wystarczą do skonstruowania modelu "myślącego komputera".


TOP 200