Systemy ochrony infrastruktury

Zastosowanie zasilaczy UPS pozwala na wyeliminowanie krótkotrwałych przerw w zasilaniu (krótszych niż czas autonomii zasilacza), a więc tych występujących najczęściej. Obecnie zdecydowana większość UPS-ów jest oferowana wraz z oprogramowaniem, które umożliwia automatyczne przeprowadzenie bezpiecznego zamknięcia systemu operacyjnego, co chroni przed utratą danych w razie awarii sieci elektroenergetycznej.

Podczas długotrwałych przerw w dostawie energii, aby zapewnić zasilanie, konieczne jest wyposażenie systemu zasilania gwarantowanego w agregat prądotwórczy lub ogniwo paliwowe. Generatory prądotwórcze są zwykle stosowane jako rezerwowe źródło zasilania wszędzie tam, gdzie wymagany czas podtrzymania przekracza kilkadziesiąt minut.

Systemy do ochrony infrastruktury teleinformatycznej
Aby zwiększyć niezawodność systemu zasilania bezprzerwowego dla najbardziej newralgicznych zastosowań, wykorzystuje się układy redundancyjne (nadmiarowe) UPS. Dzięki zwielokrotnieniu krytycznych elementów lub całych systemów, uzyskuje się zmniejszenie ryzyka wystąpienia awarii. W redundancyjnych (N+1 bądź 2 N) systemach zasilania gwarantowanego możliwe jest osiągnięcie niezawodności na poziomie 99,9999999, co oznacza brak dostępności zasilania na poziomie 30 ms w roku.

Systemy chłodzenia i klimatyzacji

System chłodzenia i klimatyzacji ma duży wpływ na bezpieczną pracę sytemu teleinformatycznego. Aż 99,9997% z energii dostarczonej do centrum przetwarzania danych zostaje zamienione w ciepło, które następnie trzeba usunąć.

W klasycznym rozwiązaniu, systemy chłodzenia serwerowni są stawiane wraz z urządzeniami komputerowymi na podłodze technicznej. Zasysają powietrze z górnej części pomieszczenia i po schłodzeniu oraz przefiltrowaniu, tłoczą je w przestrzeń podpodłogową. Dostarczanie powietrza do urządzeń teleinformatycznych wymagających odpowiednich, stałych warunków, jest regulowane na podstawie pomiarów parametrów w określonym punkcie.

Zalety stosowania gazów gaśniczych
Ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu dopływu chłodnego powietrza do urządzeń komputerowych. W obliczu panującej ostatnio tendencji coraz większego upakowywania urządzeń wydzielających ciepło, znacznie zwiększyło się ryzyko awarii spowodowanych zbyt wysoką temperaturą. W środowiskach o niekorzystnych warunkach chłodzenia zaleca się stosowanie (dla szaf o mocy przekraczającej 1500 W) dodatkowych układów wentylatorów, wymuszających obieg powietrza. Zalecane jest używanie rozwiązań chłodzących dedykowanych systemom teleinformatycznym, gdyż są bardziej wydajne oraz zapewniają właściwy poziom wilgotności, w przeciwieństwie do zwykłych układów klimatyzacyjnych. Jej zbyt niski poziom może być przyczyną uszkodzeń związanych z wyładowaniami elektrostatycznymi. Właściwie skonfigurowany i wydajny system chłodzenia w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie kosztów utrzymania centrum przetwarzania danych.


TOP 200