Systemy chłodzenia i klimatyzacji

Dobór systemów zasilania i chłodzenia

Sprawne i prawidłowo dobrane systemy zasilania i chłodzenia mają decydujący wpływ na dostępność centrum przetwarzania danych bądź serwerowni. Żadne urządzenie teleinformatyczne nie może funkcjonować bez energii elektrycznej, której dostępność nie jest - jak powszechnie wiadomo - ani ciągła, ani pozbawiona zakłóceń. Urządzenia IT wydzielają duże ilości ciepła i są szczególnie wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę oraz niewłaściwy poziom wilgotności.

Aby sprostać obecnym wyzwaniom dotyczącym zasilania infrastruktury teleinformatycznej o newralgicznym znaczeniu, konieczne jest stosowanie nowoczesnych i nadmiarowych zasilaczy UPS. Infrastruktura zasilania musi być tak zaprojektowana i wykonana, żeby zapewniać możliwość rozbudowy i dostosowania się do zmieniających się potrzeb, co w przypadku klasycznych instalacji znacznie zwiększa początkowe nakłady inwestycyjne.

Najważniejsze kryteria przy wyborze systemów zasilania i chłodzenia
Systemy klimatyzacji są urządzeniami o dość dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, średnio zużywają ok. 50% całej ilości energii wykorzystywanej przez centrum przetwarzania danych. Wzrastające koszty utrzymania coraz bardziej wydajnych, lecz wymagających coraz skuteczniejszego chłodzenia centrów danych zmuszają do szybkiego podjęcia kroków pozwalających na ograniczenie poboru energii. Zwłaszcza że prognozy mówią o dalszym jej wysokim wzroście. Istotną rolę w zwiększeniu sprawności energetycznej typowego centrum danych odgrywa wybór odpowiedniego systemu chłodzenia. Jego efektywność można zwiększyć, odpowiednio zarządzając strumieniami zimnego i gorącego powietrza. Stosowanie modularnych i skalowalnych systemów powoduje skrócenie czasu naprawy i zmniejszenie kosztów serwisu. Systemy chłodzące, dedykowane systemom teleinformatycznym, powinny zapewniać wysoki poziom kontroli i optymalizacji pracy sprzętu, umożliwiając klientom dopasowanie rozwiązań do aktualnych potrzeb środowisk IT.

Nowe systemy i technologie, z których korzystają zasilacze, zwiększają możliwości urządzeń przy jednoczesnej obniżce kosztów eksploatacji. W ten sposób stanowią odpowiedź na potrzeby rynku, zwłaszcza w okresie kryzysu gospodarczego. Warto przy tym podkreślić, że producentom udaje się uzyskiwać lepsze efekty - z punktu widzenia ekologii i ekonomii - bez pogorszenia jakości oraz niezawodności urządzeń.

Proces wyboru odpowiedniego systemu zasilania i chłodzenia powinien rozpocząć się od określenia podstawowych parametrów systemu teleinformatycznego. Na ich podstawie należy opracować całą koncepcję, a następnie przystąpić do prac projektowych systemu teleinformatycznego, pamiętając przy tym, że jednym z jego istotnych elementów są systemy zasilania i chłodzenia.

Właściwie przygotowany proces projektowy infrastruktury powinien uwzględniać elementy, takie jak: budżet, harmonogram projektu, wymagane zasoby oraz zakres odpowiedzialności za realizację poszczególnych faz.

Projektując system teleinformatyczny, powinno się uwzględnić koszt rozmieszczenia i konserwacji, funkcjonalność oraz łatwość integracji z infrastrukturą fizyczną. Strategie wymiany i modernizacji należy opracowywać już na początkowym etapie projektowania centrum przetwarzania danych, aby uniknąć w przyszłości problemów i zwiększonych kosztów. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie systemami IT muszą więc przewidywać konieczność rozbudowy i dostosowania się do zmieniających się potrzeb już na wstępnym etapie prac koncepcyjnych.


TOP 200