Światłowodowa ewolucja LAN

Optyczne przyspieszenie

Popularność optycznych instalacji wzrosła po udostępnieniu tanich źródeł światła laserowego VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser), które efektywnie działa na fali 850 nm, poprzez optymalizowane włókna 50/125 mm przystosowane do gigabitowego transportu. Optymalizacja włókna pod lasery VCSEL polega na precyzyjnej modyfikacji współczynnika załamania światła w profilu rdzenia, jako że standardowa procedura ich wytwarzania nie zapewnia wymaganego pasma. Do wdrażania takich tanich gigabitowych instalacji w strukturach lokalnych stosuje się więc wielomodowe włókna optyczne klasy OM (OM1, OM2) oraz włókna jednomodowe OS1, współpracujące z tanimi laserami VCSEL. Zastosowanie tanich laserów oraz osprzętu działającego przy fali 850 nm sprawia, że w sieciach o niewygórowanych aplikacjach nie ma konieczności inwestowania w kosztowny sprzęt aktywny i wymianę zakładowej sieci kablowej przy przechodzeniu na aplikacje

10-gigabitowe.

Światłowodowa ewolucja LAN

Technologie podnoszące szybkość bitową

Na te potrzeby nakłada się powszechny trend wdrażania rozwiązań w chmurze (cloud), które w swej istocie fizycznej polegają na szybkich, choć wirtualnych, połączeniach między wieloma serwerami. W sieciach szkieletowych odczuwa się jednakże wyraźny niedostatek pasma, potrzebnego do zaspokajania oczekiwań klientów nowych usług, wymagających przepływności sięgających 100 Gb/s (100G). Ta mało atrakcyjna sytuacja nasila się i powtarza z każdym kolejnym rokiem użytkowania sieci stacjonarnej, stając się powodem systematycznej modyfikacji i dostosowywania przepustowości sieci do zmiennych okoliczności. Wykładniczy wzrost zapotrzebowania na transmisję danych powoduje też, że istniejące sieci szkieletowe 10G będą wkrótce niewystarczające do zaspokojenia przyszłych potrzeb dzisiejszych użytkowników.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Największe zainteresowanie wdrażaniem ethernetowych rozwiązań 40/100G powstaje ze strony dużych klientów (banki, szpitale, centra danych), którzy już kupują przełączniki 40/100 GbE Ready. Jeśli chodzi o innych użytkowników 100GbE, zapotrzebowanie na takie usługi jest jeszcze stosunkowo niewielkie. Według analityków rynku IT (Infonetics Research) może upłynąć kilka lat, zanim produkty ratyfikowanego w 2010 r. standardu 100GbE staną się bardziej dostępne cenowo. Ta sytuacja nie jest czymś szczególnym, ponieważ podobna przepaść dzieliła w przeszłości łącza 1GbE i 10GbE, gdy te ostatnie dopiero wchodziły na rynek.


TOP 200