Studia w szybkiej sieci

Dzięki implementacji technologii MPOA znacznie wzrosła szybkość routingu danych w nowej sieci. PowerHuby, pełniące funkcję serwerów MPOA, podejmują bowiem decyzję o trasie przesłania danych jednorazowo, na etapie nawiązywania połączenia. Następnie dane są przesyłane, tak jak w tradycyjnych przełącznikach, z możliwie najszybszą prędkością. Tradycyjne routery analizują każdy przesyłany pakiet sieciowy, co znacznie spowalnia tempo ich działania w porównaniu z urządzeniami MPOA.

Bez pieniędzy ani rusz

Do pełnego wykorzystania możliwości nowego rdzenia sieci konieczne jest przebudowanie wszystkich sieci lokalnych wchodzących w skład kampusa. Niemniej nowy szkielet, dzięki realizacji technologii LANE, umożliwia stopniowe przeprowadzenie procesu migracji bez konieczności natychmiastowej wymiany łączy ethernetowych stosowanych między większością budynków.

"Tempo rozbudowy sieci lokalnych w poszczególnych budynkach jest uzależnione od wysokości nakładów na inwestycje w sieć komputerową w budżetach poszczególnych wydziałów" - tłumaczy dr Józef Oleszkiewicz.

Najbardziej zaawansowany w tej dziedzinie jest Instytut Fizyki, który do końca tego roku ma dysponować nową siecią strukturalną. Na każdym z czterech użytkowanych przez instytut pięter zostanie zainstalowanych ok. 300 gniazdek sieciowych (dotychczas w całym instytucie było 500 komputerów). Do każdego piętra zostaną doprowadzone indywidualne trakty światłowodowe o przepustowości 155 Mb/s. Po zakończeniu budowy nowej sieci instytut zakupi nowe przełączniki Fast Ethernet podłączane bezpośrednio do szkieletu ATM.

"Dotychczas wąskim gardłem był wewnętrzny szkielet sieci kampusowej. Po zakończeniu realizacji jej rozbudowy i wdrożeniu standardu MPOA, może się okazać, że zbyt "wąskie" jest wyjście w świat łączące nasz kampus z innymi kampusami i siecią miejską" - mówi dr Józef Oleszkiewicz. Podkreśla jednak, że na razie jest zbyt wcześnie, by rozważać możliwość poszerzenia pasma do sieci miejskiej.

Chociaż dotychczas do routowania pakietów w sieci kampusowej był używany sprzęt firmy Cisco, w nowym rozwiązaniu szkieletu sieci zastosowano urządzenia Fore Systems. "W momencie wyboru rozwiązania Fore Systems był dla nas jedyną możliwością. Cisco nie oferowało jeszcze sprzętu ATM z możliwością realizacji technologii MPOA. Pełnej implementacji tego standardu firma ta nie oferuje do dzisiaj i w dziedzinie ATM ma jeszcze wiele do nadrobienia" - mówi dr Józef Oleszkiewicz.


TOP 200