StorageCraft ShadowProtect - sposób na niezawodny backup

Prostota wdrożenia i konfiguracji

Procedura zakupu, ściągnięcia oprogramowania oraz otrzymania klucza licencji została przez producenta uproszczona do minimum, co pozwala na wykonanie szybkiego wdrożenia. Wybraną wersję oprogramowania ShadowProtect ściągnęliśmy ze strony polskiego dystrybutora rozwiązań StorageCraft. Natomiast klucz aktywacyjny dotarł do nas pocztą elektroniczną. Ważną rzeczą dla potencjalnych klientów jest możliwość wcześniejszego wypróbowania każdego z rozwiązań przy pełnym wsparciu zespołu technicznego, w języku polskim. Na stronach producenta i dystrybutora można również znaleźć dość obszerną dokumentację każdego z oferowanych komponentów w postaci bazy wiedzy, plików z instrukcją wdrożenia i administracji oraz opisu wykorzystanych technologii.

Instalacja oprogramowania rzeczywiście okazała się banalnie prosta i ograniczyła się do uruchomienia pojedynczego pliku , który zawiera w sobie wszystkie komponenty i przejścia kilku kroków instalatora. Oczywiście oprócz domyślnej metody instalacji do wyboru jest również opcja spersonalizowana, która pozwala na dostosowanie i wybranie elementów, które mają zostać zainstalowane. W skład pełnego zestawu oprócz podstawowych elementów w postaci Agenta i Interfejsu użytkownika wchodzi również narzędzie VirtualBoot, które jest odpowiedzialne za uruchomienie i obsługę maszyny wirtualnej wykorzystującą wybrany plik backupu woluminu bootowalnego. Dodatkowo możliwa jest instalacja narzędzia ImageReady służącego do weryfikacji poprawności wykonywanych obrazów, a także narzędzia do obsługi prostego i szybkiego montowania obrazów backupu jako dodatkowy napęd w systemie.

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia
StorageCraft ShadowProtect - sposób na niezawodny backup

StorageCraft ShadowProtect - zarządzanie backupem na wielu komputerach

Interfejs użytkownika zorganizowany w przejrzysty sposób, a poruszanie się po nim oraz wykonywanie niezbędnych zadań jest intuicyjne. Podzielony jest na kilka głównych sekcji. Pasek menu, umieszczony w górnej części okna aplikacji umożliwia dostęp do najważniejszych poleceń służących do konfiguracji i obsługi programu ShadowProtect. Również panel nawigacyjny z lewej strony daje dostęp do wszystkich zadań i narzędzi. Natomiast panel główny znajdujący się po środku okna głównego programu zawiera zakładki, z których każda pełni odrębną funkcję. Po wybraniu zakładki użytkownik ma do wyboru dodatkowe opcje odpowiednie dla wybranej akcji. Podstawowa, pierwsza karta zawiera wszystkie niezbędne opcje umożliwiające uruchomienie kreatora wykonania backupu, odzyskania danych bądź przeglądania zawartości wykonanego obrazu dysku. Natomiast kolejne z zakładek pozwalają utworzyć szczegółowe zadania backupu według ustalonego harmonogramu lub wykonać go na żądanie, określić miejsce przechowywania kopii danych oraz przejrzeć historię wykonanych zadań.

Standardowo każda instalacja oprogramowania ShadowProtect na serwerach jest niezależną aplikacją, którą można zarządzać z poziomu maszyny, na której zainstalowany jest interfejs użytkownika. Istnieje jednak możliwość zarządzania wykonywaniem backupu na innych serwerach z poziomu jednej konsoli. Chcąc zdalnie kontrolować zadania kopii zapasowych należy uruchomić na odległej maszynie agenta, do którego można podłączyć się z poziomu konsoli innego serwera. Instalacja agenta może nastąpić w tradycyjny sposób poprzez instalację z pliku lub dzięki instalacji wypychanej z poziomu konsoli zarządzania.

StorageCraft ShadowProtect - sposób na niezawodny backup

StorageCraft ShadowProtect - tworzenie harmonogramu backupu

Chcąc zarządzać zadaniami backupu na konkretnej maszynie po podłączeniu kilku serwerów do pojedynczego interfejsu użytkownika należy z poziomu konsoli się z nim połączyć i wybrać go jako aktywny do zarządzania.

W naszym środowisku testowym zadania backupu wykonywaliśmy na dwóch serwerach, z czego jeden z nich był fizyczny z udostępnionym zasobem sieciowym przeznaczonym do zapisu danych kopii bezpieczeństwa. Drugi natomiast był serwerem wirtualnym, którego podłączyliśmy do interfejsu użytkownika uruchomionego na maszynie fizycznej jako serwer zdalny. Dla pierwszego z nich docelowym miejscem zapisywania była inna partycja dysku lokalnego, ale drugi zapisywał dane na udostępnionym zasobie sieciowym. Trzeba przyznać, ze mechanizmy użyte przez firmę StorageCraft do zapisu danych przez sieć znacznie przyspieszają wykonanie migawki dysków systemowych. W naszym przypadku obraz systemu serwerowego z rolą kontrolera domeny i serwera DNS wykonał się w ciągu kilku minut.


TOP 200