Stojaki, szafy - co do czego?

Prowadzenie przewodów transmisyjnych i zasilających w szafach

Budując infrastrukturę przy wykorzystaniu znormalizowanych szaf i stojaków, należy pamiętać, aby były one wyposażone w kanały i koryta, zapewniające łatwe i uporządkowane prowadzenie odpowiedniej ilości kabli. Niewłaściwy sposób rozprowadzania kabli transmisji danych i zasilających może utrudniać przepływ powietrza chłodzącego, co w konsekwencji może doprowadzić do przegrzania się sprzętu teleinformatycznego. Niekontrolowane uchodzenie powietrza przy wyprowadzeniach kabli obniża temperaturę nagrzanego powietrza, zanim dotrze ono do jednostki chłodzącej. Aby zminimalizować problemy niekontrolowanego przepływu powietrza, należy uszczelnić otwory, przez które prowadzone są kable, używając reduktorów.

Trudności z identyfikacją splątanych kabli zwiększają ponadto ryzyko przypadkowego wyłączenia lub niewłaściwego podłączenia podczas prowadzenia prac rekonfiguracyjnych. W typowych pomieszczeniach serwerowni kable prowadzone są najczęściej w tzw. podłodze technicznej. Jednak prawidłowe prowadzenie kabli zasilających i kabli transmisji danych w podłogach technicznych jest dosyć trudne, a stare kable nie są zwykle demontowane.

Stojaki, szafy - co do czego?

Trudności z identyfikacją splątanych kabli zwiększają ryzyko przypadkowego wyłączenia lub niewłaściwego podłączenia podczas prowadzenia prac rekonfiguracyjnych. Nie mówiąc o znacznym wydłużeniu prac instalacyjnych lub modernizacyjnych.

W celu ułatwienia identyfikacji i obsługi serwisowej warto prowadzić kable do transmisji danych i kable zasilające w specjalnych korytach nad szafą. Powinny być rozprowadzane w miarę możliwości z tyłu szafy, aby uniknąć niepożądanych połączeń. Innym czynnikiem, ważnym z punktu widzenia administratora, jest skrócenie czasu migracji serwerów, na który niebagatelny wpływ ma również sposób prowadzenia przewodów. Trudności z montażem w szafie mogą być ponadto przyczyną znacznego wydłużenia prac instalacyjnych lub modernizacyjnych.

Przestrzeń montażu poszczególnych urządzeń IT jest niekiedy bardzo ograniczona, co zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia, awarii lub błędów podczas obsługi urządzeń. Szafy powinny być więc na tyle głębokie, by zapewnić wystarczającą ilość miejsca do pracy i nie generować miejsc wystąpienia potencjalnych awarii, w konsekwencji ograniczając ryzyko wystąpienia przestojów.

Kable krosowe, ze względu na ich dużą giętkość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, powinny być wykonane z kabla typu linka o przekroju 26 AWG. Mniejszy przekrój przewodów krosowych zapewnia ponadto większe możliwości ich upakowania w panelach porządkujących w szafie dystrybucyjnej. Szafy powinny być wyposażone w takie elementy, które zapewniają łatwy demontaż i ograniczają do minimum konieczność używania narzędzi.

Przykładem takich rozwiązań mogą być drzwi z szybko rozłączalnymi zawiasami, szybko rozłączalne panele boczne oraz uchwyty ułatwiające prowadzenie kabli. W celu zapewnienia ergonomicznego i szybkiego montażu szafy powinny być wyposażone w dzielone drzwi tylne ("francuskie") tak, aby była dostępna większa przestrzeń robocza w przejściach. Na przednich i tylnych szynach montażowych warto wyraźnie zaznaczyć wysokość w jednostkach [U] tak, by była możliwa łatwa orientacja w dostępnej przestrzeni montażowej.


TOP 200