Sposób na zdalny dostęp

Tanio, a najlepiej za darmo?

Popularne zdanie "dostajesz to, za co płacisz" nie jest do końca prawdziwe w przypadku narzędzi zdalnego dostępu. Niektóre z rozwiązań bezpłatnych mają więcej funkcji, niż narzędzia komercyjne. Jedną z popularniejszych usług jest RDP (Remote Desktop Tool), zawarta w systemach operacyjnych Windows firmy Microsoft. Równie często wykorzystywane są aplikacje darmowe oparte na oprogramowaniu VNC.

Sposób na zdalny dostęp

Klasyfikacja rozwiązań zdalnego dostępu

W przypadku Windows, narzędzie zdalnego dostępu po raz pierwszy się pojawiło w systemie Windows XP i jest dostępne także w najnowszym systemie Windows 7 (warto przy tym pamiętać, że jedynie edycje Professional systemów Windows XP, Vista, Windows 7 pozwalają uruchomić mechanizmy zdalnego dostępu - usługa jest niedostępna dla innych wersji). W starszych wersjach systemów - przykładowo Windows 98 - możemy pobrać klienta RDP, który umożliwi uruchomienie zdalnego dostępu.

Narzędzia oparte na VNC, takie jak UltraVNC, RealVNC lub TightVNC - zawierające komponenty zarówno serwera, jak i klienta - mogą być instalowane w różnych systemach operacyjnych. Najczęściej oprogramowanie serwera jest instalowane w systemie operacyjnym, do którego zamierzamy uzyskać dostęp. Klient zainstalowany na komputerze kontrolująco-zarządzającym łączy się z serwerem, uzyskując dostęp do danego komputera. Jak wspomnieliśmy wcześniej, aktywacja tego typu narzędzi wymaga wprowadzenia zmian w konfiguracji routera lub zapory ogniowej. Konieczne będzie przekierowanie specyficznego portu TCP (port forward), który wykorzystuje serwer zdalnego dostępu. To rozwiązanie nie jest jednak dobrze skalowalne i przeważnie ogranicza do pracy pojedynczych użytkowników. Można oczywiście wykorzystać przekierowania kolejnych portów w celu kontroli pozostałych komputerów, ale administrowanie w takim przypadku może okazać się skomplikowane.

Bezpieczeństwo tych rozwiązań jak tak mocne, jak silne jest hasło chroniące dostęp. Warto pamiętać, że posiadamy otwarte porty na zaporze ogniowej, które narażają komputer z zainstalowanym mechanizmem zdalnego dostępu na ataki z Internetu. Oprócz silnego hasła trzeba zadbać, by komputer przeznaczony do zdalnego dostępu miał poprawnie skonfigurowaną zaporę ogniową oraz aktualne oprogramowanie antywirusowe.

Rozwiązania komercyjne

Do tej samej kategorii co usługa RDP firmy Microsoft oraz różne wersje VNC należą komercyjne programy zdalnego dostępu. Podobnie jak darmowe narzędzia ich komercyjne wersje stanowią kombinację komponentów serwer-klient. Serwer powinien zostać zainstalowany na systemie zdalnym, do którego zamierzamy się łączyć. Klient musi zostać zainstalowany na systemie, z którego planujemy uzyskać dostęp do zdalnego systemu.


TOP 200