Sposób na białe plamy

Zasięg projektu obejmuje całą Polskę, a jego uczestnikami mogą być podmioty z obszarów, na których zakończyła się już inwentaryzacja map zasięgu i tzw. białych plam szerokopasmowego dostępu do Internetu, a w szczególności województwa: wielkopolskie, małopolskie, pomorskie, świętokrzyskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie, opolskie, warmińsko-mazurskie.

Autorska technologia

W projekcie "Ostatnia Mila" firma KCSP wykorzystuje autorską platformę o nazwie Wiroli. Stanowi ona podstawę do budowy kratowych sieci Wi-Fi (ang. Wi-Fi mesh). Technologia bezprzewodowa została wybrana jako optymalna do budowy infrastruktury dostępowej. Przede wszystkim, zbudowanie sieci radiowej jest znacznie tańsze niż sieci przewodowej. Budowa infrastruktury miedzianej jest kosztowniejsza, dlatego między innymi ogólnokrajowi operatorzy nie inwestują na prowincji. Rozwiązanie pracuje w oparciu o protokoły IEEE802.11a/b/g/n wraz z możliwością autoryzacji użytkowników poprzez protokół IEEE802.1X. W przyszłości planowane jest rozszerzenie sieci do opracowywanego standardu IEEE802.11s, który jest dedykowany właśnie sieciom kratowym.

Oprócz sieci typu mesh, które są ostateczną siecią dostępową, w projektach instalowane są też połączenia radiowe typu backhaul w pasmach licencjonowanych oraz nielicencjonowanych, takich jak niedawno uwolnione pasmo 10 GHz oraz powszechnie używane 5 GHz (tylko na małych odległościach ze względu na ograniczenia efektywnej izotropowej mocy wypromieniowania). Zastosowane kontrolery sieci bezprzewodowej i punkty dostępowe umożliwiają stworzenie do trzech fizycznie odseparowanych sieci, które mogą służyć, obok podstawowego zadania zapewnienia dostępu do Internetu, do zbudowania miejskiej sieci bezpieczeństwa lub sieci administracyjnej.

Jeszcze więcej usług

Jednym z elementów systemu jest monitoring IP, czyli narzędzie nadzoru wizyjnego wykorzystującego kamery przewodowe i bezprzewodowe, wszędzie tam, gdzie istnieje infrastruktura sieciowa. Moduł jest skalowalny i pozwala na dodanie kamer do systemu, jak również przenoszenie kamer pracujących bezprzewodowo.

Gliwicka firma specjalizuje się również w rozwiązaniach do śledzenia zasobów w czasie rzeczywistym (RTLS - Real Time Location System), który przy odpowiednim zagęszczeniu infrastruktury sieciowej, dzięki specjalnym modułom dla urządzeń i personelu, można lokalizować oraz identyfikować osoby i sprzęt w obrębie sieci bezprzewodowej.

KCSP planuje uzupełnić swoją ofertę o system digitalizacji książek oraz innych materiałów drukowanych, który wykorzystywany na przykład przez gminne biblioteki służyłby do udostępniania ich zasobów przez sieć budowaną w ramach projektu "Ostatnia Mila".

Komentarz
Projekt “Ostatnia Mila" oferowany przez KCSP jest kompleksowym rozwiązaniem dla jednostek samorządowych i przedsiębiorców z segmentu MSP, którzy chcą stworzyć własną, unikalną infrastrukturę sieciową na obszarze gmin i sołectw. Technologia przez nas stosowana oparta jest o zarządzalne sieci kratowe, tzw. Wi-Fi Mesh, które na zaplanowanym obszarze utrzymują

dzięki optymalizacji prawie stałe parametry emisji i odbioru, i ściśle koordynują pracę każdego węzła sieci.Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć łączność w obszarze sieci o bardzo zadowalających parametrach.

Projekt powstał w oparciu o połączenie naszych kompetencji, doświadczeń jak i zapotrzebowanie wygenerowane poprzez dotacje z Funduszy UE w ramach POIG działanie 8.3 i 8.4. Do dnia dzisiejszego występuje bardzo dużo kontrowersji wokół tzw. białych plam. Nie zdziwię się, jeżeli będziecie kiedyś na wsi i spróbujecie sprawdzić swoją pocztę poprzez notebooka - i nic z tego, brak komunikacji. Często mamy jeszcze problem ze złapaniem stałego sygnału od operatorów sieci GSM.

Działania związane z projektem są wspierane przez solidnych, odpowiednio dobranych partnerów, dlatego KCSP zapewnia nie tylko zaplecze technologiczne i usługowe, ale także wsparcie doradcze, napisanie wniosku, pomoc w uzyskaniu finansowania i szeregu innych, potrzebnych rzeczy. Staramy się być skutecznym partnerem od początku projektu do etapu jego eksploatacji, co wyróżnia naszą firmę na tle konkurencji.

Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że zapewnienie samego szerokopasmowego dostępu do Internetu jest ułamkiem możliwości, które oferuje dobrze zaprojektowana sieć kratowa w technologii Wi-Fi, a celem naszym jest świadczenie szeregu dodatkowych usług, na jakie pozwala nasze rozwiązanie. I to nam daje przewagę nad istniejącymi sieciami radiowymi. Generalnie, najważniejszym czynnikiem wpływającym na sukces takiego przedsięwzięcia jest wykorzystanie odpowiedniej i bezpiecznej technologii, która pozwala zbudować efektywne narzędzie na przyszłość. Już prowadzimy pracę nad rozwojem projektu i szykujemy dla podmiotów korzystających z naszej oferty innowacyjne rozwiązanie Wiroli.

Niezamierzonym efektem projektu "Ostania Mila" jest ewolucja do postaci WEB 3.0 i zrzeszenia wszystkich zainteresowanych tą problematyką na portalu tematycznym www.ostatniamila.pl oraz na związanym z nim blogu - www.blog.ostatniamila.pl

Bartłomiej Gawron, dyrektor generalny, KCSP


TOP 200