Specjalizowane aplikacje komórkowe

Jest kilka podstawowych sposobów określania położenia terminalu z różną dokładnością. W praktyce są stosowane mieszane metody lokalizacji, oparte na poniższych zasadach.

  • Identyfikacja stacji bazowej komórki COO (Cell Of Origin). Ta najprostsza metoda nie wymaga żadnych modyfikacji sieci komórkowej ani terminali, gdyż dokładność jest określona zasięgiem (promieniem) komórki o znanym numerze sieciowym (Cell ID). Generalnie za jej pomocą wykonuje się prawie wszystkie przekierowania alarmowych połączeń komórkowych. W wypadku pikokomórek możliwe jest więc pozycjonowanie z dokładnością do 150 m, a klasycznych makrokomórek - jedynie do 40 km.

    Specjalizowane aplikacje komórkowe

    Typowe sposoby lokalizacji terminali ruchomych MS

  • Obserwacja różnicy czasów propagacji EOTD (Enhanced Observed Time Difference) sygnału nadawanego przez terminal do kilku stacji bazowych jednocześnie (trzy stacje BS w zasięgu terminalu). Metoda wymaga modyfikacji funkcji terminalu i infrastruktury sieci, a uzyskana dokładność mieści się w zakresie 50-125 m.

  • Pomiar różnicy czasów propagacji TOA (Time Of Arrival) sygnału radiowego między terminalem a pojedynczą stacją bazową systemu. Dokładność tej metody zawiera się w granicach 50-400 m. W celu podniesienia dokładności korzysta się niekiedy z dokładnych wzorców czasu, pozyskiwanych za pomocą odbiornika GPS, zlokalizowanego w stacji bazowej BS.

  • Użycie pozycjonowania A-GPS (Assisted GPS). Zwiększenie dokładności położenia uzyskuje się przez zastosowanie terminali z pozycjonowaniem satelitarnym GPS (Global Positioning System) i połączeniem tej informacji z siecią komórkową. Raportowanie położenia przez terminal w metodzie A-GPS wymaga dodatkowego wyposażenia, jego modyfikacji lub stosowania wyspecjalizowanych terminali komórkowych. Metoda A-GPS pozwala uzyskać największą dokładność lokalizacji w sieciach - 10-50 m.

  • Analiza kąta propagacji AOA (Angle Of Arrival) transmitowanego sygnału w stosunku do stacji bazowej - używana głównie w systemach wojskowych. Do takiej lokalizacji stosuje się wieloantenowe (4-12 anten) systemy namierzania, pozwalające odpowiednio określić kąt głównej ścieżki sygnału przez minimum dwie stacje bazowe.

    Najbardziej popularną metodę lokalizacji, opartą na Cell ID, można łatwo uzupełniać o inne techniki, zwiększające dokładność lokalizacji. Dotyczy to zwykle dwóch rozwiązań:

  • CelI ID+TA - w którym do informacji o numerze stacji bazowej jest dodawany pomiar odległości między abonentem a obsługującą go stacją. Pomiaru odległości dokonuje się, określając czas propagacji sygnału TA (Timing Advance), co po odpowiedniej obróbce pozwala znacznie zmniejszyć niedokładności.

  • ECITA (Enhance CellID+TA), z dodatkową informacją o mocy sygnałów przekazywanych między stacją bazową a terminalem mobilnym. Ta metoda pozwala jeszcze bardziej zwiększyć dokładność lokalizacji, w zależności od warunków propagacyjnych w terenie.

    W mobilnym systemie lokalizacyjnym oprócz dokładności ważną rolę odgrywa szybkość otrzymania danych, ich poufność oraz określenie możliwego zasięgu terytorialnego, w którym lokalizacja może być jeszcze przeprowadzona.

    Potrzebne oprogramowanie

    Specjalizowane aplikacje komórkowe

    Obsługa serwisu informacyjnego metodą zapytań SMS

    Podstawowym problemem z dokładną lokalizacją terminali mobilnych jest pozyskanie odpowiednich informacji z rejestrów oprogramowania telefonu komórkowego. Informacje w nich przechowywane dotyczą m.in. poufnych kodów dostępnych przez terminal stacji bazowych oraz parametrów TA (Timming Advance), pozwalających obliczyć czas propagacji sygnału między stacją bazową a terminalem.

    Do korzystania z zaawansowanych sposobów lokalizacyjnych w systemach śledzenia stosuje się narzędzia powodujące wykonywanie określonych czynności przez terminal zaopatrzony w kartę SIM (SIM Application Toolkit). Oprogramowanie na karcie SIM sprawia, że terminal zgłasza do sieci informacje o dostępnych mu (widocznych) stacjach BS oraz raportuje potrzebne parametry czasowe transmisji TA. Taka informacja pozwala centrum kontroli zlokalizować telefon w terenie i zidentyfikować jego położenie na mapie ekranu centrum dyspozycyjnego.

    Specjalizowane aplikacje komórkowe

    Przykład aplikacji: m.traction Resource Control (Siemens)

    W lokalnych serwisach informacyjnych korzysta się zarówno z najprostszych lokalizacji komórkowych klasy Cell ID, realizowanych wyłącznie przez sieć, jak też ze wspomaganych rozwiązań opartych na SIM Application Toolkit oraz z terminali mobilnych z pozycjonowaniem GPS. Typowe serwisy informacyjne ograniczają się do najprostszych metod, bez potrzeby jakiejkolwiek modyfikacji telefonów komórkowych. Niewielka dokładność lokalizacji w tych aplikacjach nie jest żadną przeszkodą. Serwisy te mogą być obsługiwane bądź za pośrednictwem przeglądarki WAP wbudowanej w telefon, bądź - jeszcze prościej - za pomocą serii krótkich zapytań SMS (np. opłaty parkingowe WAPark SMS w sieci Idea). Większość lokalnych serwisów informacyjnych krajowi operatorzy uruchomili w już latach 2001/2002.


  • TOP 200