Spacer w chmurach

AT&T Synaptic Hosting

Amerykański operator AT&T to przykład firmy telekomunikacyjnej, która z powodzeniem weszła w biznes oparty na modelu cloud computing. Usługa Synaptic Hosting pojawiła się w 2008 r. i oferuje zintegrowany z funkcjami bezpieczeństwa dostęp do serwerów wirtualnych oraz pamięci masowej. Model chmury opiera się tutaj na centrach danych AT&T rozrzuconych po całym świecie.

T-Systems Dynamic Services

Innym przykładem telekomu, który również zaoferował swoim klientom model cloud computing, jest największy europejski operator - firma T-Systems. Hostuje ona głównie aplikacje SAP, ale również systemy pocztowe Lotus i Exchange oraz oferuje usługi archiwizacji danych dla ponad 170 klientów z całego świata. Centra danych znajdują się między innymi w Niemczech, USA, Brazylii, Szanghaju i Malezji.

Podsumowanie

Zdaniem Nicholasa Carra, wizjonera cieszącego się dużym autorytetem w świecie IT, w przyszłości zasoby IT dostępne będą tylko online.

Według IDC wydatki na cloud computing stanowić będą 25% wzrostu wydatków na IT w roku 2012 i prawie jedną trzecią w roku 2013. Co więcej, w roku 2010 prawie 10% wydatków na IT dotyczyć będzie ofert typu cloud, obejmujących oprogramowanie jako usługi, oraz cloud storage.

Dostawcy chmur obliczeniowych muszą jednak wykonać jeszcze wiele pracy, aby w pełni sprostać wymaganiom stawianym przez klientów. Sytuacją idealną byłoby, gdyby aplikacja stworzona w chmurze jednego dostawcy mogła bez problemu zostać przeniesiona do chmury innego dostawcy lub prywatnej chmury przedsiębiorstwa. Wiele niezależnych organizacji, na przykład Open Cloud Consortium, prowadzi prace nad zapewnieniem kompatybilności pomiędzy aplikacjami uruchamianymi w różnych chmurach dostępnych na rynku.

W zakresie bezpieczeństwa danych w chmurze pozostaje także kilka problemów, które muszą zostać rozwiązane. Organizacja Cloud Security Alliance, która zajmuje się opracowywaniem standardów bezpieczeństwa dla środowisk cloud computing, wymienia następujące obszary wymagające szczególnego zaadresowania: zgodność z istniejącymi regulacjami prawnymi, audyt, szyfrowanie, zarządzanie kluczami, prawa dostępu oraz mechanizmy Disaster Recovery.

Ostatecznie dostawcy chmur będą oceniani przez potencjalnych klientów przez pryzmat oferowanego bezpieczeństwa, skalowalności, poziomu dostępności, wydajności i efektywności kosztowej. Sprawą, która w najbliższym czasie z pewnością znajdzie rozwiązanie, jest podejście dostawców oprogramowania do licencjonowania oprogramowania pracującego w chmurze. Prawdopodobnie to właśnie na tych obszarach będą się koncentrować prace, mające podnieść poziom usług oferowanych przez dostawców chmur. Migracja danych do chmury wymaga również przełamania swego rodzaju bariery psychologicznej, związanej z wyprowadzeniem kluczowych dla firmy danych poza nią. Niezwykle ważne w momencie podjęcia decyzji o korzystaniu z usług typu cloud computing jest ustalenie z dostawcą szczegółowej umowy SLA, opisującej dokładnie wszystkie parametry usług.

Model cloud computing to niewątpliwie kusząca propozycja dla nowoczesnego biznesu, umożliwiająca uruchomienie nowych usług tylko za pomocą karty kredytowej oraz dobrej jakości połączenia sieciowego. Możliwość płacenia za usługi IT według skonsumowanych zasobów (pay-as-you-go) lub na zasadzie przedpłat (prepaid) - potencjalnie stawiają je w na równi z powszechnie dostępnymi usługami telefonii komórkowej czy elektryczności.

Nagłe pojawienie się chmury na niebie najczęściej wieszczy zbliżającą się burzę. Pojawienie się chmury obliczeniowej w IT wywołało burzliwą dyskusję na temat przyszłości dostarczania zasobów informatycznych dla biznesu. Miejmy nadzieję, że nie będzie to tylko burza w szklance wody.

Spacer w chmurach

TOP 200