Slalomem między stoiskami

Na Komputer Expo nie zabrakło oczywiście największych producentów baz danych. W półkolistym tunelu metra wystąpiła firma Oracle, promując Workgroup/2000, OLAP i Financials. Prezentowani też byli najważniejsi partnerzy firmy, a pracowite dni wypełniały liczne seminaria i prezentacje. Informix wystąpił pod hasłem Partnerstwo Dla Sukcesu 1996. Na stoisku zaprezentowano wszystkie nowe produkty, włącznie ze sztandarowym Informix NewEra.

"Na tegorocznych targach zdecydowaliśmy się pokazać najnowszą wersję komputerowego systemu informacji prawnej LEX, która w Polsce w dniu rozpoczęcia Expo '96 istniała jedynie w dwóch egzemplarzach" - stwierdził Tadeusz Piekarek z warszawskiego biura spółki LEX. System, którego jedynym poważnym konkurentem na krajowym rynku jest Lex Polonica, ma - zdaniem przedstawicieli spółki - ok. dwóch tysięcy licencjobiorców. Każdy z nich po zapłaceniu ponad 5200 zł abonamentu otrzymuje jednostanowiskową, co miesiąc uaktualnianą wersję bazy danych na krążku CD-ROM z kompletnym orzecznictwem polskim od 1918 r. "Najnowszą wersję LEX-a uzupełniliśmy o funkcję wyszukiwania pełnotekstowego i teksty aktów prawnych w wersjach studialnych, a także możliwość przejrzenia kolejnych roczników Monitorów Rządowych i Dzienników Ustaw" - zapewnił Tadeusz Piekarek. Jednak - jak poinformowali przedstawiciele warszawskiego biura spółki LEX - firma nie przewiduje na razie wprowadzenia do sprzedaży wersji systemu zgodnej z Windows 95. "Naszym klientem są kancelarie prawnicze i administracja państwowa - dość sceptyczny wobec nowinek technicznych odbiorca" - stwierdził Tadeusz Piekarek, wyjaśniając powody opóźnienia wobec Windows 95.

Natomiast na stoisku Intergraphu znalazły się systemy Mapping Office, Solid Edge i Imagineer Technical opracowywane obecnie z myślą o użytkownikach najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Przedstawiciele firmy na mapie Polski autorstwa Zarządu Topograficznego Sztabu Generalnego WP w skali 1:1 000 000 opisywali zalety modułu MGE-PC do zarządzania informacją w ramach projektu GIS, który jeszcze w tym kwartale ma zostać spolonizowany. Natomiast opracowana pierwotnie na Unixie mapa zanieczyszczenia lasów sudeckich w okolicach Gór Izerskich przygotowana przez Instytut Geodezji i Kartografii była wykorzystywana przy prezentacji możliwości skalowania i edycji pakietu Mapping Office. System działający pod kontrolą Windows NT 3.51 korzystał z możliwości stacji graficznych Intergraphu TDZ-40 i TD-5. "Niestety nie otrzymaliśmy na targi najnowszych maszyn TDZ-300 i TDZ-400" - ubolewał Jacek Szczepański, inżynier aplikacyjny GIS. PixelPRO - program do obsługi rastra współpracujący z Mapping Office jest natomiast jednym z najnowszych pokazanych na Expo '96 produktów Intergraphu. W łatwy sposób można dokonać za jego pomocą czyszczenia skanowanych map i schematów.

Zapowiadana na 29 lutego premiera systemu parametrycznego modelowania bryłowego Solid Edge i szkicownika dla projektantów Imagineer Technical, opartego o system Jupiter w technologii Windows 95, zaowocowała pokazaniem beta wersji obu pakietów na targach Komputer Expo. Jak stwierdził Andrzej Poćwierz, inżynier aplikacyjny w dziedzinie mechaniki, oba pakiety zostaną spolonizowane w czerwcu br. Jedną z zalet Imagineera - jak uważa Maciej Jabłkowski, inżynier aplikacyjny MDEM - jest bezkonfliktowa współpraca pakietu z aplikacjami Win95 na zasadzie bezpośrednich odwołań. "Wystarczy kliknąć na rysunku Imagineera w dokumencie MS Word 7.0, abyśmy przeszli do edycji" - dodaje Maciej Jabłkowski.

Sieciowy System Informacyjny, który doczekał się już wielu krajowych implementacji, był główną atrakcją targowej prezentacji Techmexu, specjalizującego się w budowie korporacyjnych sieci rozległych. Obecnie - jak twierdzi Marek Juszczyk, asystent prezesa ds. technicznych - firma czeka na premierę Microsoft Exchange pod koniec I kw. br., o który będzie oparty system wymiany informacji, umożliwiający wspólny dostęp do bazy dokumentów i korzystanie z poczty elektronicznej. Zdaniem Marka Juszczyka Windows NT, wykorzystywany w Sieciowym Systemie Informacyjnym najbardziej nadaje się do integracji różnych środowisk.

Przebojem prezentacji Initel Service w mokotowskiej hali wystawienniczej był jukebox MSN umożliwiający instalację czterech napędów CD-ROM, w tym jednego CD-R, a także 150 kompaktów w trzech magazynkach. Jak zapewnił Maciej Strojewski, dyrektor ds. technicznych, jukeboxem zainteresowane są przede wszystkim agendy rządowe, takie jak policja i straż graniczna.


TOP 200