Skuteczne poszukiwanie pracy

Bardzo nieznacznie wzrosło zainteresowanie nową pracą wśród zatrudnionych w administracji biurowej - do 25% z 21%. Przybyło za to kandydatów z niewielkim doświadczeniem zawodowym (4 - 8 miesięcy) - do 21% z 15%. Natomiast w ogóle doświadczenia zawodowego nie posiada jedynie 6% kandydatów. Do 15% wzrósł odsetek kandydatów po 45. roku życia (z 13%).

Poszukiwani na rynku są przedstawiciele handlowi (skierowanych jest do nich 55% wszystkich ofert), ale oni coraz rzadziej zainteresowani są nową pracą (spadek do 24% z 32%).

Zobacz również:

  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty
  • Jak przygotować bezkonkurencyjne ogłoszenie o pracę
  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej

Jak prognozują eksperci z Work Express, w najbliższym czasie "rynek pracy osiągnie równowagę między wymaganiami ze strony pracodawców i oczekiwaniami ze strony pracowników". Firmom łatwiej będzie znaleźć specjalistów nie wykazujących nadmiernych wymagań finansowych. W niektórych branżach będzie można mówić o rynku pracodawcy.

Kto nie musi martwić się o pracę? Przede wszystkim pracownicy działów sprzedaży: handlowcy, menedżerowie etc. Również osoby zajmujące się informacją gospodarczą i windykacją należności nie powinny narzekać na brak propozycji. Dobry czas nadchodzi dla specjalistów ds. marketingu i PR - firmy będą starały się wzmacniać swój wizerunek. A w związku z redukcją kosztów i opracowywaniem nowych strategii finansowych na brak zajęcia nie będą narzekali specjaliści ds. finansów i księgowi. Również specjaliści HR i obsługi kadrowo-płacowej nie muszą się martwić o zatrudnienie, o ile będą w stanie pomóc w zwiększeniu efektywności pozostałych pracowników.

Work Express przygotował raport na podstawie analizy ankiet ponad 5 tys. osób biorących udział w procesie rekrutacji w I kw. br. oraz w roku ubiegłym.


TOP 200